Magnus i pies pokładowy Jack

Okładka książki Magnus i pies pokładowy Jack Hans Peterson
Okładka książki Magnus i pies pokładowy Jack
Hans Peterson Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Cykl: Magnus z Göteborga (tom 5) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Magnus z Göteborga (tom 5)
Magnus och skeeppshunden Jack
Wydawnictwo Poznańskie
1988-01-01
1988-01-01
Teresa Chłapowska

Główny bohater powieści, Magnus, przygarnia psa, Jacka. Okazuje się, że Jack jest psem pokładowym, który zaginął i którego szuka załoga statku. Jack bardzo tęskni za dawnymi opiekunami, a Magnus nie chce tego zrozumieć, nie potrafi oddać psa.
Bardzo krótka książka, ale bardzo treściwa. Uczy dzieci, że należy akceptować sytuacje, jakie zachodzą w życiu, mimo, że często nie są one sprzyjające. Pokazuje, że zawsze jest jakieś wyjście.
Książka dla dzieci do lat dziesięciu.

Wzruszająca historia foksteriera, który zgubił się podczas podróży. Znalazł nowy dom, ale... czy właśnie tego potrzebował? Magnus- chłopiec, którego wybrał Jack- od dawna marzył o czworonożnym przyjacielu. Kiedy już go znalazł, próbował zatrzymać go tylko dla siebie. Ignorował wszystkie oznaki tego, że pies tęskni za poprzednimi opiekunami.

Magnus chce uszczęśliwić Jacka, jednocześnie nie chcąc zwrócić mu wolności i umożliwić powrotu na pokład. W psiej główce natomiast tęsknota za ukochanym opiekunem tłumi wdzięczność za przygarnięcie go. Obie istoty, których drogi się przecięły, musiały kiedyś się rozstać i pójść własną drogą.

Jak trzy wspólnie spędzone miesiące i rozstanie wpłyną na życie bohaterów? Czy zdobyte doświadczenia pomogą Magnusowi znaleźć czworonożnego przyjaciela? Jak Jack zainspirował ludzi mieszkających w sąsiedztwie portu Lundby?

* * *

Inne czasy, inne realia. Dziś narracja książki Hansa Petersona razi niską wrażliwością wobec zwierząt. Sąsiedzi pouczający opiekunów skamlącego psa, żeby "nie bili go TAK MOCNO", chłopiec kopiący podopiecznego, który zachował się niezgodnie z jego oczekiwaniami czy nawet zestawienie psa na równi z rowerem, aby dziecko wybrało sobie jedną z tych... atrakcji? Zabawek? Oczywiście Magnus i otaczające go dzieci lubiły zwierzęta. Jack i nowo poznany, pokładowy kot oraz pewien królik nie mogą narzekać na brak ich uwagi...

Magnus chce uszczęśliwić Jacka,...

Magnus kocha zwierzęta, my kochamy Magnusa :)

Magnus kocha zwierzęta, my kochamy Magnusa :)

O dzieciach dla dzieci - dla tych małych i tych dorosłych

O dzieciach dla dzieci - dla tych małych i tych dorosłych