Lodowa Kraina

Okładka książki Lodowa Kraina Pierdomenico Baccalario
Okładka książki Lodowa Kraina
Pierdomenico Baccalario Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Cykl: Ulysses Moore (tom 10) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ulysses Moore (tom 10)
Ulysses Moore. Il paese di ghiaccio
Wydawnictwo Olesiejuk
2010-07-28
2010-07-28
Bożena Fabiani
ulysses moore

Okładka książki 50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat. Na wakacjach Pierdomenico Baccalario, Tommaso Percivale
50 rzeczy, któ... Pierdomenico Baccal...
Okładka książki 50 (małych) rewolucji, które zmienią świat Pierdomenico Baccalario, Federico Taddia
50 (małych) re... Pierdomenico Baccal...

Na półkach: , , , , , , , ,

Z każdym kolejnym tomem Ulissesa Moore'a coraz bardziej zachwycam się krystaliczną lekkością i powabem stylu. Wartkim tempem akcji, zwięzłym sposobem prowadzenia pióra, bogatym językiem a nade wszystko urzekającym klimatem..

Twórczość Pierdomenico Baccalario charakteryzuje także duża doza wyobraźni, sceny jakie maluje są nieziemsko piękne, fascynujące, niebywałe.
Przygody w jakie wikła swych nastoletnich bohaterów pełne są niebezpieczeństw, tajemnic i zagadek które dzięki ich odwadze i bystrości najczęściej udaje się rozwiązać.
W "Lodowej krainie" włoski autor wprowadza jeszcze większe napięcie niż w poprzednich tomach cyklu, pojawia się pistolet.

Mamy też kilku nowych bohaterów, w tym czarny charakter doktor Bowen.
Brak jednak miejsca na życie wewnętrzne postaci, poza krótkimi opisami myśli głównych bohaterów, gdyż jest to książka przygodowa skierowana w szczególności do młodzieży.

Akcja toczy się w dwóch Kainach z Wyobraźni, odciętym od świata miasteczku Kilmore Cove oraz Lodowej krainie czyli Agarthi.
Tą pierwszą nawiedza nietypowa powódź. Otóż jeden z kuzynów Flint otwiera Wrota Czasu zza których wypływa ogromna masa wody zatapiając zabytkową część miasteczka. Lecz najciekawsze wydarzenia zaczynają się potem. Dlaczego doktor Bowen nie leczy poszkodowanych mieszkańców? Jakie są jego plany? Gdzie podziali się Nestor, Black Wulkan i pan Bloom? Żeby odpowiedzieć na te i inne pytania trzeba sięgnąć do tej wspaniałej książki.

Zdecydowanie polecam tą znakomitą pozycję, stawiam 9/10.

Przygody...

Właśnie zamknąłem książkę i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Tym razem akcja dzieje się głównie w Kilmore Cove mimo tytułu sugerującego zupełnie coś innego. Wyprawa do Lodowej Krainy jest zupełnie marginalną sprawą. Chociaż w końcu przynosi wiele odpowiedzi. A niektóre z nich wprawiają w osłupienie.
Ale, ale... Na wstępie muszę powiedzieć, że ten tom jak dla mnie jest chyba najlepszy z dotychczas przeczytanych. Wartka akcja, zaskakujące zwroty. No i niestety dzieciaki przekonują się w końcu, że Wrota Czasu przynoszą realne niebezpieczeństwo. Okazuje się, że urażona duma może sprawić, że przyjaciel staje się najgorszym wrogiem zdolnym do wszystkiego. A wróg może okazać się sprzymierzeńcem. W trakcie czytania miałam wrażenie, że mam doczynienia z thrillerem a nie powieścią dla młodzieży. Czytało się mi ją rewelacyjnie.

Ale, ale... Na wstępie muszę powiedzieć, że ten tom jak dla mnie...

'Lodowa kraina' wraz z poprzedzającą ją częścią to dwie, póki co, najlepsze książki drugiego cyklu o Ulysessie Moorze.

'Lodowa kraina' zaczyna się dokładnie tam, gdzie kończy się 'Labirynt cienia' - w momencie ogromnej powodzi, która nawiedziła Kilmore Cove. I to właśnie w miasteczku ma miejsce większa część akcji. W teorii zapowiada się nudno, jednak tempo akcji jest bardzo szybkie, co chwila dzieje się coś nowego - miałam wręcz wrażenie, jakby bohaterowie znowu przeszli przez Wrota Czasu.

Jednak powyższa lektura nie byłaby tak dobra, gdyby nie wiele nowych wątków w fabule - pojawienie się nowego antagonisty (i to jeszcze bardzo bezwzględnego!),w momencie gdy w Kilmore Cove dalej są Podpalacze, nie wróży niczego dobrego.
Dodatkowo bardzo mnie cieszy, że czytelnik w końcu dostaje odpowiedzi na wiele (a na pewno na kilka) pytań, które zadawał sobie od początku nowej serii (a nawet od pierwszej). Co prawda, w celu uzyskania tych odpowiedzi, liczyłam na powrót dzieci do Labiryntu, który moim zdaniem jest o wiele bardziej intrygującym miejscem niż Agharti (które mnie ogromnie rozczarowało). No ale nie można mieć wszystkiego, no i zawsze odhaczona o jedna podróż więcej :P

Dużym plusem jest zamknięte zakończenie.
Co prawda, daje ono możliwość rozwinięcia historii (istnieją przecież kolejne tomy) - jednak, gdyby ktoś nie chciał kontynuować czytania tej serii, spokojnie może zakończyć właśnie na 'Lodowej krainie'.

Dziesiąty tom UM rzuca inne światło na wydarzenia z poprzedniego tomu, ponieważ okazuje się, że żyliśmy, tak naprawdę w błędzie w kontekście głównego "złego".

Kilmore Cove zalała fala wody. Krótko pisząc - mieszkańcy przeżyli chwilową powódź. Jak każdy żywioł woda pozostawiła po sobie zniszczenie, które ludzie będą musieli jakoś odratować.
Nie tylko, jednak bohaterowie będą musieli zmierzyć się ze skutkami katastrofy, a... zrozumieć nowe tajemnice i znaleźć na nie odpowiedzi...

Najlepszą częścią według mnie są wydarzenia w miasteczku. Opis zniszczeń i tego jak ludzie potrafią się w sobie zebrać i nieść pomoc innym. Może to jedna z na pozór nudniejszych części, ale... Ja nie mam do niej zarzutów. Zwłaszcza, jeśli chodzi o jedną bohaterkę, która pokazała się z jak najlepszej strony. Musiała dokonać wyboru i zrobiła dobrze. Ona w tej książce jest... Przeciwieństwem pewnego męskiego bohatera, który (hm) najpierw działa, potem myśli.

Miejsce, gdzie mogliśmy uzyskać wszystkie odpowiedzi zapowiadało się dobrze. Wręcz świetnie. Jego opisy i umiejscowienie wspaniale oddawało to miejsce - Agarthi. Ale... Przepraszam, może się czepiam, jednak zdarzenia stamtąd potoczyły się, tak szybko w kontekście całej fabuły... Zbyt prosto. Dobre to, że same odpowiedzi nie są, tak jasno wyjaśnione. :)

Nowy "zły", tak naprawdę nie jest "nowy". To znaczy już wcześniej go poznaliśmy i wcale go nie podejrzewaliśmy o bycie złym, jak to czasem się zdarza w książkach - autorzy lubią zaskakiwać. Motywy tej postaci są zrozumiałe. Nie jest zły, bo tak. Ta postać ma większe podstawy bycia tym złym w serii, niż poniekąd Podpalacze. Ale jakoś mi coś nie pasowało w tym bohaterze.
I nie tylko mi...

Doktor Wojnicz zapunktował w "Lodowej Krainie". Niby znowu zmienia stronę, niby jest obojętny na to, co się dzieje wokół niego, ale... Do końca nie wiadomo. Mężczyzna od samego początku trzeźwo myślał, ale dopiero w tym tomie okazuje się jak bardzo to było potrzebne.
Powiedzmy, że się podniósł z upadku.

Upadek... Upadek... Upadek. To ciekawy wątek. :D

Wow! Po prostu mega książka... Niesamowita, brak słów by to opisać. Wielki pokłon dla autora - ta seria jest moją ukochaną. <3
Zakończenie sprawia, że muszę mieć następną cześć. Nie ma innej opcji, niż ta, abym się za niedługo wybrała na zakupy. ;D A Wam radzę przygotować sobie tom 12 zanim zaczniecie czytać. NIE POPEŁNIAJCIE MOJEGO BŁĘDU!
Gdybym miała wykonać niemożliwą decyzję, to znaczy wybrać najlepszą książkę z tej serii nie potrafiłabym. Choć skłaniam się do opinii, że to książka 11 jest najciekawsza.
Na koniec zdradzę, że jest tu pełno akcji, zaskoczeń (nie macie pojęcia jak dużych!) Chce się czytać, czytać i czytać. Ja nie mogłam się oderwać a jak już musiałam, przychodziło mi to z trudem.
Polecam KAŻDEMU! <3 Warto przeczytać coś tak genialnego.

Gdybym miała wykonać niemożliwą...

Ogólnie całkiem niezła, choć troszkę mnie rozczarowała. Moim zdaniem autor za bardzo skupił się na Jasonie i Anicie, "odstawiając" Ricka i Julię na drugi plan.Ta część różni się od pozostałych, sądzę, że wynika to z tych nieoczekiwanych zwrotów akcji - np. kiedy doktor Bowen usiłuje podpalić willę Argo - czyta się ją z zapartym tchem :) Jak doszłam do tego zdania: "Willa Argo płonęła" to pomyślałam tylko: Nie! To niemożliwe! Ten pomysł Jasona, żeby otworzyć książkę-okno i po prostu podzielić się odpowiedziami na swoje pytania z innymi był genialny! A kiedy czytałam opis Lodowej Krainy, to aż mi się zimno zrobiło! :) Ten fragment jest w sam raz na upały :) Żałuję tylko, że autor nie opisał bardziej szczegółowo tego, jak Rick i Julia siedzieli zamknięci w piwnicy. Wyszedłby z tego ciekawy rozdział, moim zdaniem.

Recenzja na blogu --> http://wswiecieksiazkow.blogspot.com/2015/10/ulysses-moore.html

Serio, doktor? Naprawdę? :P
Przynajmniej pan Wojnicz się poprawił

Serio, doktor? Naprawdę? :P
Przynajmniej pan Wojnicz się poprawił

Akcja płynie już cholernie szybko. Dziesiąty tom cyklu. Równie niezwykły, co poprzednie. Polecam!

Jedna z ciekawszych części. Przyjemnie i szybko się czytało

Jedna z ciekawszych części. Przyjemnie i szybko się czytało