Niewinny

2010-01-01
2010-01-01
978-83-247-1028-7
Jan Kraśko

Zaczęłam czytać bez przekonania ale z każdą strona wciągałam się coraz bardziej i ostatecznie bardzo mi się podobala

Thriller sądowy jako podgatunek powieści sensacynej mógł się narodzic i rozwinąć tylko w anglosaskich, w którym obowiązuje precedensowy porządek prawny. Dzięki temu, a także dzięki instytucji ławy przysięgłych, i przede wszystkim dzięki temu, że sąd jest instytucją ważącą i oceniającą argumenty stron (obrony i prokuratowa) a nie dążącą do ustaolenia prawdy materialnej, możliwe jest tworzenie pola do snucia dynamicznej fabuły kryminalnej. W naszym porządku prawnym, i nie mam na myśli specyficznej obecnej sytuacji politycznej, takie warunki nie istnieją. Dlatego też nie znam dobrze napisanego polskego thrillera sądowego.

Niezależnie od powyzszych uwarunkowań, poprowadzenie zajmujacej intrygi sądowej jest poważnym wyzwaniem dla każdego pisarza tego gatunku. I większość autorów nie zdaje pozytywnie egzaminu pogodzenia wymogów kryminału ze znajomością prawa i procedur sądowych.

David Hosp w powieści "Niewinny" większości pułapek gatunku uniknął, niemniej swoją książką mnie nie zachwycił. Być może, powtarzam, dlatego, że przeciętny polski czytelnik nie zna zawiłości prawa i procedur systemu prawnego USA, a wykrzesać napięcie z dość nudnego w sumie opisu rozprawy sądowej jest zadaniem arcytrudnym.

Tym, co ratuje powieść jest zaskakujące, nieoczekiwane zakończenie, gdyż okazuje się, możliwe w systemie anglosaskim jest takie rozstrzygnięcie, gdy uniewinnia się oskarżonego i nie skazuje nikogo innego za popełnione przestepstwo, ponieważ wystarczy podważyć argumenty oskarżenia. Bez konieczności ustalenia prawdy.

W przypadku powieści "Niewinny" mamy do czynienia z intrygą, polegającą na tym, że ślady DNA pozostawione przez mordercę są tożsame ze śladami DNA brata mordercy (nie wnikam w rozważania, czy jest to naukowo wiarygodne, sądzę, że raczej nie).

Konkluzja: powieść może ciekawa. Ale mnie nie przekonała.

Dla mnie książka rewelacyjna.

Dla mnie książka rewelacyjna.

Czytając myślałem sobie - fajnie, w końcu jakiś spokojniejszy kryminał prawniczy; niestety środek odleciał w typowy "amerykański western", lecz zakończenie znowu dobre; czyli gierki i kruczki prawnicze przed sądem - Wysokim oczywiście. Ale nie wybrzydzaj człowieku (to do siebie),bo przecież na 400 stronach same podchody byłby nużące i musi być trochę wojenki.
W sumie naprawdę na dobrym poziomie kryminał z elementami obyczajowymi. Dobre, mocne teksty, okraszone specyficznym humorem i ironią głównych bohaterów. Zakończenie dość zaskakujące, a wykład o odciskach palców i jego znaczeniu w oskarżeniu przestępcy, bardzo fachowy i dający do myślenia (za to jedna gwizdka więcej). Poczytajcie !

W sumie...

ksiązka dobra, dobrze się ją czyta, jedynie zabrakło mi bardziej rozwiniętego wątku romansu:)

zawrotna akcja, prosty język, super opisy. byłam zachwycona. trzymająca w napięciu

Przeciętnie i średnio. Dwa trafne słowa opisujące „Niewinnego”. Kolejna książka napisana przez prawnika który czerpie garściami z twórczości i talentu Grishama i robi to w marny sposób. Nie trudno też dostrzec podobieństw do powieści Grippando. Scott Finn, główny bohater powieści Hospa to kopia prawnika Jacka Swytecka głównej postaci serii napisanej przez Grippando. Nie wspominając już o innych bliźniaczych elementach. Autor wypada blado, wtórnie a cały szkielet fabuły mimo lekkiego pióra nudzi. Na dokładkę bardzo szybko można się zorientować kto jest sprawcą , kto z kim trzyma i jak to się skończy. Liczyłem jeszcze na jakiś ostry zwrot w finale. Naiwnie liczyłem. Polski wydawca też się popisał – czytając „Niewinnego” widać że głowni bohaterowie znają się , rozwiązywali wcześniej jakieś sprawy czyli poznajemy ich od jakiejś środkowej książki należącej do prawniczej serii. Nie ma to jak chronologia.

Są takie książki po których wiele się nie spodziewamy a po przeczytaniu paru rozdziałów nas zaskakują, książka pana Davida właśnie do nich należy.
Już na samym początku wchłania nas autor w mocną akcje, zostaje napadnięta policjantka w bardzo makabryczny sposób, młody adwokat dostaje sprawę z góry skazaną na porażkę, na początku nie chce jej przyjąć, późniejsze okoliczności sprawią jednak że to będzie jedna z jego życiowych spraw.

Książka która mnie pochłonęła bez reszty, świetni bohaterowie, dobra mroczna historia trzymająca się logiki, niezły mix David nam zaserwował, klimat niczym trylogia "Milenium" z połączeniem książek pana John'a Grisham'a.

Książkę bardzo fajnie się czyta, gdyż ma niebanalny temat, szybkie tempo, niespodziewane zwroty akcji, morderstwa a nawet romans. Czyli wszystko to co powinien mieć dobry kryminał. Gdybym się miała tak na siłę doczepić to tylko do tego romansu i do tego, iż biorąc książkę do ręki spodziewałam się większej akcji na sali sądowej, czyli oskarżony-adwokat-sędzia i fachowa, elokwentna potyczka na argumenty pomiędzy wymienioną wcześniej "trójcą". Ogólnie książkę polecam :-)

bardzo dobra !!!

bardzo dobra !!!