Indie. Cuda Świata. 100 kultowych rzeczy, zjawisk, miejsc

Okładka książki Indie. Cuda Świata. 100 kultowych rzeczy, zjawisk, miejsc praca zbiorowa
Okładka książki Indie. Cuda Świata. 100 kultowych rzeczy, zjawisk, miejsc
praca zbiorowa Wydawnictwo: New Media Concept Cykl: Cuda świata (tom 10) albumy
albumy
Cuda świata (tom 10)
New Media Concept
2008-01-01
2008-01-01
Indie Cuda świata albumy podróże

Już czwarta z tej serii, która trafiła w moje ręce i niestety "Chinom" nie dorównuje, ale lepsza niż "USA". Jak widać seria jest nierówna i w zależności od autora wypada lepiej, lub gorzej.
Niezależnie od całokształtu cudów świata Rzeczpospolitej warto po nie sięgać, bo stanowią fajną dawkę wiedzy, którą następnie można rozbudowywać, a że zakres mamy od architektury przez przyrodę, aż po obyczaje i społeczność, tym bardziej polecam!

Indie. Cuda świata. 100 kultowych rzeczy, zjawisk, miejsc.
Dziś tylko podróż po Indiach. Jej przedsmak w omawianej książce, pełnej zdjęć w rozdziałach
- perły architektury i sztuki
- magia przyrody
- skarby tradycji
- ludzie i styl życia
(mimo stereotypów pożytecznej)

Każdy ma swoją wizję tego, co pragnąłby tam zobaczyć. Niektórzy - do czego wrócić. Dziś marzy mi się włóczęga krużgankami fortu w Agrze, dotarcie do Mahabalipuram nad morzem (widziałam je już z bohaterką "Przedziału dla pań"). Chciało by się jeszcze stanąć w Kalkucie na moście Howrah. W miejscu, gdzie przecięły się losy bohaterów filmu "Yuva". A potem wspiąć się w Delhi na Kutub Minar. Po śladach Deva Ananda i Nutan (w filmie"There Ghar Ke Samne"). I spojrzeć jeszcze raz w trzy twarze Śiwy na wyspie Elefanta koło Mumbaju. A może jeszcze dotknąć tajemnicy opuszczonego miasta i tęsknoty za dzieckiem bezpłodnych pielgrzymów w Fatehpur Sikri? Czy wystarczy mi czasu na rozlewiska Sundarbanów, za którymi zatęskniłam czytając "Żarłoczny przypływ"? Valley od Flowers (widzieliście ją filmie o tym samym tytule?) i Radżastan trzeba będzie sobie zostawić na jutro. Poupijam się tam kolorami (w filmie"Eklaviya") i zamilknę wobec pustki Thar. Tylko piasek i niebo.

PERŁY ARCHITEKTURY I SZTUKI

• Tadż Mahal (ikona Indii)
W północnych Indiach w Agrze (stan Uttar Pradesh),z XVII wieku.

• Delhi - Czerwony Fort (Lal Kila) z XVII wieku.

• Delhi - Minaret Kutub Minar z XII-XIV wieku.

• Delhi - grobowiec Humajuna z XVI wieku.

• Delhi - Dżama Masdżid, 1644-58 wieku.

• Agra - Czerwony Fort w północnych Indiach w Agrze (stan Uttar Pradesh),z XVI wieku.

• Fatehpur Sikri (miasto-widmo) w północnych Indiach (stan Uttar Pradesh),z XVI wieku.

• Bodh Gaja (święte miejsce) w północno-wschodnich Indiach (stan Bihar). III p.n.e.- II w.n.e.

• Konarak - świątynia Słońca; Środkowo-wschodnie Indie (stan Orisa). Z XIII wieku.

• Khadźuraho - święte miasto; środkowe Indie (stan Madhya Pradesh). Z IX-XII wieku.

• Sanći - zespół budowli buddyjskich Środkowe Indie (stan Madhya Pradesh). Z III p.n.e.-XII w n.e.

• Bhimetka - malowidła z epoki kamienia; Środkowe Indie (stan Madhya Pradesh). Z epoki neolitu.

• Adźanta i Elura - skalne świątynie - W zachodnich Indiach (stan Maharasztra). II w p.n.e. do XI w n.e.

• Elefanta - świątynie Śiwy - W zachodnich Indiach (stan Maharasztra). VIII do IX wieku

• Mamallapuram (Mahabalipuram) - kamienne świątynie - W południowo-wschodnich Indiach (stan Tamil Nadu). Z VII-IX wieku.

• Tandźawur i Darasuram - świątynie dynastii Ćolów W południowo-wschodnich Indiach (stan Tamil Nadu). Z X-XII wieku.

• Widźajanar - miasto zwycięstwa; W południowo-zachodnich Indiach (HAmpe, stan Karnataka). Z I-XVI wieku.

• Pattadakal - miasto rubinu z korony ;W południowo-zachodnich Indiach ( stan Karnataka). Z VII-IX wieku.

• Goa - bazylika Bom Jesus - w południowo-zachodnich Indiach ( stan Goa). Z XVI-XVII wieku.

• Ćampaner-Pawwagadh - skarby archeologii ;W zachodnich Indiach (stan Gudżarat). W VII- XVI wieku.

• Dźajpur - różowe miasto i Hawa Mahal; W północno-zachodnich Indiach (stan Radżastan). Z XVIII-XIX wieku.

• Kalkuta - wizytówka Indii Stolica Zachodniego Bengalu (w zachodnich Indiach). Howrah Bridge

MAGIA PRZYRODY

• Park narodowy Kaziranga - ocalić jednorogie olbrzymy - W stanie Asam (w północno-wschodnich Indiach),chroniony od 1968 roku, 378 km kwadr.

• Park Narodowy Keoladeo - kraina podniebnych wędrowców ;W Radżastanie, chroniony od 1982 roku, 29 km kwadr.

• Park Narodowy Sundarban - w królestwie tygrysów ludojadów; W Bengalu Zachodnim u ujścia Gangesu, chroniony od 1984 roku, 1330 km kwadr.

• Dolina Kwiatów - himalajskie ogrody - W stanie Dżammu i Kaszmir w północnych Indiach, chroniony od 1982 roku, 87 km kwadr

• Nanda Devi - groźna bogini Nanda - W stanie Uttarkhand w północnych Indiach, chroniony od 1982 roku, 630 km kwadr.

• Park Narodowy Gir - na pomoc królowi zwierząt- W stanie Gudżarat, w zachodnich Indiach, chroniony od 1965 roku, 1412 km kwadr.

• Park Narodowy im. Corbetta - nie tylko tygrysy- W stanie Uttraanchal, w północnych Indiach, chroniony od 1934 roku;1318 km kwadratowych. Tygrys- symbolem Indii.

• Park Narodowy Manas - raj u stóp Himalajów - W stanie Asam (we wschodnio-północnych Indiach); chroniony od 1928; 2837 km. Paw- ptasim symbolem Indii)

SKARBY TRADYCJI

• Ganges - tradycje płynące ze świętymi wodami

• Święte krowy - matka karmicielka

• Mahaśiwaratri - noc Śiwy - święto

• Święto Holi - festiwal kolorów (barwne powitanie wiosny)

• Ramajana i Ramila - Iliada i Biblia Indii

• Tradycyjny strój indyjski - szaty jak z bajki

• Herbata indyjska - mocna i w najlepszym gatunku

• Taniec indyjski - duchowość i zmysłowość

LUDZIE I STYL ŻYCIA

• Indyjski tygiel kulturowy - setki ludów i języków
• Kuchnia o różnych obliczach - mnogość kulinarnych tradycji
• Ślub indyjski - barwna ceremonia

• Bollywood - największa miłość Hindusów

• Codzienna komunikacja - nowoczesność i tradycja

• Podróż koleją - brytyjskie dziedzictwo

• Bazary Delhi - bogactwo kolorów
• Kamasutra - nieobyczajna czy pożyteczna

• Inne oblicze sportu - hokej na trawie, krykiet i squash

• Królewska gra - powrót do kolebki - Viswanthan Anand - 2007 mistrz świata w szachy, których pierwowzorem jest indyjska gra ćaturanga z II-V wieku
Kopiuję tu moją opinię z blogu valley-of-dance.blog i z mojej strony nietylkoindie.pl (tam z ilustracjami)

Indie. Cuda świata. 100 kultowych rzeczy, zjawisk, miejsc.
- perły architektury i sztuki
- magia przyrody
- skarby tradycji
- ludzie i styl życia
(mimo stereotypów pożytecznej)

Jestem wielkim pasjonatem kultury oraz historii Indii, dopiero poznaję uroki tego barwnego kraju i ten album bardzo pomógł mi w jasny i treściwy sposób w poznaniu ważniejszych elementów tego pięknego kraju.

• Podróże
  • Podróżnicze
  • Indie
  • CDE___Kolekcja "Cuda Świata"

Dodaj cytat z książki Indie. Cuda Świata. 100 kultowych rzeczy, zjawisk, miejsc