Lavondyss. Podróż do nieznanej krainy

Okładka książki Lavondyss. Podróż do nieznanej krainy Robert Holdstock
Okładka książki Lavondyss. Podróż do nieznanej krainy
Robert Holdstock Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Las ożywionego mitu (tom 2) fantasy, science fiction
Las ożywionego mitu (tom 2)
Lavondyss: Realm of Fire
Zysk i S-ka
1997-01-01
1997-01-01
Michał Jakuszewski
Lavondyss Podróż nieznanej krainy

Jak poerwsza czesc bardzi mi sie podobala, ta mnie strasznie umeczyla. Dalam sobie spokoj gdzies w polowie, jest tyle innych czekających w kolejce :-)

Dobra książka, ale osobiście bardziej podobała mi się pierwsza: "Las ożywionego mitu". Tak naprawdę można przeczytać tę bez wcześniejszej lektury "Lasu...". Lavondyss jest mroczniejsza, cięższa, bardziej oniryczno - mistyczna, zwłaszcza jej druga połowa. Pierwsze 100 stron nie zwiastuje zupełnie tego, co dzieje się później.
Niestety też, podobnie jak i we śnie, fabuła gubi się, plącze, traci sens; Las nie zna chronologii i to sprawia, że powieść staje się trudniejsza w odbiorze, mało spójna.
Opisy przyrody, nastrojów, postaci są klimatyczne, dobre, naprawdę dobre. Magiczne, senne, gęste, mroczne - warte uwagi.
Wystawiam ocenę 8 tylko dlatego, że to literatura fantasy o wiele lepsza niż gro innych, często banalnych czy liniowych, oklepanych historii jakie w fantasy dominują. Ocena byłaby niższa gdyby odnieść tę powieść do rozmaitych klasyków literatury pięknej, ale to nie ta sama półka.

Niestety też, podobnie jak i we śnie, fabuła gubi...

Rzecz slabsza niz Las. Nieco przekombinowana. Gdzies sie tez zatracil mistyczny klimat pierwszej czesci. Lecz to wciaz kawal dobrej literatury, wartej przeczytania. Uwaga: jest mrocznie.
"Wszystko w owym swiecie bylo zrodzone z umyslow ludzi, a poniewaz wszyscy ludzie byli szaleni, byly to szalone stwory, ktore biegaly jak szalone".

Bardzo oryginalna pozycja. Nie jest to może takie arcydzieło, jak zapewnia nas okładka, ale z pewnością książka warta jest uwagi. Największą siłą "Lavondyss" jest klimat. Cała książka przesiąknięta jest brytyjskim folklorem, mitem, baśnią, a nade wszystko magią - ale nie są to czary-mary w stylu brodatego gościa w szpiczastym kapeluszu miotającego kulami ognia, lecz magia ludowa i szamańska. Prócz tego w "Lavondyss" jest coś, co trudno mi ująć słowami - ta książka roztacza specyficzny czar zamierzchłych czasów i prymitywnych kultur, który stopniowo ogarnia czytelnika podczas lektury i nie pozwala o sobie zapomnieć przez długi czas.

Słabsze strony "Lavondyss"? Fabuła. Powieść jest urokliwa i magiczna i sprawnie posługuje się starymi opowieściami, ale jej własne "tu i teraz" nie wciąga - zwłaszcza w części drugiej. Pisząc wprost - momentami jest nudnawo. Inną sprawą jest to, że czytając opis z okładki spodziewałem się czegoś zupełnie innego - lekkiego fantasy. Otrzymałem zaś lekturę dość ciężką i śmiertelnie poważną. W sumie to dobrze, ale nie na to się nastawiałem i nie wykluczam, że trochę zmieniło to mój odbiór książki.

Jeszcze jedna uwaga na koniec. "Lavondyss" to nie "Stara Baśń" (na szczęście!) i raczej nie należy dawać tej powieści do czytania dzieciom - nie tylko dlatego, że czyta się ją dość ciężko, ale również dlatego, że miejscami bywa brutalna i naturalistyczna.

2062

Zdecydowanie lepsza, niż część pierwsza - mniej archaiczna, bardziej współczesna, pełna magii, czarownic i potęgi wyobraźni!

Polecam!

Polecam!

"Lavondyss...", czyli kolejna konfrontacja człowieka i jego umysłu z magią i tajemnicami lasu. Powieść ta jest równie dobra jak jej poprzedniczka. Zachowany został ten niesamowity klimat, napięcie, a także surowość i nieokiełznanie lasu. Przede wszystkim zaś, nie brakuje magii i tajemnicy, które tak zachwyciły podczas czytania "Lasu ożywionego mitu".

Mimo, że książka należy do gatunku fantastyki, czyli jej treść jest absolutną fikcją, to myślę, że u każdego, kto ją przeczyta, wywoła chwilę zawahania przed wejściem do lasu... :) W końcu nigdy nie wiadomo, dokąd nas zaprowadzą zawiłe leśne ścieżki, co nam wyszepczą drzewa ani jakie mroczne - czasem przyjazne, czasem nie - postaci kryją się pod ciemną osłoną starego lasu... :)

Mimo, że książka...

Coś cudownego. Najbardziej magiczna książka, jaką przeczytałam do tej pory <3.

Coś cudownego. Najbardziej magiczna książka, jaką przeczytałam do tej pory <3.

Świetna książka. Bardzo dziwna i pomieszana. Zakończenie nieoczywiste. Jednak polecam bardzo.

Jest to moja druga przeczytana książka Roberta Holdstocka polecam również gorąco wszystkim fanom gatunku jak poprzednią.Zielone pola walijskiej Wsi,opowieść o rycerzu i ciemny las,wszytko to możecie znaleźć w Lavondyss.zapraszam

👍👍👍👍👍👍👍👍

👍👍👍👍👍👍👍👍

• Opowiastki, fantastyka i inne bajki
  • Moje ulubione
  • Fantastyka/Fantasy/Paranormal