Wyznania chińskiej kurtyzany

Okładka książki Wyznania chińskiej kurtyzany Miao Sing
Okładka książki Wyznania chińskiej kurtyzany
Miao Sing Wydawnictwo: Dom Książki Cykl: Wyznania chińskiej kurtyzany (tom 1) Seria: Biografie Niezwykłe literatura piękna
Wyznania chińskiej kurtyzany (tom 1)
Biografie Niezwykłe
Marvellous pleasure
Dom Książki
1987-01-01
1987-01-01
Jerzy Chociłowski
biografia gejsza chiny

Okładka książki Chińska kurtyzana. Tortury miłości Witold Jabłoński, Miao Sing, Maciej Świerkocki
Chińska kurtyz... Witold Jabłoński,&n...

Prosto napisana, pełna zabawnych, przynajmniej dla mnie, określeń. Co ciekawe: raczej nie dowiemy się, kto to napisał, fikcyjna gejsza jest zmyślona przez pana, o którym internet milczy, poza wymienianiem innych książek jego autorstwa, jak choćby... The Homosexual Ghost & Other Stories . Jonathan Quayne to ani chybi czyjś "pen name", kogoś... może znanego? Obstawiam: nieżyjący już dziennikarz, Jonathan Mirsky, który napisał przedmowę do jednego z pierwszych wydań tej książki.

Nazewnictwo trochę śmieszne w dzisiejszych czasach, nefrytowy miecz, jaspisowa jaskinia... Nic nie szokuje nic nie wzrusza, taki elokwentny pamiętnik Fanny Hill

Dla miłośników zawiłego stylu, wojny japońsko-chińskiej i początku odrodzonych chin oraz zawoalowanych złagodzeń na eufemizmy dotyczące subtelności... Generalnie dla miłośników Dalekiego Wschodu i całkowicie ale to całkowicie odmiennej kultury.

Dość marne to czytadelko. Język może miał być i poetycki, ale ciężko to osiągnąć zdaniami prostymi, równoważnikami, ciągłymi powtórzeniami.
Akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej, w czasach okupacji japońskiej, a później początkach komunizmu. Niby to pamiętnik-spowiedź, jednak w książce brak autora (oprócz Miao Sing) i nie ma podanego oryginalnego tytułu, a portal Gazeta.pl przypuszcza, że jest to tłumaczenie "The Jasper Gate: The Memoirs of a Chinese Courtesan" autorstwa Jonathana Quayne'a. To by sie zgadzało. Caly czas czułam dysonans, że tego bełkotu nie mogła napisać KOBIETA.
Opisy seksu są jak kopiuj-wklej z jednym zmiennym elementem.
Niby kobita ma dużo przygód, a wszystko to nudne, nużące, bez wyrazu.
Bohaterka zachowuje się i opowiada w tonie, jakby zbawiała świat, ale jej życie było miałkie i bezwartościowe - służyła jako materac kolejnym panom.
Głębi psychologicznej tam nie znajdziecie.

Nie polecam.

To nie jest książka, która ja bym poleciła. Od biedy można trochę porównać do Wyznań Gejszy.
Napisane jako autobiografia. Miao Sing rozpoczyna swoją historię od opisu okresu dzieciństwa. Od przyjazdu nastolatki do burdelu zaczyna się właściwa akcja książki.
Opisy życia jako kurtyzany, opisane dość ogólnie, więc książka pod tym względem nie razi brutalnością.
Mnie książka nie przypadła do gustu.

Mnie książka...

Przyjemnie się słucha w znakomitej interpretacji Magdaleny Zawadzkiej. Pamiętać należy, że autorem nie jest bohaterka Miao Sing a anglojęzyczny pisarz, którego na polski przetłumaczyli Maciej Świerkocki z Witoldem Jabłońskim lub jak podają inne źródła Jerzy Chociłowski. Podobno pierwotna angielska wersja jest zwykłą pornografią, której nie można nigdzie znaleźć wśród literatury zachodniej, a która została podniesiona przez naszych(ego) tłumaczy(a) do rangi literatury - tak przynajmniej gdzieś o tym przeczytałem, ale nie mogę sobie przypomnieć ani znaleźć gdzie.

Lepkie soft-porno w konfucjańsko-historycznym anturażu. Absolutnie pomijalne.

Lepkie soft-porno w konfucjańsko-historycznym anturażu. Absolutnie pomijalne.

To książka, na którą zerkałam ciekawie w wieku wczesnonastoletnim. Ale tytuł zawstydzał.
Więc sięgnęłam na półkę w antykwariacie. I po ponad 30 latach przeczytałam. Z uśmiechem, zaciekawieniem. Dziś ta książka, język jakim jest napisana na pewno nie budzi już takich emocji, co w latach 80.tych. Ale nie należę do grona osób, które z tego powodu ubolewają i wytykają ten element jako słabość czy wręcz mankament.

Znaleziona na strychu, i trzeba przyznać, że jest znacznie lepsza od książek z serii „byłam służącą w arabskich pałacach”. Nie jest to sama opowieść dziewczyny, sprzedanej do domu publicznego, gdzie nazywano je kurtyzanami, ale i ukazanie Chin w realiach wojny, gdy była okupowana przez Japończyków, a potem wyzwolona przez Armię Ludową. Dziwię się, jak kobieta może się upodlić. Chodzi o to, że najpierw bała się zbliżenia, pierwszego razu, nie chciała być prostytutką, a potem „wkręciła się” i nie zamierzała przestawać, nawet reedukacja od strony komunistów nie skutkowała. Idealne odzwierciedlenie nałogu, jak się wkręcisz, to potem ciężko z tego wyjść bez wsparcia… Bardzo ciekawa, ani razu się nie nudziłem i warto po nią sięgnąć.

Byłoby ciekawie, gdyby całość nie została okraszona współczesnymi wstawkami napisanymi przez nie-wiadomo-kogo.

• Audiobooki
  • Chiny