Ucieczka

Amber
2010-04-01
2010-04-01
Marta Czub
modelka literatura młodzieżowa powieść amerykańska

Przeczytanie tej serii zajęło mi dłużej niż dekadę. Dzisiaj wreszcie mogą odłożyćją na regał zadowolony, że wpadła w moje ręcę.

Świetne zakończenie serii. W mojej ocenie ta część była najlepsza (a w każdym razie znacznie lepsza od tomu drugiego). Nie jest to literatura wysokich lotów, ale przyjemnie się czyta. Lekka, łatwa w odbiorze i odprężająca. Może chwilami trochę naiwna, ale czego się spodziewać po literaturze dla nastolatków?

Reasumując przyjemna lektura na oderwanie się od rzeczywistości i jako przerywnik między bardziej ambitnymi dziełami (nie żebym sporo takich czytał ;-) Polecam, nie tylko nastolatkom ;-)

Reasumując przyjemna lektura na oderwanie się od rzeczywistości i...

Ostatnia część jest najgrubsza, ale spokojnie można przeczytać ją w 1 dzień. W tej części zdecydowanie najwięcej się dzieje, uzyskamy odpowiedzi na wszelkie pytania. Bardzo spodobało mi się dodanie wątku kryminalnego, który wyjaśni dziwne okoliczności śmierci Emerson.
W książce nie zabrakło też wielu ciekawostek dotyczących mody, makijażu, włosów czy zdrowia.

W tej części Em w ciele modelki zostaje porwana przez byłego chłopaka prawdziwej Nikki, Brandona. Nie jest jednak sama. Chłopak szantażem zmusił do przebywania w luksusowej willi prawdziwą pannę Howard, jej mamę oraz brata - Stevena. W razie ucieczki, Brandon chciał powiadomić swojego ojca o tym, że prawdziwa Nikki żyje! A wtedy wściekły Stark mógłby stać się jeszcze bardziej niebezpieczny dla przyjaciół i rodziny Em. Sam Brandon jednak nienawidzi swojego ojca i planuje doprowadzić do upadku jego firmy. Jednak z pomocą Em przybywa Christopher, ukochany dziewczyny. Chłopak chcę ją zabrać z tego miejsca nie tylko ze względu na miłość do niej, lecz także by fałszywe brukowce przestały pisać o "romansie Nikki i Brandona". Lojalna dziewczyna chce jednak aby Nikki i reszta poszła z nimi. Chłopak nie zgadza się na to ponieważ twierdzi, że nie jego interesem jest Rodzina Howardów. Sądzi też, że Em ma problemy z zaufaniem. Ukochani ranią się nawzajem a tymczasem prawdziwa Nikki żąda zwrotu swojego ciała a Brandon chce spełnić jej prośbę.
Jednak przyjaciółka Lulu i siostra Em, Frida, przebywające wraz z Christopherem na terenie willi postanawiają działać. Stevenowi udaje się obezwładnić Brandona i wszyscy razem wracają samolotem do domu.
Em przekonuje Brandona, że jego ojca pokonać mogą wspólnie jednak teraz Christopher nie chce im pomóc. Em wraca do życia modelki a Nikki, jej mama i brat chwilowo zatrzymują się u Gabriela Luny - kolegi po fachu Em, który został poinformowany o całym wydarzeniu. Nikki i Gabriel z początku się nienawidzą ale stopniowo, pomału zakochują się w sobie. Podobnie Lulu i Steven. Pewnego wieczoru Nikki będąca na przyjęciu u Starka dowiaduje się prawdy. Projekt Feniks, w którym nieświadomie brała udział dotyczył nowych laptopów firmy Stark. Komputery miały zainstalowane systemy szpiegowskie i zostały stworzone by namierzać ładnych i atrakcyjnych młodych ludzi. Mieli oni zostać zabici na rzecz ohydnie bogatych Biznesmenów, którzy chcieli przeszczepić sobie mózgi do ich ciał. Cała prawda dzięki Christopherowi wychodzi na jaw i Stark zostaje obezwładniony.

Ocena pewnie trochę zawyżona, zważywszy na nieprawdopodobnie dziwaczną fabułę (przeszczepy mózgu, serio?),ale ta książka uratowała mnie przed umarciem z nudów na zajęciach z finansów publicznych, hyhy xD

Na półkach: , , , , , , ,

Niecodzienna opowieść o supermodelce i przeprowadzonej z sukcesem transplantacji mózgu to pomysł na trylogię w wykonaniu Meg Cabot.

Na szczęście jest to jeszcze jedna z tych starych serii Meg. Inwestycja w taką lekturę z całą pewnością się opłaca i zwróci w postaci wielu scen, które przeżywać będzie się razem z bohaterami, oraz tymi co to potrafią wywołają serdeczny uśmiech na twarzy. Dużym plusem jest też fakt, że takich naprawdę dobrych scen jest w tym tomie o wiele więcej niż kilka. "Runaway" to finał serii, a Meg bardzo się postarała aby dać zakończenie dla większości z poprowadzonych wątków. Tylko początek był troszkę nudniejszy, ale reszta książki to zrekompensowała.

Emerson Watts, nadal w ciele supermodelki światowego kalibru Nikki Howard, znajduje się na jednej z prywatnych wysp imperium Stark Enterprises. Choć prasa twierdzi inaczej, nie jest to żaden z rodzaju tych romantycznych wypadów za miasto. Dziewczyna została bowiem zmuszona by tam pojechać przez dziedzica fortuny tego imperium - a tak się składa, że też syna swojego pracodawcy. Może dlatego akcja początkowo nie wciągnęła aż tak bardzo, bo Em była troszkę pasywna (nawet nie wykorzystała szansy, jaką sobie stworzyła podpalając drogie auto!). Kiedy jednak bohaterowie wydostaną się już z wyspy i przerwą te spontanicznie zaplanowane wakacje, zaczyna się akcja z prawdziwego zdarzenia, która już w jednolitym (ale stale przyśpieszonym) tempie poprowadzi czytelnika do finału. Ponieważ poszczęściło nam się niemożliwie z takim a nie innym zakończeniem dla serii "Pośredniczka", tutaj spodziewałam się co najmniej czegoś podobnego - skoro w TAMTYCH warunkach dało się odkręcić sytuację (a była ona raczej ostateczna),to z pewnością byłoby to możliwe i tutaj. Meg zawsze jednak nas zaskoczy.

Patrząc kategoriami mogłaby to być zwyczajna opowieść o zamianie miejsc. Em i Nikki to jednak nie dawno zagubione bliźniaczki. Całkiem przeciwnie, wcześniej praktycznie nic je nie łączyło. Kiedy na ciele supermodelki dokonano transplantacji mózgu (a więc i osobowości) innej osoby, historia dostaje wyrazistości, jakiej mógłby jej dać mało który pomysł. Co więcej z całą pewnością jest to historia, która nadaje się na film, a jeszcze bardziej pasowałaby serialowa adaptacja telewizyjna. Wystarczy tylko popatrzeć i poczytać choć fragment aby wiedzieć, że to opowieść z potencjałem, który domaga się przeniesienia na ekrany.
To opowieść o naszym świecie (gdzieś tam na przyjęciu noworocznym w tle przemknie Madonna, a tam jeszcze obok rozmawia z kim Taylor Swift),ale powołany do życia zostaje w nim wątek z pogranicza science - fiction: przeprowadzona z sukcesem transplantacja mózgu. W tomie trzecim dowiadujemy się tego, co podsłuchała top modelka Nikki, a przez co jej pracodawca ... cóż doprowadził do tego, że do jej pięknego, doskonałego ciała modelki przeszczepiono z powodzeniem mózg Emerson Watts. Czy rzeczywiście był to przypadek? Czy zaledwie próba testowa?

Trylogia ta ma sporo drugoplanowych, a bardzo wyrazistych postaci. Jak się sprawuję bohaterowie?
Frida (młodsza siostra Em) ile razy się pojawiała, lekko irytowała. Trzeba więc przyznać, że Em wykazuje tutaj dużo cierpliwości. Lulu (dawna współlokatorka Nikki, a teraz Em) to postać skonstruowana na podobnej zasadzie, ale nie irytuje tylko bawi (może wyłączając z tego te sceny, kiedy udaje jej się wreszcie ze Steven'em). I zapewne główna nagroda powędrowała by do Nikki (obecnej w innym, już nie tak doskonałym ciele - co jest powodem niepohamowanej frustracji, kiedy wcześniej miało się ciało top modelki),gdyby nie transformacja, którą zafundowała jej Lulu. Zwyczajne nie do wiary! To z pewnością tak poprowadzony wątek, który zaskakuje, a przemianę doceni nawet Gabriel Luna (choć akurat jego szkoda mi dla Nikki). Można by powiedzieć, że przez tom drugi byłam Team Gabriel, a Christopher (któremu to Em bezpowrotnie ofiarowała serce) nawet i w finałowym tomie nie zawsze stawał na wysokości zadania (choć ratunek, kiedy Em jest śledzona przez agenta Starka, zaliczam mu na duży plus).

Kolejne tomy tej serii czytałam w dużych (liczonych w latach) odstępach czasu. U Meg Cabot nigdy nie jest (i nie był) to jednak problem. Styl pisarka ma taki, że subtelnie ale i nieustannie (lecz jednocześnie nie przynudzając nadto) przypomina nam najważniejsze wydarzenia z fabuły przeszłych tomów. Nie sposób się pogubić z takim dobrym przewodnikiem. Napotkamy też tutaj wiele ciekawych trików pisarskich, takich jak na przykład przesunięty w czasie finał. Kiedy jesteśmy już pewni, że wszystko rozegra się podczas pokazu Stark Angel, autorka zaskakuje nas wybierając sekundy odliczające czas do nadejścia Noweg Roku. Jako iż mamy już grudzień, czasowo dobrze wpasował się akurat ten finał serii.

książka z dupy

książka z dupy

<3333333

<3333333

Ostatnia część równie ciekawa jak dwie pierwsze. Pisana przyjemnym językiem. Miła odskocznia od bardziej treściwych książek :)

Dobra książka na odprężenie,czytałam z czystą przyjemnością,połknięta została prze ze mnie po prostu jednym tchem.
Autorkę uwielbiam fajnie pisze,pióro doskonałe.

Autorkę uwielbiam fajnie pisze,pióro doskonałe.

• 2011
  • Meg Cabot