Małe wielkie kino. Film animowany od narodzin do końca okresu klasycznego

Okładka książki Małe wielkie kino. Film animowany od narodzin do końca okresu klasycznego Paweł Sitkiewicz
Paweł Sitkiewicz Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
słowo/obraz terytoria
2009-01-01
2009-01-01
filmoznawstwo animacja kino animowane kino lalkowe historia kina

Okładka książki Brzdęk Agata Królak, Paweł Sitkiewicz, Piotr Sitkiewicz
Brzdęk Agata Królak, Paweł...
Okładka książki EKRANy nr 4 / 2022 Paweł Biliński, Paulina Haratyk, Sebastian Jagielski, Krzysztof Jajko, Katarzyna Kebernik, Karolina Kostyra, Redakcja czasopisma EKRANy, Paweł Sitkiewicz, Miłosz Stelmach
EKRANy nr 4 / ... Paweł Biliński, Pau...
Okładka książki Bliźnięta Patryk Mogilnicki, Paweł Sitkiewicz, Piotr Sitkiewicz
Bliźnięta Patryk Mogilnicki, ...

Znakomite, bogato ilustrowane, analityczne ujęcie tematyki, rzadko poruszanej w sposób tak kompleksowy, zwłaszcza wśród publikacji dostępnych na polskim rynku wydawniczym. Książka Pawła Sitkiewicza obejmuje historię kina animowanego z "okresu klasycznego", od prapoczątków gatunku (pierwsza dekada XX wieku - z małymi "wybiegami" wstecz) do drugiej połowy lat 60-tych.

Autor wychodzi daleko poza ramy, w których w omawianym okresie dominował film animowany w świadomości masowego odbiorcy - tych spod szyldu Walta Disneya, wytwórni Warner Bros. i ich Looney Tunes, czy animacji Hanna-Barbera Productions - choć oczywiście nie pomija i nie bagatelizuje ich wpływu na kulturę i popkulturę.

Paweł Sitkiewicz wiele miejsca poświęca zapomnianym klasykom i perłom kina animowanego, animacjom w służbie satyry, propagandy politycznej i wojennej, kinu awangardowemu, abstrakcyjnemu i eksperymentalnemu, oraz geniuszom animatroniki, pionierom kina lalkowego i rysunkowego, innowatorom i prekursorom sztuki animacji, takim jak Władysław Starewicz, Émile Cohl, Willis O’Brien, Raymond „Ray” Harryhausen, Arthur Melbourne-Cooper, George Pal, bracia Fleischerowie, Tex Avery czy Oskar Fischinger.

Niesamowita, niezwykle drobiazgowa i rzetelna monografia, której jedynym minusem będzie dla niektórych czytelników jej nieco akademicki ton, przez może być dla nich mniej przystępna. Gorąco polecam lekturę - to rzecz obowiązkowa nie tylko dla fanów animacji, ale dla każdego miłośnika kina - a wraz z nią eksplorację internetowych serwisów wideo, gdzie znaleźć można wiele z omawianych tu zakurzonych skarbów "małego wielkiego kina".

Autor...

Bardzo ciekawa książka o historii animacji. Sporo się dowiedziałem. Wciągnąłem się w nią bardziej niż w niektóre fabularne.

• Animacja
  • Cinema
  • Filmoznawstwo
  • Cinema Books
  • Wiedza, nauka
  • Licencjat

Dodaj cytat z książki Małe wielkie kino. Film animowany od narodzin do końca okresu klasycznego