Gry nie tylko miłosne

Okładka książki Gry nie tylko miłosne Irena Matuszkiewicz
Okładka książki Gry nie tylko miłosne
Irena Matuszkiewicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Seria Owocowa literatura piękna
Seria Owocowa
Prószyński i S-ka
2002-03-05
2002-03-05
83-7337-120-6
miłość Matuszkiewicz

Lubię odkrywać nowych autorów, dlatego sięgnęłam po „Gry nie tylko miłosne” Pani Ireny Matuszkiewicz, pozycji wznowionej po ponad dwudziestu latach od pierwszego wydania. I chociaż książka jest ciekawa, fajnie się ją czyta, to czuć jednak tą różnicę przy podobnych komediach wydawanych współcześnie. Warto ją jednak przeczytać, żeby się przekonać, jak bardzo szybko zmienia się nasza rzeczywistość, czy ewoluuje język codzienny.
Julia Blenda, pomimo dobrego wykształcenia informatycznego ciągle mieszka ze swoimi rodzicami i pracuje zdecydowanie poniżej swoich kwalifikacji zawodowych w mocno podejrzanie firmie. Codziennie marzy jej się, że zbierze się na odwagę i poprosi swojego szefa o pracę jako informatyk. Niestety nie potrafi nawet rozpocząć takiej rozmowy. Zadowala się na razie pracą asystentki, pomaganiem sekretarce, a czasami nawet i sprzątaczce. Jej rodzice próbują ją swatać z bogatymi kandydatami, ona jednak na złość im, umawia się z tępawym osiłkiem Serafinem. Nie jest z nim szczęśliwa, nudzi on ją strasznie, ale na złość rodzicom ciągle się z nim spotyka. Co jakiś czas ucieka więc w śnienie na jawie o przystojnym aktorze, czy bohaterze książkowym, który bierze ją w ramiona i z którym może być prawdziwie szczeliwa. W pracy zaprzyjaźnia się z szaloną panią prawnik Karoliną i trochę pod jej wpływem postanawia zmienić swoje życie zaczynając od wyglądu. Jej metamorfoza zbiega się w czasie z tajemniczym zniknięciem jednego pracownika i pojawieniem się nowego informatyka Konrada, który zajmuje wymarzone miejsce pracy Julii. Julia i Karolina postanawiają dowiedzieć się, co się kryje za zniknięciem Cholewy. Ponieważ działalność firmy do krystalicznie czystych nie należy, zaczynają podejrzewać jakieś brudne i szemrane interesy. Zwłaszcza że szef i jego żona ciągle się kłócą, nie kryjąc publicznie wzajemnej niechęci do siebie. Dziewczyny wdają się w pewne relacje miłosne z kolegami z pracy, aczkolwiek nie wiedzą do końca, czy mogą zaufać swoim partnerom, czy nie.
Zabawna komedia pomyłek, z naiwnymi bohaterami i lekko archaicznym językiem może być jednak dobrą rozrywką. Miałam problem z pierwszymi stronami, bo ciągle porównywałam tekst w myślach z innymi mu podobnymi, a napisanymi bardziej współcześnie. I to był mój błąd. Jak przestałam porównywać, to zaczęłam cieszyć się lekturą. Bohaterek na pierwszy rzut oka nie da się polubić. Jakieś takie nieporadne życiowo, szukające na siłę facetów, inne niż dzisiejsze singielki robiące karierę i świetnie sobie radzące bez mężczyzn. Z każdą stroną książki stają się jednak wyraźniejsze, wywołują sporo śmiechu, zakładam więc, że ta ich naiwność i nieporadność życiowa jest zamierzona. Mężczyźni pokazani w książce to jest paleta różnych typów, od melancholicznego romantyka, po tępawego mięśniaka robiącego szemrane interesy, czy szukającego tylko okazji do zaliczenia kolejnej panienki podstarzałego bawidamka. Na pewno więc wywołają wasze rozbawienie. I tak właśnie należy potraktować tą książkę, jako zabawna komedia, która pozwoli nam na podróż w czasie. Może nie jakąś szczególnie odległą, ale jednak czuć różnice pokoleniową wynikającą z upływu czasu od pierwszego wydania książki.

2044

Zastanawiam się po co takie książki są wydawane i dla kogo. Zero w niej jakiegokolwiek autentyzmu, a z każdej strony wieje nudą. Postacie do tego nijakie i pomimo, że bohaterami są młodzi ludzie mówią oni językiem 60-latków. Miałam wrażenie, że słyszę męża kuzynki, który jest sporo od niej starszy i używa wyrażeń, których na pewno żaden dwudziestolatek by nie użył. Stanowczo odradzam. Niestety wiele książek z tej serii to podobne "potworki".

Strasznie wciagajaca , czyta sie szybko :DW Toruniu jjak na prawdziwej sycylii trup sciele sie gesto :D

Z ZASOBÓW BIBLIOTEKI W TORONTO ! POLONIA DZIĘKUJE ZA TROSKĘ
Irena Matuszkiewicz (ur. 1945) ma na LC 22 pozycje, z których jedna jedyna przekroczyła granicę 7 gwiazdek; to "Przeklęte, zaklęte" – 7,02. Omawiana pozycja ma 5,72 (359 ocen i 31 opinii).
Padłem, nie zmogłem... Szczęśliwie nie muszę sam "tego" opiniować, a jedynie utożsamić się z Agnieszką Maciejewską z LC, której opinię przytaczam w całości:

"Tak beznadziejnej książki nie czytałam dawno. To jakiś jeden wielki bełkot."

Oczywiście PAŁA !!

Z ZASOBÓW BIBLIOTEKI W TORONTO ! POLONIA DZIĘKUJE ZA TROSKĘ
Padłem, nie zmogłem... Szczęśliwie nie muszę sam "tego" opiniować, a jedynie...

Julia Blenda, bohaterka nowej powieści Ireny Matuszkiewicz (znakomita debiutancka "Agencja Złamanych Serc"),jest dziewczyną stuprocentową. Bo i nowoczesną ? inżynier informatyk! ? i rozkosznie staroświecką zarazem: najlepiej by się czuła w silnych męskich ramionach, najchętniej sławnego i przystojnego aktora. Julia oczywiście na to jak najbardziej zasługuje ? jest śliczna, dowcipna i wrażliwa. Tyle że mieszka we Włocławku. To zaś oznacza pokój przy rodzicach, etat za 800 zł w szemranej firmie na krawędzi bankructwa i żadnych aktorów w zasięgu wzroku. Żadnych też komputerów, tylko pomaganie sekretarce i wyręczanie sprzątaczki... Słowem, życie w nieupiększonej rzeczywistości Polski współczesnej, przyprawionej zbrodnią, szantażem, dewiacjami, dobrze nam znanym brudem. W takich warunkach Julia, wyposażona w oręż wydawałoby się archaiczny ? wierność wartościom ? walczy o ocalenie tego, co najcenniejsze: przyjaźni i miłości.

Jak zwykle u Matuszkiewiczowej, fabuła kiepściutka, niewiele się dzieje, ale nie dla tych wartości kupuję jej książki. Jak zwykle wartością największą jest poczucie humoru i inteligentne dialogi

trochę jak w prawdziwej Polsce: dużo marzeń, dużo strachu. Bohaterka chciałaby dużo osiągnąć, ale reguły są narzucone przez osoby które tylko chcą zarobić mnóstwo w maksymalnie krótkim czasie.

Nie jest to książka najwyższych lotów, ale dość przeciętna powieść obyczajowo- kryminalna. Na początku nie dzieje się za wiele, potem akcja rusza i zagęszcza się trochę za bardzo, przez to robi się mało wiarygodna. Postaci nie wbijają w fotel, główni bohaterowie są rozpoznawalni, ale nie zdziwiłoby mnie, gdyby drugoplanowi zaczęli się komuś mieszać. Niestety, w części obyczajowej „Gry nie tylko miłosne” nie dorównują „Modliszce”, są dosyć zbliżone- i niestety, nie jest to zaleta- do „Salonowego życia”, nadmiar adoratorów i romansów sprawia, że ta część zaczyna irytować.

Bardzo dobra literatura świetnie się czytało, a historia opowiada o Julii Blendzie bohaterce Ireny Matuszkiewicz, która jest kobietą stuprocentową, panią inżynier i informatyczką...dowcipna, zabawna książka z humorem, a także poruszająca.

• Literatura na obcasach
  • Obyczajowe