Licealiści

Okładka książki Licealiści Andrzej Klawitter
Okładka książki Licealiści
Andrzej Klawitter Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
2006-09-28
2006-09-28
83-205-4717-2
młodzież

Trochę dziwna. Trudno umiejscowić ją w czasie. Ni to prl-owska szkoła, ni to wpółczesna młodzież. Jestem już pokolenie za licealistami, dlatego te problemy mnie już nie ekscytują. Momentami nawet uśmiechałam się pobłażliwie. Jednakże mam słabość do książek ( i filmów ) o szkole, więc dotrwałam do końca. Niektóre postaci są ciekawie przedstawione, niektóre "po łebkach". Po kilku miesiącach nawet nie pamiętam, z kim bym się chętnie zaprzyjaźniła. Chyba żona dyrektora ( postać daleeeko drugoplanowa) pokazała klasę, w jakiejś sytuacji.Więcej szczegółów nie pamiętam. Amen.

Ciekawa książka. Fajna historia o przyjaźni. Dobrze mi się ją czytało, jednak nie do końca potrafiłam się wczuć. Chyba dlatego że czasy liceum mam już za sobą :) Najbardziej przypadł mi do gustu wątek Filipa i Karoliny, tylko szkoda, że zakończenie nie było inne.

Powieść opowiada o licealistach, przygotowujących się do matury, o wzlotach i upadkach, o miłych, wrednych nauczycielach.
Główny bohater to młody maturzysta Filip, która ma coś z "Szatana z siódmej klasy" i z młodego Wertera jest chłopakiem inteligentnym, sprytnym, pomysłowym i marzycielskim.
Podkochuje się w szkole w młodej nauczycielce, uczącej języka polskiego w Polonistce Karolinie.
Bardzo zabiega o jej względy, zakochuje się w niej.Przyjaźni się z przyjacielem Sławkiem,czy jego miłość zaważy nad przyjaźnią i na tym ucierpi.
Filip ma do rozwiązania pewną zagadkę kryminalną, musi rozwiązać ją kto kradnie w internacie, dowieść kto się kryje za tym.
Literatura bardzo dobra, nie zawiodła mnie, lecz zaskoczyła bardzo, fajnie się czytało!.

Podkochuje się w szkole w młodej nauczycielce, uczącej języka polskiego w...

Szukacie lekkiej książki o perypetiach uczniów? Zajrzyjcie do tej książki. Trafiłam na nią w bibliotece, zupełnie przez przypadek. Stwierdziłam, że przeczytam ponieważ jestem licealistką - a co mi tam.. może okaże się fajna. I taka się okazała. Napisana przez polskiego pisarza co bardzo doceniam. Język lekki, więc czytać mogą lekturę nawet młodsze osoby. Zawsze ciekawiło mnie życie w internacie bo mam przyjaciółkę, która w nim mieszka. Jakie moje było zdziwienie kiedy ją czytałam. Opowiada o grupie nastolatków, którzy przeżywają codziennie perypetie i problemy. Kradzieże, kłótnie,przyjaźnie, a nawet miłość. Wszystko komplikuje się po przyjściu nowej,atrakcyjnej pani polonistki, w której skrycie podkochują się chłopacy. Jaki będzie finał książki? Czy pani polonistka będzie z kimś? Czytajcie, bo na prawdę dobrze się ją czyta . :)

Interesująca, wielowątkowa książka dla młodzieży mająca ciekawych bohaterów.

Interesująca, wielowątkowa książka dla młodzieży mająca ciekawych bohaterów.

w ramach przygotowań do matury, zachciało mi się poczytać o innych biednych licealistach, którzy też mają na głowie ten problem. trafiło mi się pięknie - nie dość, że akacja toczy się w internacie, co zawsze wzbudza ciekawość, to są i maturzyści, i różni nauczyciele, a, przede wszystkim, jest to książka polska, co ostatnio zaczęłam cenić. chyba za dużo się naczytałam o 'koledżach' i 'haj skulach', które są mniej rzeczywiste dla polskich czytelników. ;)

pan Klawitter proponuje czytelnikom historię grupy nastolatków, połączonych przyjaźnią, sympatią, miłością lub - niechęcią. w ich życiu wiele namiesza młoda, pełna uroku polonistka oraz afera z kradzieżami sporych sum pieniędzy. główny bohater, Filip, jest połączeniem Wertera i Szatana z siódmej klasy. bystry, zakochany w nauczycielce, rozwiązuje tajemniczą zagadkę złodzieja, uzdolniony, wyróżnia się na tle innych postaci, którym także niczego nie brakuje. wielkim plusem jest naturalność zachowań, szczerość przekazu i cudowny brak wynalazków typu ipod, komputer, mp3. autor opisał problemy typowe dla nastolatków tuż przed opuszczeniem bezpiecznych murów szkoły. jest miłość - szczęśliwa i ta niezbyt, przyjaźń, konflikty, problemy międzyludzkie, nauczyciele mili i wredni, dobra dawka humoru i zabawnych sytuacji. nie brak też gorzkich przemyśleń i doświadczeń.

książkę czyta się bardzo szybko, a brak typowego happy endu, który byłby wymuszony i sztuczny, jest wielkim plusem. historia jest realistyczna, a sytuacje wzruszają oraz bawią.

polecam, nie tylko maturzystom. :)

Tę książkę wypożyczyłam sobie, ponieważ myślałam, że będzie bardzo fajna. I taka była. Tylko, szczerze mówiąc, nie mogę się zgodzić z tym, iż jest napisana z humorem. Niby coś tam ma w sobie śmiesznego, ale to nie jest wiele. Książka opowiada nam głównie o kilku uczniach, m.in. Filipie, Hipku, Kamili, Adamie, Sylwii, Lucynie... I o nowej, młodej nauczyielce języka polskiego - Karolinie, która jest także pisarką. I powiem Wam, że pobiłam rekord w tym miesiącu (!). Pzeczytałam tę książkę w dwa dni, a moja koleżanka w aż tydzień. No nie powiem, ale jestem z siebie dumna ;) A tak na poważnie: książka jest warta polecenia. Ja się na niej nie zawiodłam i myślę, że Wy też nie będziecie rozczarowani. Żeby się nie powtarzać powiem, że choćby poszukanie jej nie będzie stratą czasu...

jak najbardziej ++++++

jak najbardziej ++++++

Według mnie, z dotąd przeczytanych Klawittera najsłabsza, ale i tak miło się czyta :)

Książka bardzo ciekawa , bardzo fajnie mi się ją czytało.
Z chęcią przeczytałbym drugą część, ale niestety nie ma.

Książka bardzo ciekawa , bardzo fajnie mi się ją czytało.
Z chęcią przeczytałbym drugą część, ale niestety nie ma.

• Z dzieciństwa i młodzieżowe
  • 2009r.