Uczta

1994-01-01
1994-01-01
Anna Brzezińska
powieść angielska

Wydawało mi się, że książka ma potencjał. Jak zwykle nabrałam się na okładkowe zapewnienia o ciekawej konstrukcji, nienagannym stylu i finezyjnym dowcipie. Akurat.
I, choć początek daje pewną nadzieję, każda kolejna stroną (gdzieś tak po 10 pierwszych) ją zabiera. Nuda, brak umiejętności utrzymania uwagi czytelnika, ponadto naciągana intryga (choć i to za duże słowo),konstrukcja zdradzająca ostateczne zakończenie, a także brak rysów charakterologicznych postaci kładą książkę.
Bohaterowie wypowiadają swoje kwestie i już. Nie ma tu mowy o ich motywacji, celach, usposobieniu. Papierowe postaci wykładają papierowe słowa. Ciężko znaleźć coś na obronę Autorki.
W snobistycznym domu snobistycznego malarza Hurleya Reeda wydawana jest kolacja dla starannie dobranych znajomych (mają być inteligentni). Prowadzą rozmowy, przypatrując się sobie (ech, jakież to jest pole do popisu dla dobrego pisarza-obserwatora: tyle możliwości charakterologicznych, tyle niedomówień i okazji do intryg),po prostu się sobie przypatrują. W zamierzeniu ta kolacja miała obnażyć brudne sekrety jej uczestników, przerażające fakty, które miały zmienić wyobrażenie czytelnika o pozornie atrakcyjnych i posągowych bohaterach siedzących przy stole. Tak było w zamierzeniu. Faktycznie pozostaje żal za straconymi okazjami i brakami warsztatowymi Autorki.

Bardzo rozczarowała mnie ta książka. Przez cały czas czytania czekałam na koniec bo gdzieś czytałam opinie,że zakończenie jest zaskakujące, ale niestety nic z tych rzeczy.
Wszystko można przewidzieć, nie ma absolutnie nic zaskakującego.
Można przeczytać w jeden wieczór. Tylko, po co?
Szkoda czasu.

Wszystko można przewidzieć, nie ma absolutnie nic zaskakującego.
Można przeczytać w jeden wieczór. Tylko, po co?
Szkoda czasu.

Na okładce napisano, że autor bardzo dobrze "wgryza się" w psychikę bohaterów, ukazuja nam ich portret psychologiczny. Szczerze mówiąc, trudno jest mi się z tym zgodzić.
Książka na początku wydaje mi się być pisana przez jakiegoś początkującego pisarza. Krótkie zdania, bez żadnych rozwinięć. Na szczęście potem autorka się trochę "rozkręca" i w miarę znośnie się czyta.
Fabuła jest niezbyt ciekawa, ale może to być spowodowane tym, że miała to być powieść psychologiczna. Jednak niedość, że brak jako takiej fabuły i zakończenia, to także "portrety psychologiczne" wydają się być dopiero naszkicowane. Dlatego też lektura ta wydaje się być dopiero szkicem. Może jeśliby dłużej pociągnąć tą opowieść, dowiedzielibyśmy się czegoś więcej o stronie duchowej i "myślowej" bohaterów. Jednak w takim wydaniu, książka mi się nie podoba.

• Booker
  • Zapomniane, warte przeczytania