Samobójczynie

The Virgin Suicides
837150327X
Tomasz Bieroń
Zysk i S-ka
sens istnienia lata siedemdziesiąte przekleństwa niewinności Eugenides samobójstwo
The Virgin Suicides
literatura piękna
837150327X
Tomasz Bieroń
Kameleon

Jaka piękna katastrofa.
Ta książka jest trochę jak same Lisbonki. Bajeczna, melancholijna i oderwana od rzeczywistości, piękna w swych poetyckich momentach i najdąca prostym gestom głębię, która wydaje się tak podniosła, że aż pokraczna. Jednocześnie, jak nic innego potrafi ściągnąć człowieka na dół, pozwolić mu poczuć mokra trawę, usłyszeć irytujący szum cykad, poczuć...

Lektura "Przekleństw niewinności" dostarczyła mi osobliwych wrażeń. To nie jest powieść mocno stąpająca po ziemi. Wprowadza czytelnika w wir emocji i wywołuje trochę magiczne, niecodzienne obrazy. Czas spędzony z powieścią był bardzo ciekawym doznaniem. Podobało mi się!

Cała opinia na www.naczytniku.com

Ciekawa historia, ciekawy sposób narracji. Ta opowieść, w której narratorami byli młodzi chłopcy, podglądający swoje sąsiadki, próbujący poukładać sobie na podstawie swoich obserwacji i własnej wyobraźni ich życie, a także powody popełnionego samobójstwa, przypominała mi trochę klimat filmu "Zostań ze mną" (na podstawie powieści Kinga). Młodzieńcze frustracje i fascynacje,...

Kiedy miałam osiemnaście lat, spotkałam się z ekranizacją tej powieści w debiucie Sofii Coppoli, dobrze wspominając ten seans. Kiedy przypomniałam sobie, że jest również książką z chęcią po nią sięgnęłam. Po tylu latach nie pamiętałam do końca fabuły, więc było to miłe przypomnienie. Jednak, jak zazwyczaj zresztą, książka jest o niebo lepsza od swojej ekranizacji.

Małe,...

Jest to pozycja wyjątkowa pod wieloma względami. Powieść, po przeczytaniu której pamięta się emocje a nie wydarzenia.
Językowo zachwyca - porównania i erotyczne aluzje to majstersztyk. Książkę można odczytać bardzo metaforycznie nie jako historię samobójstw sióstr Lizbon ale jako wielką tęsknotę za utraconą młodością i niewinnością.
Zbiorowy narrator, cóż to za wyborny...

Są takie książki, które zakorzeniają się w sercach czytelników na lata, a nawet i na całe życie. Dzisiaj pokażę Wam jedną z nich; dramatyczną, niewyobrażalnie smutną, wstrząsającą, ale przede wszystkim wyjątkową. Bo myślę, że tym właśnie są ,,Przekleństwach niewinności’’; pomimo przytłaczającego ładunku emocjonalnego, niosą ze sobą mały promyk nadziei.

Siostry Lisbon...

Ciekawa, niebanalna pozycja, bardzo szybko się czyta. Poruszony problem samobójstw, analiza oraz szukanie przyczyn tragedii pięciu sióstr, krytyka wycelowana we współczesny świat, ciągle aktualny konflikt pokoleń oraz, odniosłem takie wrażenie, lekceważenie problemów młodych ludzi. Temat odebrania sobie życia przez ludzi jest bardzo skomplikowany i ciężko dawać mu jakieś...

Książka strasznie przygnębiająca, ale tak rewelacyjnie napisana, że nie żałuję ani chwili spędzonej na lekturze. Cudownie opisany klimat małego amerykańskiego miasteczka, którzy czytelnik odczuwa wszystkimi zmysłami. Wszystkie dziewięć gwiazdek za język i styl. Już ostrzę sobie żeby na następne powieści Eugenidesa.

Książka ważna, trudna i bolesna. Poruszyła mnie bardziej niż "Wszystkie jasne miejsca" (mimo, że przy niej nie uroniłam ani jednej łzy), ponieważ wiem, że zostanie ze mną na długą. Przyznam, że z początku czytało mi się dość ciężko. Zdecydowanie przeważają opisy, ale dzięki nim, możemy lepiej poznać siostry Lisbon, i zastanowić się co doprowadziło do tragedii - rodzice,...

Książka z ogromną ilością opisów, za mało dialogów, akcja ciągnie się bardzo długo. Niestety książka była nudna. Rozczarowała mnie.

Dyskusje

2 323