Eragon

Okładka książki Eragon
Christopher Paolini Wydawnictwo: Mag Cykl: Dziedzictwo (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Dziedzictwo (tom 1)
Eragon
Mag
2004-01-01
2004-01-01
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
powieść fantasy smoki

To jedna z tych książek, które nie starzeją się z czytelnikiem. Strawna do pewnego wieku: potem zbyt mocno wychodzą jej bolączki i zapożyczenia i sentyment nie jest w stanie jej uratować.

1916

Jeśli to napisał 17-latek, to szacun. Bardzo dojrzały pomysł na książkę nawet jeśli to baśń.

Niektóre książki lepiej zostawić w sferze sentymentów i broń Boże do kich nie wracać. Odkopanie "Eragona" po latach było złym pomysłem. To, co kiedyś wciągało i przyprawiało o rumieńce teraz okazało się być tylko zbiorem kalek bez większego polotu. Niemniej nowy, młody czytelnik może być zachwycony tym, co tu znajdzie.

Pewnego dnia podczas polowania w Kośccu Eragon – tytułowy bohater, znajduje szafirowy kamień. Jest on zadziwiająco lekki. Eragon zabiera go ze sobą, a że wraca z polowania z pustymi rękoma próbuje kupić mięso płacąc znaleziskiem. Ostatecznie do tego nie dochodzi. Chłopak próbuje dowiedzieć się ile wart jest tajemniczy kamień. Chce go sprzedać. Jego rodzinie nie przelewa się. Żyją bardzo ubogo, a wujek Eragona nie chce przyjąć od nikogo pomocy. Ostatecznie bohater nie sprzedaje kamienia. Tajemnicze znalezisko jest wrotami do fascynującej przygody…

Książka naprawdę świetna zarówno dla młodzieży jak i starszych. Pełna przygód i zwrotów akcji pobudzających wyobraźnie do działania. Na prawdę każdy kto lubi klimaty smoków, magii i przygody powinien przeczytać

Może się okazać nieco za długa, przeszkadzały mi opisy walki, których było także za dużo, ale całość bardzo ciekawa. Interesujący świat i bohaterowie, chociaż w książce powtarzają się różne schematy, to warto sprawdzić, zwłaszcza w przypadku młodszych czytelników :)

8/10, ale tylko ze względu na bardzo młody wiek autora. Christopher Paolini miał 15 lat, kiedy zaczynał pisać tę książkę. Z tej perspektywy książce można dać wysoką ocenę, ale tylko dlatego.
Z początku może się wydawać, że seria będzie nowym objawieniem, szczególnie że młody wiek autora dawał nadzieję na rozwijanie i pogłębianie świata przez kolejne dekady, ale wraz z kolejnymi stronami rzuca się w oczy przede wszystkim odtwórczy charakter całej historii. Motywy, które kilkadziesiąt lat wcześniej zaadaptowali autorzy tacy jak Tolkien, Le Guin czy Lewis, zostały już przez popkulturę wielokrotnie przeżute i w Alagaesii brak jest powiewu jakiejkolwiek świeżości. Większość pomysłów autor zaczerpnął od innych pisarzy, co nie jest takie dziwne, bo przecież wszyscy pisarze opierają się na podobnych archetypach, ale mistrzowie tacy jak chociażby Martin - potrafią wykorzystywać je w bardzo przewrotny sposób. Tutaj, jak i w późniejszych tomat widać niezmierną płaskość i jednowymiarowość zarówno świata, jak i bohaterów. Ta książka, w przeciwieństwie do kolejnych ma jeszcze jedną zaletę - nie jest zbyt długa.
O ile początek jest dość ciekawy, a niespieszne budowanie postaci i otoczenia cieszy, to potem akcja zaczyna pędzić "na łeb na szyję", co niestety nie idzie w parze z zaangażowaniem czytelnika

Po prostu pochłonęłam tę książkę....

Po prostu pochłonęłam tę książkę....

Nie zmęczyłem.

Nie zmęczyłem.