Zdążyć do zmroku

Okładka książki Zdążyć do zmroku Les Martin
Okładka książki Zdążyć do zmroku
Les Martin Wydawnictwo: Da Capo Cykl: Z Archiwum X (tom 2) Seria: Seria zielona kryminał, sensacja, thriller
Z Archiwum X (tom 2)
Seria zielona
Darkness falls
Da Capo
1996-01-01
1996-01-01
Maciejka Mazan
z archiwum X opowiadanie amerykańskie seriale amerykańskie sci-fi

Wielką frajdą okazało się przypomnienie sobie niektórych odcinków tej kultowej serii (przeczytałam całą "Zieloną serię").

Od lat w stanie Waszyngton, krążyły najrozmaitsze historie na temat rozległych puszczy i niezbadanych kniej, które zajmowały większość jego powierzchni. Wielu z pracujących tam drwali ginęło w nieznanych okolicznościach, czasami znajdowano jedynie ich kości i strzępy ubrań. Ludzie zwykli obarczać winą za to zdradziecką pogodę, brak doświadczenia w pracy w lesie, lub ekoterrorystów. Pokątnie zaś szeptali, że w lesie mieszka coś złego, co poluje na tych, którzy wydzierają z puszczy jej najcenniejsze skarby. Kolejne zaginięcia rębaczy sprawiają, iż sprawa trafia do agentów FBI Muldera i Scully, którzy otrzymują zadanie rozwiązania sprawy zaginięć.
Drugi tom przygód cyklu z Archiwum X „Zdążyć przed zmrokiem”, to połączenie powieści grozy i kryminału. W porównaniu do poprzedniej części „Piętno śmierci” historia skupia się na rozwikłaniu zagadki tajemniczych zaginięć. Historia jest mroczna, klaustrofobiczna, a przede wszystkim bardzo wciągająca. Jedynym mankamentem jest ograniczenie historii do jednego wątku i częściowe pominięcie bohaterów drugoplanowych. Książkę czyta się niezwykle szybko, jej przeczytanie zajęło mi zaledwie jeden dzień.

"Zdążyć do zmroku" to drugi tom cyklu zielonej serii powstałej na podstawie serialu telewizyjnego "Z archiwum X".

Amerykański serial telewizyjny z pogranicza wielu gatunków, m.in. sensacji, thrillera, horroru czy fantastyki naukowej święcił triumfy w latach 90-tych. Doczekał się w sumie 11 serii oraz dwóch filmów pełnometrażowych ("Z Archiwum X: Pokonać przyszłość" [jego fabuła umieszczona została między 5. i 6. serią] oraz "Z Archiwum X: Chcę wierzyć"). 10 sezon serialu został wydany w 2013 roku w formie komiksu, którego dwa pierwsze tomy zostały wydane w Polsce w 2015 roku przez wydawnictwo SQN. To tyle jeśli chodzi o serialowe ciekawostki.

"Zdążyć do zmroku" to opowieść powstała na podstawie 20 odcinka pierwszej serii serialu ("Darkness Falls"). Mulder i Scully prowadzą dochodzenie w sprawie zniknięcia grupy drwali. Któregoś dnia weszli oni do lasu i nigdy nie wrócili. Wkrótce wychodzi na jaw, że już kiedyś w tym samym miejscu doszło do identycznego zdarzenia - 30 lat wcześniej w lesie, również bez śladu, zaginęła grupa drwali. Mulder i Scully postanawiają bliżej się temu przyjrzeć. Wyruszają do lasu w poszukiwaniu wyjaśnienia... Lecz czy je znajdą? Czy za zniknięciem drwali może stać grupa ekoterrorystów? A może to coś zupełnie innego i ta sprawa jednak nada się do archiwum X...

Z sentymentu i w sumie też szczerze powiem, że ta cieniutka książeczka jest bardzo dobra. Czuć w niej klimat ukochanego serialu z dzieciństwa - człowiek czyta i boi się tego, co znajdzie na kolejnych stronach. Książka wiernie odtwarza odcinek serialu i bardzo dobrze buduje napięcie i klimat grozy. Bardzo fajnie, niemal z uśmiechem i jednocześnie strachem powróciłam do tej książki. Czyta się ją błyskawicznie, w końcu ma tylko 96 stron, króciusieńkie rozdziały i dużą czcionkę ;) To doskonała rozrywka zarówno dla tych, którzy pamiętają serial i z sentymentu chcieliby poznać jego książkową wersję oraz dla tych, którzy nigdy nie mieli okazji poznać pary agentów FBI i teraz chcieliby to nadrobić - książkę czyta się lekko, szybko i przyjemnie a jednocześnie w napięciu i strachu. Świetna pozycja, do tego wciągająca. W sam raz na rozluźnienie po tych cięższych książkowych gabarytach.

Z sentymentu i nie tylko polecam serdecznie!

Czemu "7"? Napisana dobrym językiem i w dobrym stylu klimatu grozy. Nie pamiętam dokładnie czy te książeczki są pisane na podstawie scenariuszy poszczególnych odcinków ale nie czuć tu aż takiego "drewna", za to czuć ducha serialu.

Historia idzie szybko, jednotorowo, bez wydumanych ekspozycji, finał może trochę szybko się dzieje ale ogólnie daje to radość z czytania.

Druga z serii książeczek opatrzonych szyldem "Z archiwum X" (i zarazem ostatnia jaką dane mi było do tej pory przeczytać) jest co najmniej kilka razy lepsza od pierwszej i WRESZCIE czuć w niej ducha serialu. Być może narażę się kilku użytkownikom niniejszej strony za "propagowanie szmiry", ale ta książeczka była i jest dla mnie w dalszym ciągu fantastyczna! Szybko się czyta, diabelnie wciąga i cholernie straszy:) Do dziś z obawą patrzę przez tę książkę na świetliki i wzdrygam się myśl o nocy spędzonej w lesie:) Niezależnie od jakości pierwszego tomiku (kiepskiej) i dalszych (do których jeszcze nie dotarłem) ta część jest naprawdę świetna!:)

Na półkach: , , , , , , , ,

Kolejne przygody agentów FBI. Tym razem szukają zaginionych drwali. Trafiają na nieznane owady zjadające ludzi...

1920

Ta część była straszna, jak i odcinek zresztą też, pamiętam jeden z originalniejszych, o morderczych robaczkach. Chyba ukłon w stronę obrońców przyrody.

Jako wierny fan serii nie będę obiektywny. Jakoś wcześniej nie miałem styczności z książkami. Serial jest dużo lepszy ale fakt, że mogę powrócić do tego świata z innej strony ogromnie mnie cieszy i nie mogę dać innej oceny.

Podobnie jak poprzednia - bardzo zła adaptacja. "Drwale twardzi jak metal ich siekier".

• Z archiwum X
  • Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa
  • Z Archiwum X 👽
  • 2001/2002 + wakacje

Dodaj cytat z książki Zdążyć do zmroku