Tolkien: świat "Władcy Pierścieni"

Okładka książki Tolkien: świat "Władcy Pierścieni" Lin Carter
Okładka książki Tolkien: świat "Władcy Pierścieni"
Lin Carter Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry językoznawstwo, nauka o literaturze
2003-01-01
8320717078
Agnieszka Sylwanowicz
tolkien

Okładka książki Tolkien: A Look Behind The Lord of the Rings Lin Carter, Adam Roberts
Tolkien: A Loo... Lin Carter, Adam Ro...
Okładka książki Conan i widmo przeszłości Lin Carter, Tim Donnell, L. Sprague de Camp
Conan i widmo ... Lin Carter, Tim Don...
Okładka książki Księga Ioda Lin Carter, Henry Kuttner, Robert Mcnair Price
Księga Ioda Lin Carter, Henry K...
Okładka książki Kruk. Pismo poświęcone grozie, nr 1/1997 Lin Carter, Jarosław Grzędowicz, Hazel Heald, Tomasz Kreczmar, Henry Kuttner, H.P. Lovecraft, Rafał Nowocień, Edgar Allan Poe, Łukasz M. Pogoda, Redakcja magazynu Kruk, Ewa Joanna Rozum
Kruk. Pismo po... Lin Carter, Jarosła...

Pierwsze opracowanie dotyczące dzieła Tolkiena. Przejrzyste i zwarte, fajnie się to czyta. Tolkienoholicy-fanatycy zżymają się dziś pewnie na różne niedostatki, ale dla mnie cała ta spuchnięta tolkienologia jest równie nieznośna jak każda forma fanbojstwa. Carter zrobił tyle ile mógł w tym czasie i zrobił to dobrze. Dla mnie to wystarczy.

Warto zanim sięgniemy po WP, ale po również można.

Warto zanim sięgniemy po WP, ale po również można.

Klasyka jak dla mnie

Klasyka jak dla mnie

Zaczynając, że tak powiem, od dupy strony: obecnie można znaleźć (w tej tematyce) książki od tej lepsze. Niezaprzeczalnym plusem jest fakt, że była pisana niemal na świeżo, kiedy Tolkien swoim "Władcą..." sprawił, że gatunek epic fantasy powstał z martwych. W zbiorowej świadomości ten gatunek zaczął się dopiero kształtować, więc nawet patrząc przez pryzmat kultury masowej można coś ciekawego tu wyczytać.
Generalnie całość można podzielić na kilka sekcji: biografię Tolkiena, streszczenia "Hobbita" i "Władcy..", sporo na temat samej teorii fantasy z licznymi przykładami, no i na fajrant garść ciekawostek.
To wszystko w krótkiej formie, bo całość ma jakieś 200 stron.
Tylko właśnie to, że książka była napisana w 1969, jest tu znacznym minusem. Jest zwyczajnie przestarzała. Nie bierze pod uwagę "Sillmariliona", ekranizacji Jacksona, czy choćby tego, jaki na kulturę jako taką miała wpływ ponad półwieczna obecność dzieła Tolkiena w świadomości nie tylko fanów fantastyki, ale również ludzi z tym gatunkiem nie powiązanych. Trzeba przyznać, że sporo wody upłynęło i informacje zebrane przez autora są często niewystarczające.
Jeśli masz do wyboru kosę i kombajn, to prawdopodobnie wybierzesz to drugie. Taka jest mniej więcej różnica między Carterem, a najnowszymi, wyczerpującymi publikacjami. Jednak zasługuje uczciwie na ocenę bardzo dobrą, głównie za humor, wiadomości z dziedziny historii literatury Europejskiej i tytaniczny wysiłek w odnajdywaniu tego, co Tolkien zapożyczył z dziesiątek bohaterskich eposów.
No i było to pierwsze studium na ten temat, a to też nie jest bez znaczenia.

Uwielbiam fantasy :)
Chociaż szczerzę przyznam, że filmy nie zrobiły na mnie większego wrażenia, a książka zachwyciła ;)

Uwielbiam fantasy :)

Wspaniała, chociaż dopiero jak drugi raz ją przeczytałam to uznałam, że jest genialna!

Jeżeli ktoś lubi fantasy. Rewelacja.

Jeżeli ktoś lubi fantasy. Rewelacja.

• Tolkien
  • Tolkienistyka

Dodaj cytat z książki Tolkien: świat "Władcy Pierścieni"