Inni

literatura młodzieżowa
Dębogóra
2010-05-19
2010-05-19

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Bardzo dobrze się ją czyta, fabuła jest ciekawa, ale wątek główny zaczynający się w połowie książki, tworząc z niej fantastykę, ale taką jeszcze przyzwoitą, trochę mnie zniesmaczył. Spodziewałem się bardziej książki obyczajowej. Jednak mam ochotę sięgnąć po drugą część.

Najlepsza książka jaką dotychczas przeczytałam ❤
Czekam na część drugą w wersji papierowej 😁

Najlepsza książka jaką dotychczas przeczytałam ❤
Czekam na część drugą w wersji papierowej 😁

Ostanimi czasy czytałam głównie książki o tematyce polityczno-historycznej. Pomyślałam, że dobrze byłoby przeczytać coś lżejszego ale nie infantylnego. Szukając czegoś dla siebie trafiłam na opis, który mnie zaintrygował. Niestety, nie wszystko co się świeci jest złotem...

"Miasto w Polsce podobne pozostałym, licealna klasa jakich wiele, ludzie, jakich tysiące i siedemnastoletnia dziewczyna: zwykła, lecz Inna. Ewa Draga z maestrią balansuje między starożytnym mitem a powieścią dla młodzieży. Zwykła historia nastoletniej miłości w niezwykłych okolicznościach - kiedy najtrudniej pogodzić z własną tożsamością."

Główną bohaterka jest 17 letnia Karolina Braun, zwyczajna nastolatka. Szkoła, mały bunt, chłopaki, dwie przyjaciółki.... Standard. Po kilku niefortunnych sytuacjach Karolina zostaje przeniesiona do innej szkoły. Na jej drodze nie ma już ukochanych przyjaciółek, ale pojawia się chłopak Gabriel...
Nie wiem z czym balansuje Ewa Draga, ale na pewno nie ma to nic wspólnego ze starożytnym mitem. Pierwsze co rzuca się w oczy, to kiepska fabuła. Mam wrażenie, że autorka nie miała pomysłu na tę książkę. Dziewczyna zostaje przeniesiona do innej szkoły zostawia przyjaciół, poznaje chłopaka… nic z tego nie wynika. To nie jest powieść tylko pamiętnik nastolatki. Wrażenie to potęguje narracja pierwszoosobowa. Momentami mam wrażenie, że to to taki trochę youtubowy vlog z bardzo wolną akcją. Czytamy co Karolina jadła, kiedy się kąpała, co lubi. Bohaterowie nudni, irytujący przez duże I. Panna Braun jest rozwydrzona i kapryśna. Oczywiście w książkach jest mnóstwo takich bohaterek, ale da się je lubić. Karolinę? Nie. Gabriel był natomiast postacią bardzo przezroczystą, która nie zapada w pamięć. Czytając opis spodziewałam się naprawdę czegoś dobrego, bo sam pomysł ma potencjał, niestety niewykorzystany. Wystarczyłoby trochę inaczej poprowadzić akcję.

Książka ma bardzo prosty język, więc powinno się ją czytać szybko. Niestety tak nie jest. To jest męczarnia. Bohaterka momentami doprowadza do szału. Tej książki nie da się przeczytać naraz. Jeśli szukacie dobrej powieści, to zdecydowanie nie tędy droga.

Ogólnie rzecz biorąc po trzech pierwszych rozdziałam trochę się rozczarowałam, ale później zaczęło się jednak coś ciekawszego dziać. Akcja rozwijała się trochę wolno moim zdanie i niektóre rzeczy były po prostu zbędne, bo przyznajmy każdy z nas chodzi do szkoły i wie jak to wygląda i głównie dlatego sięga się po książki, żeby się odciąć. Spodziewałam się w sumie, że z tymi innymi okaże się coś podobnego więc trochę przewidywalna aczkolwiek nawet mi się podobała. Również te wstawki autorki z niektórymi zespołami jakich słuchała gówna bohatera, bo jak się okazało one naprawdę istnieję, bo co mnie zdziwiło często wymyśla się tytuły zespołów a tu one są prawdziwe. No, ale myślę, że można przeczytać nawet dla takiego typowego relaksu aczkolwiek nie jest to petarda.

Powieść zaskoczyła mnie niezmiernie postacie sympatyczni, fajni..akcja toczy się w Polsce takie jak pozostałe licealna klasa jakich jest wiele.
ludzie.
Siedemnastoletnia dziewczyna normalna, lecz inna.
Jest to zwykła historia nastoletniej miłości w niezwykłych okolicznościach.
W książce zawarte są mity i mitologia grecka przypadła w mój gust, że oderwać oczu tak mnie wciągnęła ma coś w sobie niezwykłego.
Podobała się mi, wspaniała, bardzo dobra wzruszeń daje, mnóstwo emocji i uczuć z mądrym przekazem.

ludzie.
Siedemnastoletnia dziewczyna normalna, lecz inna.
Jest to zwykła historia nastoletniej miłości w niezwykłych okolicznościach.

Dziś skończyłam czytać ową książkę, muszę powiedzieć że troszeczkę się rozczarowałam. Kolejną rzeczą jaką muszę wam się przyznać jest to że nienawidzę Polskich współczesnych powieści. Udawana angielszczyzna jakoś nie skradła mojego serca.
Główna bohaterka, szczerze mówiąc zazdrościłam jej tego że jadła wszystko co chciała i nie tyła, sądzę że każda dziewczyna chciałaby tak żyć :)
Nietypowa historia miłosna to uwielbiam w książkach, ta jednak nie wywarła na mnie takiego wrażenia jak inne z tej kategorii.
Kolejną rzeczą jest to że zauważyłam iż książka jest podobna do powieści Lee Weatherly- Anioł. Kto przeczytał obydwie książki na pewno wie o jakie podobieństwo mi chodzi ;).
Książka przez pierwsze 50 stron nudzi, komu uda się przez nie przebrnąć potem będzie lepiej ;). Jeśli zaś po książkę sięga ktoś kto czyta powieści akcji uprzedzam że musi czekać do samego końca.
"Innych" oceniam na przeciętną książkę , ponieważ nie zachwycił mnie sposób w jaki autorka napisała ową książkę oraz większość czasu to były flaki z olejem.

Nie przepadam za fantastyką. Ale ta książka jest świetna!
Autorka pisze ciekawie, porusza tematy ważne dla nastolatek. Powieść niesamowicie wciąga(przeczytałam w jeden dzień). Dawno nie trafiłam na tak dobrą książkę fantastyczną.

Nie przepadam za fantastyką. Ale ta książka jest świetna!

Zacznijmy od tego, że nie przepadam za polską literaturą. A za fantastyką już w ogóle. Ale muszę przyznać, że książka Ewy Dragi bardzo mnie zaskoczyła. Pozytywnie.
Na "Innych" natrafiłam przypadkiem. Poszłam do koleżanki, zaczęłyśmy rozmawiać o książkach, powiedziałam że szukam jakiegoś dobrego tytułu, a ona pokazuje mi "Innych". Okładka zachęcająca, opis z tyłu też niczego sobie, więc wzięłam. W końcu książka to książka.
Z początku czytałam bez większego zainteresowania, ale potem... wciągnęła mnie bez reszty. Bohaterowie naprawdę sympatyczni, może poza irytującym Mareczkiem i no wiecie, tymi "złymi". Okej, przyznaję bez bicia, że były momenty kiedy chciałam wyrzucić tą książkę przez okno. Ale to dobrze. W moim przypadku intensywne emocje świadczą o tym, że książka jest serio rewelacyjna.
Podobało mi się szczególnie to, że cały przedstawiony w niej świat- Egoroi i całe to pomieszanie z poplątaniem, było wyłożone w prosty, dosadny i logiczny sposób. Żadnego "domyśl się czytelniku", od którego czasem można szału dostać. Egoroi to Inni, Inni to Egoroi. Społeczność, w której musi się nauczyć żyć główna bohaterka Karolina Braun. Proste? Proste.
Żeby się dłużej nie rozwodzić powiem tylko, że jeśli macie jakieś uprzedzenia związane z książkami to lepiej szybko się ich pozbądźcie zanim sięgniecie po "Innych"! :)

Poznaj samego siebie

Sięgając po pozycje "Innych" Ewy Dragi nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Nieznana dotychczas autorka, tajemniczy i niejasny opis książki, intrygująca okładka, która więcej ukrywa niż zdradza. Otóż "Inni" to historia odkrywania na nowo otaczającego nas świata oraz poznawanie samego siebie. Balans pomiędzy starożytnością, mitologią, a współczesnością.

Siedemnastoletnia Karolina Braun wiedzie przeciętne, całkiem poukładane jak na nastolatkę życie. Na pierwszy rzut oka niczym nie wyróżnia się spośród rówieśników. Regularnie chodzi do szkoły, ma dwie oddane przyjaciółki, wolny czas spędza na słuchaniu muzyki, czytaniu książek czy spotkaniach z przyjaciółmi. Jak to nastolatka trochę się buntuje, co przejawia nietypowym strojem czy fryzurą. Tak jak wymagają tego standardy literatury młodzieżowej, na Karolinę spada ciąg niefortunnych zdarzeń w wyniku, których zostaje przeniesiona do innego liceum z dala od swoich "BFF". Na swojej drodze spotyka iście anielskiego Gabriela, który objawiając się jako rycerz z bajki wywróci dotychczas poukładane życie Karoli do góry nogami.

Pierwszoosobowa narracja "Innych" swoją prostolinijną i nieskomplikowaną forma przypomina pamiętnik nastolatki. Ściśle rzecz biorąc, gimnazjalistki. Niektóre infantylne i nieprzemyślane zachowania Karoliny rzucają się w oczy i powalają czytelnika na kolana, bombardując swoją absurdalnością. Widać dużą rozbieżność między tym co myśli, a robi główna bohaterka. W targanej hormonami postawie nastolatki ciężko czasem dopatrzyć się jakiejkolwiek logiki, czym nie rozśmiesza, a jedynie irytuje. Styl autorki jest maksymalnie uproszczony. Co idealnie pokazuje fragment : "No i obraziłam się, naprawdę. Nie wiadomo kiedy facet będzie mógł mi napisać nowego maila a wysyła mi trzy linijki. Nie odpisałam mu więc. Bo się obraziłam. Wysłałam za to esemesa "Co tam u Ciebie? Daj znac" (...) I kiedy zasypiałam, usłyszałam pipnięcie komórki, zapewne odpowiedź od Marka, ale byłam już zbyt znużona facetami, żeby się tym przejmować. Przeczytam rano". Z jednej strony sama nawiązuje z chłopakiem kontakt, wysyła mu sms'a, a z drugiej jednak tej wiadomości już nie przeczyta, ponieważ jest śmiertelnie na facetów obrażona. Nie doszukuje się ukrytego sensu, wątpię żeby sama autorka potrafiła zrozumieć zachowania naszej Karoli. Ponad to, to co niezmiernie mnie irytowało od samego początku, to niezliczone literówki (chociażby 'znac'),błędy składniowe czy interpunkcyjne. Książka może i nie jest najwyższych lotów, ale zasługuje na godną korektę.
Często dzieje się tak, że nieciekawą fabułę wynagradzają świetnie wykreowani i barwni bohaterowie. Nie doczekanie - ani Karolina, ani nawet przystojny Gabriel nie zaskarbili sobie mojej sympatii. Ka była zbyt niedojrzała, wybuchowa i irytująca, aby ją polubić. Natomiast Gabriel, który mógłby stać się ucieleśnieniem marzeń każdej małolaty, był strachliwym i zawstydzonym chłopczykiem. Więcej sympatii odczułam dla podwórkowego żula Pana Władzia, niż dla głównej bohaterki. Nie dość, że ciężko było przebrnąć przez książkę z powodu mało błyskotliwych postaci, to cały czas musiałam zagłębiać się w nic nie znaczące szczegóły życia naszej gwiazdy. Dla mnie był to najsłabszy punkt powieści. Brak jakiejkolwiek akcji i nadmiar banalnych, zaśmiecających dodatków. Autorka mile mnie zaskoczyła odwołując się do teledysku promującego książkę. Ciekawy pomysł zaintrygował mnie, tak samo jak motyw naszyjników z motylami, szkoda tylko, że nie został w żaden sposób rozwinięty ani wyjaśniony. Jednak niektóre rzeczy były zupełnie zbędne i odbierały cały urok książce. Należy pamiętać, że co za dużo to nie zdrowo. Doskonale wiemy co zjadła Karola, czego słuchała, co przeczytała, ale w gruncie rzeczy nic z tego nie wynika. Wole czytać o przeżyciach bohaterów, a nie o ich upodobaniach muzycznych. Między wszystkim powinna być jakaś równowaga. Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że akcja rozkręca się dokładnie na szesnaście stron przed końcem.

Nie ukrywam, że nie łatwo było przebrnąć przez "Innych". Pierwszy raz w życiu nie polubiłam bohaterki, w związku z czym bez żalu żegnam się z tą serią. Z informacji uzyskanych na blogu autorki domyślam się, że druga część umarła śmiercią naturalną. Premiera, która miała odbyć się w 2012 roku skończyła się na wydaniu w formie ebooka, dostępną jedynie w Empiku. Może to i lepiej? Wbrew pozorom książka ma duży potencjał, niestety bardzo grubo ukryty.

Poznaj samego siebie

Jak w typowej, polskiej książce akcja rozkręca się powoli, a w sumie da się ją przeczytać.

• 2011

Ewa Draga Inni Zobacz więcej