Spisek Akwitanii

2003-01-01
2003-01-01
83-241-03-228
Tomasz Wyżyński
spisek akwitanii genewa prawnik władza ludlum robert

Okładka książki Przewaga Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Przewaga Bourne’a Robert Ludlum, Eric...
Okładka książki Zagadka Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Zagadka Bourne’a Robert Ludlum, Eric...
Okładka książki Odwet Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Odwet Bourne’a Robert Ludlum, Eric...

Bardzo dobrze stworzona opowieść o spisku skrajnie prawico-
wych wojskowych, chcących stworzyć imperium obejmujące
nie tylko ich ojczyste kraje, ale i inne państwa. Ludlum jak zwy-
kle trzyma poziom.

Bardzo dobrze stworzona opowieść o spisku skrajnie prawico-
wych wojskowych, chcących stworzyć imperium obejmujące
nie tylko ich ojczyste kraje, ale i inne państwa. Ludlum jak zwy-
kle trzyma poziom.

Amerykański prawnik Joel Converse przybywa do Genewy, żeby negocjować fuzję przedsiębiorstw. Okazuje się, że po drugiej stronie prawnikiem jest jego dawny przyjaciel, który prosi go o pomoc. Proponuje milion dolarów za zdobycie obciążających dowodów przeciwko byłym wojskowym i wspierających ich przemysłowców. Wszyscy są fanatykami, którzy chcą wprowadzić na świecie coś na wzór Trzeciej Rzeszy. Niedługo po rozmowie Preston Halliday (przyjaciel) ginie, a on wypowiada nazwę Akwitania. Mordercy działali w imieniu tego „państwa”. Wtedy główny bohater postanawia przyjąć zlecenie i zdemaskować ludzi chcących wprowadzić dyktaturę wojskową w Europie i Ameryce zmagając się przy tym z niebezpiecznymi przeciwnikami, którzy posuną się bardzo, bardzo daleko, żeby go powstrzymać.
"Imperium Akwitanii" liczy 650 stron, dzieje się w niej tyle, że można napisać kilka powieści, a Ludlum zrobił to w jednej. Cały czas jest akcja, fabuła fantastycznie skonstruowana, tyle faktów, że czasami można się pogubić. Pomysł na książkę fenomenalny. Akurat bardzo interesuję się tematyką III Rzeszy więc motyw czegoś takiego w tego typu literaturze jest tym bardziej intrygujący. Niestety momentami brakuje jej kompletnie realizmu i nie odnoszę się tutaj do planu stworzenia czegoś na wzór Trzeciej Rzeszy. Akurat w tym aspekcie uważam, że na świecie znalazłoby się wiele osób, które coś takiego chętnie by stworzyły. Fanatyzm prowadzi do olbrzymich szkód. W takich książkach niekoniecznie oczekuję realizmu. Wiele osób pragnie akcji, emocji, fantazji samego autora, a tutaj Robert Ludlum „popłynął”.
Jeśli ktoś lubi powieści szpiegowskie, sensacyjne i pełne akcji, to ma 650 stron czegoś świetnego. :)

Wyobraźni można autorowi pozazdrościć, wątków jest tyle, że wystarczyłoby na kilka powieści. Ale czasami ten natłok nuży i zdarzają się powtórzenia jakby autor nie dowierzał, że czytelnik nadąża.

Pan Ludlum ma wiele swietnych ksiazek - przeczytalem prawie wszystkie; a moje ulubione to:
- Tożsamosc Bourne'a
- Krucjata Bourne'a
- Mozaika Parsifala
- Przesylka z Salonik
- Protokół Sigmy
- Klatwa Prometeusza
A najlepsza to chyba TOŻSAMOSC BOURNE'A.
pozdrawiam ;]

- Tożsamosc Bourne'a
- Krucjata Bourne'a
- Mozaika Parsifala
- Przesylka z Salonik
- Protokół Sigmy
- Klatwa Prometeusza
A najlepsza to chyba TOŻSAMOSC BOURNE'A.
pozdrawiam ;]

Bardzo dobra powieść. Ciekawa fabuła, bardzo liczne zaskakujące zwroty akcji, świetnie zarysowane postacie.

Książka od momentu porwania Converse'a do końca miała bardzo szybką akcję. Uciekinier nie miał chwili wytchnienia. To jest to, co lubię najbardziej. Polecam, Ludlum jak zwykle mnie nie zawiódł.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna! Pierwszy tom się trochę dłużył i akcja rozkręcała się troszkę długo ale jak już przyszło co do czego to ... palce lizać! Akcja nabiera tempa TGV miejsce akcji wciąż się zmienia - to Genewa to Bonn to znowu Nowy Jork! Ciągłe zmiany lokalizacji i napięcie towarzyszące szpiegowskiej grze o życie głównego bohatera powodują, że od książki nie można się oderwać!
Polecam wszystkim wielbicielom szpiegowskich historii. Poziom mogę spokojnie porównać do wspaniałej "Igły" Folletta

Polecam...

Książka dobra natomiast bez jakiegoś "wow".

Książka dobra natomiast bez jakiegoś "wow".

Drugą połowę ksiązki przeczytałem praktycznie na raz, niewiarygodnie wciągająca.

Klasyczna powieść Ludluma- czytelnik sam dąży do rozwikłania zagadki... Wartka akcja, niespodziewane zwroty akcji.

• Robert Ludlum
  • Sensacja