Mgliste proroctwa

Okładka książki Mgliste proroctwa Steven Saylor
Okładka książki Mgliste proroctwa
Steven Saylor Wydawnictwo: Rebis Cykl: Roma sub rosa (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
Roma sub rosa (tom 10)
Mist of prophecies
Rebis
2004-01-01
2004-01-01
Janusz Szczepański

Gordianus powoli osiada na laurach. Żyje na wysokiej stopie, wycofuje się z czynnego wykonywania zawodu. Czas więc na zwrot w życiu prywatnym - Bethesta zaczyna chorować. I podczas jednej z wizyt na targu celem zrealizowania kolejnej zachcianki żony, wpada na Gordianusa jego los - tajemnicza Kasandra umiera w jego ramionach.
Kolejny twist w sadze o starożytnym detektywie, forma nie maleje :)

Kolejny twist w sadze o starożytnym detektywie,...

Kobiety rządzą światem? Pytanie retoryczne! Bez wątpienia rządzą teraz i rządziły starożytnym Rzymem. Śmierć przepięknej wróżbitki Kasandry, z którą (jak się okaże) Gordianusa łączy coś więcej niż zwykła znajomość, spowoduje, że nasz Poszukiwacz spenetruje, co siedzi w głowach żon, matek i kochanek władców Rzymu.

Jak miło znowu spacerować ulicami starożytnego Rzymu, poznawać wielką historię z poziomu malutkich szarych obywateli miasta. Tam gdzieś toczą się wielkie bitwy, a tu codzienna walka o przetrwanie, oczekiwanie na wieści o najbliższych. A w tym wszystkim zbrodnia, która nikogo nie obchodzi, mniejsze i większe spiski i knowania. Wszystko w rękach wpływowych kobiet i oczywiście niezastąpionego Gordianusa.
Może ta książka nie jest tak pasjonująca i wciągająca jak kilka innych, które przeczytałam z cyklu „Roma sub rosa”, może trochę za krótka, ale warta polecenia.

Tak się już wciągnąłem w serię, że każda część mi się podoba, więc ocena mało obiektywna się robi. Ta historia, dla odmiany od dwóch poprzednich, jest o spiskach i kobietach a wielka polityka zostaje w tle. Jest wreszcie zagadka kryminalna i nawet romans, choć ten wydaje mi się mało wiarygodny :-).

Zaczęło się bardzo tajemniczo - Gordianus opisuje swoje pierwsze spotkania z Kasandrą, wróżbitką-żebraczką, która skonała otruta na jego rękach. Na jej pogrzebie zjawiają się najpotężniejsze kobiety Rzymu, a Gordianus zaczyna podejrzewać, że to jedna z nich zabiłą jego przyjaciółkę. Namawiany przez córkę, rozpoczyna kolejne śledztwo.

"Mgliste proroctwa" przypomina mi bardziej opowiadanie - mamy jeden wątek główny, i nic poza nim. Czyta się je szybko i przyjemnie. Dzięki wielu szczegółom z życia poszczegolnych bohaterów stają się nam oni bliżsi, prawie jak dobrzy znajomi. Zakończenie bardzo zaskakujące nie jest, jednak do ostatnich stron nie do końca wiadomo kto jest mordercą - podejrzanych jest kilku.

"Mgliste proroctwa" przypomina mi...

Cykl Saylora przybliża nam historię Rzymu z okresu schyłku republiki i dojścia do władzy Cezara. Historia ta opowiedziana jest ciekawie i lekko, są intrygi, spiski ,matactwa, przekupstwo , korupcja, wiarołomne sojusze.....taki był Rzym tamtych dni.
Mgliste proroctwa zatrzymują nas trochę w mieście i oddalają od wielkich wydarzeń, militarnych manewrów Cezara i Pompejusza i zwycięstwa tego pierwszego pod Tessalą. Skupione są raczej na nastrojach w mieście.
Kasandra- mistyczka, prorokini, wróżbitka czy też wielka oszustka, szantażystka czy szpieg , postać fikcyjna , łączy wszystkie wielkie patrycjuszowskie rody i prowadzącemu śledztwo Gordianusowi pozwala zagladać do ich domów, mniej lub bardziej dotkniętych kryzysem.
Pozwala opowiedzieć historię oczyma kobiet, lojalnie omijanych przez wszelkich historyków epoki. Piękny gest autora powieści, zwłaszcza kiedy czyta się ją w okolicy Dnia Kobiet. Co nie zmienia faktu ,że sam tom jest słabszy od pozostałych i nieco przegadany. Zwłaszcza że w każdym kolejnym tomie znajdują sie " historie z życia Gordianusa" jego wielkie śledztwa i wybory życiowe ,które są kanwą wcześniejszych powieści....te powtorzenia, wielokrotne i w kazdym kolejnym tomie są....irytujące. Zwlaszcza,że autor nie uchronił sie błedu w fabule ,czyniąc Dawusa najpierw niewolnikiem Eto ,a później Pompejusza....

• Historyczne
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Mgliste proroctwa