Dzikowy skarb

Karol Bunsch Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Powieści Piastowskie (tom 1.2) powieść historyczna
Wydawnictwo Literackie
Piastowie Mieszko I historyczna powieść
Powieści Piastowskie (tom 1.2)
powieść historyczna
Piastowie Mieszko I historyczna powieść

Ponieważ obydwa tomy są rozdzielone, powtarzam opinię napisaną pod tomem I.

Zdrowa ironia Karola Bunscha i mądrość życiowa. I doświadczenie. Ot co. Bo jak się debiutuje po 40-stce, to tak być musi. Może oprócz tej ironii, co jest cechą wrodzoną.

Cóż robić gdy się pisze recenzję takiego dzieła?
Najlepiej byłoby piać z zachwytu.

Nie ma drugiej powieści, tak udatnie...

Jedna z najlepszych powieści historycznych o Polsce. Szybka akcja, podana we właściwy sposób. Pisana językiem starosłowiańskim z taką lekkością, jakby autor żył w tamtych czasach. Czujesz się jak obserwator początków naszego kraju.

To jest pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika powieści historycznych. Czytałam to lata temu, ale nie skończyłam serii. Dlatego też, wróciłam do początków (zwłaszcza, że nie pamiętałam szczegółów). I ta powieść dalej to ma, tę magię. Teraz idę dalej, kroczyć za historią piastowskiego rodu.

Pierwsza książka przy której rozbeczałam się jak małe dziecko. I to w pociągu. Przy ludziach. W pełnym makijażu. Nie, nie był on wodoodporny.
Fantastycznie poprowadzona historia i bohaterowie. Idealny rozwój postaci, który jest przede wszystkim autentyczny. Kawał historii przedstawiony w ciekawy i wciągający sposób.

Świetna kontynuacja pierwszej części. Z zapartym tchem śledzimy losy dzielnego i nieokrzesanego Dzika i brniemy przez kolejne etapy historii naszych ziem w czasach Mieszka I. Książka tak wciąga, że żal było rozstawać się z nią po zakończeniu...

Nie ma co się rozwodzić - najlepsza z cyklu "Powieści piastowskich". Świetnie zarysowani bohaterowie, zwłaszcza chłopek-roztropek Dzik, zmyślny schwarz-charakter Szmatka i imponujący Zbrozło. Akcja wciąż wartka, której rozmachu dodają dwie bitwy - ta z Wichmanem młodszym i bitwa pod Cedynią. Obie brutalne, czego Bunsch w swych opisach raczej zwykł unikać. Po mocno...

Tom 2 to jeszcze większa uczta dla ducha, kolebka polskiego chrześcijaństwa umiejętnie wpleciona w niezwykle ciekawe losy Dzika, Tarły czy też Zbrozły.
Trzeba przyznać że Bunsch bardzo umiejętnie zmieszał losy prawdziwych postaci z fikcyjnymi, a może nie fikcyjnymi?;)
Dla mnie podziw dla wielkości Mieszka znacznie wzrósł po przeczytaniu tych 2 pierwszych tomów historii...

2019

Troszkę myszką trącący język, a może to składnia. Dużo opisów, dialogów. Akcja nienachalna. Dwóch bohaterów na zasadzie antagonizmu psychologiczno - fizycznego przedstawionych. Wszystko to na tle wydarzeń właściwie bliżej legendarnych niż historycznych (biorąc pod uwagę "wiedzę" z okresu powstania powieści), a mimo to czyta się nieźle.

Tą książką to trochę powrót do czasów szkolnych. Pamiętam zafascynowanie "Piastowskim" cyklem Karola Bunscha. Wtedy wydawało mi się, że nie ma lepszego pisarza powieści historycznej. W powieści pociąga mroczna rzeczywistość pierwszych lat Chrześcijaństwa w Polsce. Ciągłe przeplatanie się wierzeń przodków z nową wciąż obcą religią. Autor bardzo żywo pokazuje jaki sentyment...

1913

Jedna z pierwszych powieści o pradziejach Polski, którą przeczytałem. Było to lata temu a wciąż ją pamiętam. Widać warto było czytać

• Historyczne
  • Powieść historyczna