W poszukiwaniu jednorożca

Solaris
2005-01-01
2005-01-01
12 min.

Książkę tę oceniać można z dwóch punktów widzenia: realizacji zamysłu Autora oraz atrakcyjności tegoż zamysłu dla czytelnika.
Zamiarem J.E. Galana było zapewne stworzenie powieści podróżniczej utrzymanej w stylu średniowiecznej relacji spisanej przez człowieka z tamtej epoki (końca XV w.). Mógł tu skorzystać z wzorca dość licznych, zachowanych relacji ówczesnych odkrywców i konkwistadorów. Zamysł ten zrealizował z powodzeniem, opisując piórem bohatera i narratora, rycerza Juana z Olid, wieloletnią podróż w głąb Afryki w poszukiwaniu mitycznego jednorożca, którego róg miałby przywrócić męskość dotkniętemu impotencją królowi Kastylii. Stylizacja ta wypadła udanie, poznajemy świat (Hiszpanię, ziemie Maurów, Czarną Afrykę) widziany oraz oceniany oczyma średniowiecznego rycerza. Autor trzymał się też konsekwentnie realiów i wydarzeń epoki. Wzmianki o jednorożcu (w rzeczywiste istnienie tego zwierzęcia faktycznie jednak wówczas wierzono) to jedyny element fantastyczny w całym utworze.
Znacznie gorzej wypada natomiast ocena atrakcyjności tak napisanej powieści dla czytelnika. Otóż stylizacja (sama w sobie udana) okazuje się mało strawna dla współczesnego odbiorcy. Z kart „powieści” wieje nudą, fabuła wlecze się powoli, kolejne wydarzenia, nawet dramatyczne (bitwy, rzezie, ucieczki itp.) przedstawiane są z beznamiętną monotonnością, w podobny sposób co kilkanaście stron. Brak punktów kulminacyjych, zwrotów akcji, scen wzbudzających większe emocje. Z bohaterem trudno się w jakikolwiek sposób utożsamić, zrozumieć jego postępowanie, wydaje się zupełnie obcy. W tekście nie ma praktycznie żadnych dialogów, zamieszczono za to sporo nużących opisów. W dodatku opisy te nie odnoszą się zazwyczaj do obiektów czy krajobrazów, które mogłyby zaciekawić czytelnika, dotyczą natomiast np. drobiazgowych relacji o strojach, w których występują poszczególne postacie przy różnych oficjalnych i towarzyskich okazjach (to jeszcze w Hiszpanii). Rozumiem, że to element stylizacji oraz ukazania sposobu postrzegania świata przez narratora, w lekturze okazuje się jednak po prostu nudny.
Podsumowując, Autor osiągnął zamierzony efekt (i za to należą się wyrazy uznania),rezultat wydaje się jednak mało atrakcyjny dla czytelnika.

Narrator to średniowieczny rycerz przemierzający Afrykę, aby zdobyć róg jednorożca dla swojego pana cierpiącego na impotencję. Język stylizowany na średniowieczny.Przemyślenia z obserwacji,którymi bohater dzieli się obficie z czytelnikiem sugerują człowieka światłego. Gwiazdka specjalna za spostrzeżenie dotyczące zębów króla Maroka w rozdziale siódmym. Humor w książce bardzo niecodzienny.

Powieść Galana została w Polsce przyjęta wyjątkowo źle (średnia ocen na LC to tylko 4.96/10, to bardzo niskie sumarum, biorąc pod uwagę, że większość czytelników wystawia zazwyczaj o 2-3 punkty ocenę wyższą niż książka faktycznie na to zasługuje). Sam tej średniej swoją notą wymiernie nie podniosę, niemniej "W poszukiwaniu jednorożca" ma pewien plus dodatni. Do ujemnych plusów należy oczywiście odrzucająca po kilkunastu stronach niezbyt udana stylizacja języka na opowieść-pamiętnik prostego rycerza z XV-wieku, który przegrał swoje życie i zdrowie na absurdalnej ponad dwudziestoletniej epopei przez afrykański interior po róg nosorożca. Drugim minusem jest słabująca i nudna w wielu miejscach fabuła. Niemniej powieść zostaje uratowana sugestywnym zakończeniem, które nadaje "W poszukiwaniu jednorożca" zaskakującej głębi. Losy Juana z Olid stają się symbolem zmian, soczewką niedopasowania i wyjścia bohatera ze swoich czasów. Wyjeżdża on ze swojej rodzinnej Kastylii w roku 1471 roku jako rycerz w średniowiecznym kraju, a wraca w 1492 roku jako bezdomny do kraju nowej epoki, kraju odkryć geograficznych, nowych wartości, nowej rzeczywistości, gdzie nie ma miejsca dla rycerskich reliktów. Warto przebrnąć całą powieść, aby dotrzeć do tej konstatacji.

Nudne, bez wyrazu. Czytałam jadąc metrem do pracy - dla zabicia czasu, ale i tak uważam że był to czas stracony.

• 2010
  • Wymienię
  • Kupione
  • Na własnej półce
  • Przygodne

Dodaj cytat z książki W poszukiwaniu jednorożca