Skrzydła kruka

Okładka książki Skrzydła kruka Margit Sandemo
Okładka książki Skrzydła kruka
Margit Sandemo Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Saga o Ludziach Lodu (tom 20) fantasy, science fiction
Saga o Ludziach Lodu (tom 20)
Ravnens vinger
Ringier Axel Springer Polska
2007-01-01
2004-12-01
Iwona Zimnicka
ludzie lodu heike wampir transylwania magia mrok strach

Jedna z mroczniejszych historii Ludzi Lodu.

"Skrzydła Kruka" przenoszą nas w sam środek legendy o Anciol, która została porzucona przez ślubem. Postanawia wziąć odwet na wszystkich mężczyznach. Wybiera sobie nieodpowiedni cel - Petera, przyjaciela Heike'go, który jak pozostali z dotkniętych zrobi wszystko dla swoich najbliższych.

Poznajemy tutaj w opuszczonym miejscu dwie piękne księżniczki, które zaczynają rywalizować o Petera, nie wiedzą jednak, że za nim stoją niesamowite siły Ludzi Lodu.
Na szczęście wydarzenia z ojcem nie spowodowały tego, że Heike podąży ciemnymi ścieżkami - wręcz przeciwnie, stał się tym, który całym sobą podążył za Tengelem Dobrym.

W ostatecznej bitwie towarzyszymy Heikiem, który wraz z Sol, Tengelem Dobrym i Marem spróbują uwolnić od złego przekleństwa pewną mała wioskę i ludzi, w niej mieszkających.

Jedna z mroczniejszych historii Ludzi Lodu.

Poznajemy tutaj w opuszczonym miejscu dwie...

Świetna seria, napisana pięknym językiem. Niepowtarzalna fabuła i bohaterowie. Szybko się czyta. Opinia przy pierwszym tomie. Polecam serdecznie.

Jest to naprawdę świetna historia, autorka poszła w stronę bardzo mroczną, można tę pozycję podciągnąć nawet pod horror, naprawdę jest mrocznie. Mamy tutaj legendy o strzygach i innych zjawach a momentami jest dosyć obrzydliwie.

"Skrzydła kruka" to pierwsza poważna misja młodego Heike, który w towarzystwie nowo poznanych towarzyszy podróży, zjawia się w ogarniętym trwogą mieście.

To powrót do wątków naprzyrodzonych, które jak zwykle Sandemo tworzy świetnie! Kompletnie się nie spodziewałam nawiązań do mitologii japońskiej, a tu nie dość, że autorka wykorzystała ciekawe, mrożące krew w żyłach etniczne wierzenia, to jeszcze wplotła je tak zgrabnie w swoją norweską serię. Fabuła wywołuje dreszcz grozy, niektórych scen nie powstydziłby się żaden horror.

Rozwój Heike i jego umiejętności zapowiadają już bardzo intrygującego bohatera. Od samego początku wyraźnym jest, że bedzie to istotna dla całości postać o silnej i wyrazistej osobowości.

Czytało się genialnie - polecam!

Ten tom był genialny! Pokochałam Heikego Linda i cieszę się niezmiernie, że Margit Sandemo zdecydowała się poświęcić mu tom, którego akcja toczy się w mrocznej Transylwanii. Genialny klimat, genialni bohaterowie i genialny pomysł na fabułę!

Osiemnasty wiek, obecna Rumunia, obszar Transylwanii. Ogromny, gęsty, podszyty tajemnicą las, w centrum którego leży maleńkie wiekowe miasteczko, Targul Stregesti. Miejsce, do którego dotarło wielu wędrowców, których nigdy już więcej nie widziano. Ślad zaginął też po dwóch francuskich szlachcicach. Kryje się tam nieznane zło, które zwalczyć może tylko jedna osoba.
Po śmierci psychopatycznego, obdarzonego złym dziedzictwem Ludzi Lodu ojca, mały Heike dorasta w Słowenii pod opieką Eleny i Milana, którzy wychowywali go jako syna. Przypomnijmy, że Heike trafił do tego kraju z ojcem Solvem, fanatycznie poszukującym grobu mitycznego protoplasty rodu- Tengela Złego, który miejscową jaskinię Postojny wybrał na miejsce spoczynku.
Młodzieniec również obdarzony jest niezwykłymi, nadnaturalnymi zdolnościami. Ale w przeciwieństwie do ojca, wykorzystuje je w służbie dobru ludzi. Ponadto ma amulet- korzeń alrauny, która od najwcześniejszego dzieciństwa stanowi jego pomoc i ochronę.
Po osiągnięciu pełnoletniości Heike postanawia wrócić do ojczystej Norwegii, gdzie ma objąć po przodkach dwory i posiadłości ziemskie.
Po drodze spotyka i zaprzyjaźnia się z Peterem, towarzyszem w zbliżonym do siebie wieku, oraz młodą dziewczyną, Mirą. Jej życie było wypełnione krzywdami, wyrządzanymi jej przez ojca, wędrownego oszusta, który niedawno opuścił ziemski padół.
Cała trójka, nieświadoma początkowo niebezpieczeństwa, zapuszcza się w ów niesamowity las, w którym zdają się ich śledzić patrolujące teren kruki. Docierają do gospody w miasteczku, prowadzonej przez karczmarza Zeno. Miejscowa społeczność zdaje się żyć w strachu przed czymś nieokreślonych, wydaje się, że obowiązuje ich milczenie.
Co kryje w sobie miasteczko? Zamieszkane w większości przez starsze kobiety ubrane w czerń? Czy prawie wszyscy mężczyźni tu wymarli? Co znaczą niepokojące sny Miry w gościnnej izdebce gospody? Kim są przecudne kobiety z miejscowego arystokratycznego rodu- księżniczka Feodora i młoda Nicola? Przed czym ostrzega Heikego jego amulet?
,,Skrzydła kruka" to bodajże najbardziej niepokojąca, budząca grozę część sagi. Czyta się ekspresowo, bo ciekawość gna do poznania zakończenia. A Heike to jeden z moich ulubionych bohaterów serii. Literatura typowo rozrywkowa, literacko jest lotów takich więcej średnich. Niemniej dla rozrywki warto poczytać.

Po...

Na półkach: , , , , , ,

Przy poprzedniej części pisałam, że będzie ona jednym z najmniej przeze mnie ulubionych tomów z Sagi o Ludziach Lodu. Za to "Skrzydła kruka" będą chyba jednym z najbardziej ulubionych. Gotycki horror czy ogólnie gotycki klimat to coś, co lubię (mimo że generalnie za horrorami średnio przepadam),a w tym tomie nie można narzekać na jego brak. Poza tym przypomina mi klimatem a także trochę fabułą inną historię, którą teraz powoli poznaję, więc to także na plus.

No i Heike! On chyba też będzie w moich ulubieńcach jeśli chodzi o postacie z tej sagi. Mam nadzieję, że kolejny tom również będzie o nim, bo bardzo go polubiłam.

Autorka rzuca bohaterów sagi po całej Europie, tym razem mamy Transylwanię.
Heike Lind którego poznajemy w poprzednim tomie jako małego, trzymanego w klatce chłopca jest już młodzieńcem i wyrusza na poszukiwanie nieznanych mu członków rodu.
Życie chłopca tak mocno dotkniętego zewnętrznie klątwą ludzi lodu nie jest łatwe.
Przygody z upiorami, makabryczne iluzje i rzeczy które miały być tylko legendą.
Polecam

Autorka rzuca bohaterów sagi po całej Europie, tym razem mamy Transylwanię.
Przygody z upiorami, makabryczne iluzje i rzeczy...

Naprawdę ciekawy tom. Pełen napięcia i domysłów. Zdecydowanie polecam kontynuację sagi :)

Ocena 8/10 ze względu na "włosy ". Wampiry, upiory, twierdza, iluzje - wszystko na plus jednak kwestia włosów nie przypadła mi do gustu. Brakowało mi również pozostałych pozostałych członków rodziny, czułam się jakbym czytała jakąś zupełnie inną powieść w gotyckich klimatach.

• Saga o Ludziach Lodu
  • Margit Sandemo