Pan Samochodzik i zagadki Fromborka

Okładka książki Pan Samochodzik i zagadki Fromborka
Zbigniew Nienacki Wydawnictwo: Pojezierze Cykl: Pan Samochodzik (tom 8) Seria: Przygody Pana Samochodzika literatura dziecięca
literatura dziecięca
1990-01-01
Nienacki Pan Samochodzik Frombork

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Chciałam sobie przypomnieć z czasów nastoletnich, a przy okazji przyswoić trochę ciekawostek o Fromborku, który niedawno odwiedziłam. Całkiem przyjemna lektura.

Zupełnie ok. Można się pośmiać z ówczesnej wizji robotyki.

Zupełnie ok. Można się pośmiać z ówczesnej wizji robotyki.

Jedna z moich ulubionych części. A pani Ala to na pewno moja ulubiona postać kobieca.

Mocno skondensowana młodzieżowa powieść przygodowa. Mnóstwo się dzieje, szybko czyta.

Niełatwe jest to czytelnicze współżycie z Nienackim i jego Panem Samochodzikiem. Jak już zrobi krok wprzód naprawdę znakomitą częścią to potem robi dwa kroki wstecz tomem słabym. Zdarzyło mi się tak już któryś raz. Tym razem po świetnym tomie „Pan Samochodzik i Fantomas” przyszedł na dużo słabszy jakim okazał się „Pan Samochodzik i zagadki Fromborka”.

Nie było to złe, ale znając wcześniejsze dokonania Nienackiego na tym polu wiem, że potrafi pisać lepiej i ciekawiej. Autor wykorzystał cały znany już czytelnikowi arsenał schematów na jakich buduje swoje powieści nie siląc się by zaskoczyć czymś nowym, by zaproponować jakieś oryginalne podejście, które przełamałoby tę sztampę. Wyszło średnio bo to wszystko po prostu już było.

Na plus uznać muszę pomysł oraz warstwę historyczną powieści. Ta bowiem po raz kolejny nie zawodzi i tutaj Nienacki tradycyjnie błyszczy. A tak to niestety raczej nudnawo….

Nie było to złe, ale...

Zdecydowanie jedna ze słabszych części cyklu. W ogóle nie przypadły mi do gustu wątki o iluzji, sztuczkach, magikach, maszynach i robotach. Same tytułowe zagadki też specjalnie nie angażują, a ich rozwiązanie jest niezbyt porywające. Książki nie ratuje nawet obecność Batury, który chce wziąć rewanż za to, co stało się w ,,Niesamowitym dworze''. Miły za to był powrót Babiego Lata z ,,Uroczyska'', choć zdecydowanie był on zbyt krótki.

Do przygód pana Samochodzika należy podejść z dużym przymrużeniem oka. Niestety z każdym kolejnym tomem to oko trzeba przymykać coraz bardziej, a najlepiej to całkowicie wyłączyć mózg. Naiwne aż do bólu zębów.

Dobre bo stare... i już takich przygód dzisiaj nie doświadczymy. Czytanie samochodzikowych tekstów to jak pamiątka z dzieciństwa. Tylko że ja powyższy odsłuchałem... "TATA czyta" serwuje takie czytanki a ja w wolnej chwili pomiędzy grubszymi lekturami odsłuchuję. Tak, mam sentyment do Pana... Nienackiego bo to przypomnienie Jezioraku, Śniardw albo jeszcze jakiegoś innego Niesamowitego Dworu którego dzisiejsi, trochę młodsi czytelnicy, być może już nie rozumieją. Zmiany w języku, w rozmowie, których już przecież coraz mniej, i posługiwaniu się po prostu słowami zaszły tak daleko że nawet powrót do Pana Samochodzika może przysporzyć tylko o zawrót głowy. I tak doszliśmy do momentu że kiedyś prosta lektura może dzisiaj być skomplikowanym i nie do przebycia "tomiskiem". Dlatego dla komfortu swojego co jakiś czas wracam do "Pancernych", "Stawki" w tv i naszego przesympatycznego muzealnika - ORMO-wca. Podejrzewam że kilku czytelników tych kilku zdań także nie zrozumie. Mimo wszystko nieustająco pozostaję z nadzieją... wasz ciągle stary czytelnik.

Nie będę ukrywał, że ta księga przygód Pana Tomasza N.N. należy do jednych z moich ulubionych. Prawdopodobnie dlatego, że dużo mocniej niż zwykle została wyeksponowana rola „odwiecznego” przeciwnika w postaci Waldemara Batury. Zaś Pan Samochodzik chyba najczęściej znajduje się w pokonanym polu. Za to w jakim stylu potrafi się zrewanżować :-)
Druga rzecz, to osadzenie fabuły w okolicach Fromborka. Poznałem tę miejscowość, byłem w niej kilka razy i nadal znajduję się pod urokiem tamtejszej Bazyliki Archikatedralnej. Nieczynna od lat stacja kolejowa, niewielki port, niesamowity widok z wieży Radziejowskiego, Wieża Wodna – to naprawdę sprawia, że siłą wyobraźni przenieść się do czasów, w których rozgrywa się akcja książki. Znając miasteczko łatwiej na własną rękę poszukiwać schowków pułkownika Koeniga i zrozumieć fenomen odkryć kopernikańskich.
Interesującym zabiegiem było wprowadzenie postaci iluzjonisty, zdecydowanie ubarwia sferę dialogową. Nieźle wypada surowy dyrektor Marczak, zwłaszcza w scenie dotyczącej sporządzenia protokołu. Miło, że została wspomniana słynna łódzka kawiarnia „Honoratka” – młodsi czytelnicy zapewne nie będą rozumieli fenomenu tego lokalu, dziś o tym miejscu przypomina tylko skromna tablica przy ul. Moniuszki.
Z minusów: nie przekonuje mnie wprowadzenie do powieści „straszliwego AS-a”, dialogi z udziałem Waldemara Batury bywają niekiedy dość teatralne, zaś magister Pietruszka jawi się jako postać przesadnie histeryczna. Nie zmienia to ogólnej dobrej oceny, bo czyta się z dużą przyjemnością.

Druga rzecz, to osadzenie...

Kolejna książka o przygodach Pana Tomasza, którą przeczytałem z ogromną przyjemnością.
Kopernik, ukryte skarby, kolegiata we Fromborku, czarna i biała magia i oczywiście błyskotliwe a zaraz zaskakujące rozwiązanie zagadki. Czy to się może komuś nie podobać?
Odkładając na półkę, już sięgam po następna część :) polecam

Odkładając na półkę, już sięgam po następna część :) polecam