Dżinn

Amber
1990-01-01
1990-01-01
Mirosław Kościuk
arabski demon dżinn suprnatural horror starożytność okaleczeni ludzie

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Dżinn dżinnowi nierówny... Masterton udowadnia tę tezę gdyż w tej książce będziemy mieli do czynienia z najpotężniejszym Dżinnem starożytnej Persji czyli z 40 rozbójnikami. Brzmi jak bajka dla małych dzieci? Nic bardziej mylnego.

Opowieść zaczyna się od pogrzebu dziadka głównego bohatera. Jego śmierć jest o tyle zagadkowa, że ma związek ze starożytnym dzbanem, który został umieszczony w przydomowej wieży, do której starannie zapieczętowano wejście. Starając się rozwikłać zagadkę śmierci dziadka Harry Erskine odkrywa przerażającą prawdę na temat dzbana.

Za każdym razem gdy sięgam do Mastertona rozwala mnie płytkość poznanych postaci. Nie inaczej jest w Dżinnie. Postacie po prostu są, ok? Nim zdążymy się do kogoś przywiązać to nagle się okazuje, że skończyliśmy czytać gdyż książka ma tylko 180 stron.

Nie jest to może horror najwyższych lotów, ale czytało mi się bardzo lekko i muszę przyznać, że były momenty zaskakujące, zwłaszcza pod koniec. Natomiast Harry potrafił rozbawić swoimi żartami w sytuacjach kiedy powinniśmy raczej się bać. 6/10

Co by nie mówić w tamtych latach też zdarzały się gnioty . Pamiętam , że wówczas po przeczytaniu byłem zawiedzony tym dziełem . Stracony młodzieńczy czas .

Na początku było nudnawo, ale jak zaczęła się akcja to mam wrażenie, że zrobiło się jeszcze gorzej. Pomysł ciekawy, ale finalnie nie dał mi satysfakcji.

Nie planowałem czytać tej książki, a przynajmniej nie teraz. Stało się jednak dobrze, bo była ona w pewnym sensie moją plamą na honorze. Otóż był czas kiedy przestałem czytać książki, powodem były lektury szkolne, które skutecznie mi obrzydziły czytelnictwo. Chciałem jednak wrócić do czytania mając 14 lat, więc mama dała mi książkę jej ulubionego autora. Mimo, że czytało mi się dobrze skończyłem na dwóch rozdziałach bardziej skupiając się na grach komputerowych oraz kumplach. Kiedy wróciłem do czytania, ta książka wciąż mnie męczyła w głowie jako ta, której nigdy nie dokończyłem. Jakież było moje zdumienie gdy moja mama ponownie ją znalazła i spytała czy chce przeczytać, nie wahałem się więc nawet chwilę po nią sięgając. Książka ma już swoje lata, a niektóre strony odpadały, ale nadal dało się ją czytać. Czy było warto? To zależy z kwestii perspektywy. Mi się całkiem podobała, ale nie powiedziane, że każdemu również się spodoba.
W przeciwieństwie do innych horrorów tego autora, które miałem już okazje poznać ten się różnił, a przynajmniej początkowo tak było. Mieliśmy niebezpieczny byt i tajemnice z nim związaną, ale co ciekawe nie było tym razem większych scen gore ani przesadnych scen erotycznych jakimi odznacza się autor. Przynajmniej początkowo tak było, bo na końcu autor potrafił znów pokazać, że jeśli idzie o jego fantazje seksualne, to chyba nie jedna pokręcona tematyka japońskiego hentai mogłaby się schować. Jak wielokrotnie zaznaczałem nie jestem zwolennikiem tego typu opisów, ale nie mogę jednocześnie nie zauważyć, że jeśli idzie o budowę klimatu i tworzenie różnych potwornych bytów autor pokazuje niesamowity kunszt, który bardzo mi się podoba. Pomimo, że przez większość książki nie zobaczymy tytułowej potworności, a głównie skupiamy się na bohaterach i próbach rozwiązania tajemnicy, to powieść mimo to naprawdę mi się podobała, miała swój klimat i cieszę się, że po tylu latach mogłem ją nareszcie skończyć.

Pod koniec coś tam się działo, ale jak na tak krótką książkę to trochę mierna akcja...

Niestety, rozczarowanie. Graham Masterton nie jest może pisarzem wybitnym, ale mam miłe wspomnienia z jego "Demonów Normandii" czy "Manitou".

Tym bardziej rozczarowuje napisany w 1977 "Dżinn". To w 3/4 nudna opowieść na motywach arabskich legend plus trochę horroru gore/cielesnego w finale. Za mało jednak, by porwać.

Można przeczytać, ale ze świadomością, ze to niestety przeciętny pulpowy horror.

Można przeczytać, ale ze świadomością, ze to...

Przyjemny sequel przygód Ali Baby.

Przyjemny sequel przygód Ali Baby.

Jak na Mastertona może być, ale napisał on lepsze książki.

Jak na Mastertona może być, ale napisał on lepsze książki.

Mastertoon to autor mojego dzieciństwa. Fabułę oceniam na 6 ale daję jeden punkcik z sentymentu. Kawał dobrego horroru.

To co podoba mi się u Mastertona to tematy które z pozoru mogłyby wydawać się kompletnie nieciekawe a mimo to potrafi on zachęcic czytelnika. Do tego nie bawi się on w rozbudowane nic nie wnoszące opisy. U niego akcja zaczyna się od razu, przechodzi do meritum sprawy nie bawiąc się w półśrodki. Muszę też przyznać że czytając tą książkę w nocy troszkę się bałem. Nie jakoś strasznie ale gdzieś z tyłu głowy siedziała ta cała otoczka tego domu bez obrazów, demonów itd. Książka może nie powala na kolana ale czytało mi się przyjemnie, nie nużyła.

• Horror
  • Graham Masterton