Wiele hałasu o nic. Wieczór Trzech Króli albo co chcecie

Okładka książki Wiele hałasu o nic. Wieczór Trzech Króli albo co chcecie William Shakespeare
Okładka książki Wiele hałasu o nic. Wieczór Trzech Króli albo co chcecie
William Shakespeare Wydawnictwo: W drodze utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Much Ado About Nothing.Twelfth Night, or What You Will
W drodze
1994-01-01
1994-01-01
Stanisław Barańczak

Świetna lektura, szczególnie dla każdego, kto uważa, że Szekspir jest bardzo poważny, szczególnie w "Makbecie" i "Romeo i Julii".
W jego sztukach potrafi być bardzo zabawnie.

W jego sztukach potrafi być bardzo zabawnie.

Pewnie nie będę zbyt oryginalna jeśli powiem, że jest to jedna z najdowcipniejszych i najśmieszniejszych sztuk w ogóle. Po prostu lałam łzy ze śmiechu.

Tak jak "Komedia omyłek" i "Stracone zachody miłości" zostawiły mnie raczej z niedosytem, tak "Wiele hałasu o nic" i "Wieczór Trzech króli" to mistrzostwo swojego rodzaju, prawdziwe perełki i komedie dosłownie ponadczasowe.
Owszem, w "Komedii omyłek" pojawiają się wszystkie elementy znane z innych dzieł: cóż, pomyłki, nieporozumienia, perypetie dwójki młodych, którzy oczywiście szczerze się nie lubią, ale nie mogą bez siebie żyć, wreszcie przezabawne sceny z udziałem "prostych ludzi", pełne humoru bynajmniej nie prostego i przaśnego, ale olśniewających taką grą słów, tak inteligentnym humorem, że zasługują na osobne wyróżnienie. Cóż to za przekład!
Osobiście perypetie Hero i Claudia, główny temat komedii, przykuwają uwagę i do ostatniej chwili trzymają w napięciu: jak autor rozwiąże ten galimatias, jak zostanie ocalone dobre imię Hero, czy strażnicy zdążą wyjawić przyczynę nieporozumienia? Ta komedia wciąga jak najlepszy kryminał!
Osobiście najbardziej kibicowałam Benedickowi i Beatrice, których przekomarzania, docinki i wzajemne złośliwości maskujące uczucie są po prostu doskonałe.

"Wieczór Trzech Króli" klasycznie nawiązuje do pomyłek, przebrań i nieporozumień wynikających z mylenia ze sobą bliźniaczego rodzeństwa, Violi i Sebastiana. Banał, który powoduje tyle zamieszania w "Komedii pomyłek" tu jest poprowadzony wręcz mistrzowsko. Delikatny queerowy posmaczek Olivii zakochanej w Violi-Sebastianie, Viola kochająca się w księciu Orsino i występująca w mało przyjemnej roli jego posłańca do Olivii i powiernika uczucia do niej, Sebastian, który niespodziewanie wpada w sam środek wielkiej miłosnej intrygi, qui pro quo w finałowych scenach - wszystko to jest doskonałą rozrywką w najlepszym stylu.

• Klasyka
  • Dramaty
  • Klasyka
  • Szekspir
  • X03Y06
  • Literatura brytyjska

William Shakespeare Wiele hałasu o nic. Wieczór Trzech Króli albo co chcecie Zobacz więcej