Kwiat cieplarniany i 9 roślin wzbudzających pożądanie

Okładka książki Kwiat cieplarniany i 9 roślin wzbudzających pożądanie Margot Berwin
Okładka książki Kwiat cieplarniany i 9 roślin wzbudzających pożądanie
Margot Berwin Wydawnictwo: Muza literatura piękna
Hothouse Flower and the Nine Plants of Desire
Muza
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7495-795-3
Katarzyna Bieńkowska
literatura amerykańska magia milość rośliny

Do zakupu skusiła mnie okładka i opis wydawcy. No i zniżkowy 40% kupon do Muzy ;) Jakoś tak od samego początku przeczuwałam, że będzie to książka zupełnie nieprzeciętna i inna od innych. Nie pomyliłam się.

Bohaterką książki Margot Berwin jest Lila Nova. Lila pracuje w reklamie, niedawno się rozwiodła, mieszka w maleńkiej kawalerce w Nowym Jorku i marzy o tym, by nie żyć dłużej samotnie, by przeżyć coś ekscytującego i by mieć tyle pieniędzy, by nie martwić się o jutro. Pewnego dnia kobieta zauważa stoisko z kwiatami i postanawia kupić sobie do domu jakąś roślinę, by ożywić nieco swoje chłodne, małe mieszkanko. Sprzedawca poleca jej rajskiego ptaka. Niedługo później dziewczyna trafia do dziwnej pralni, która wygląda jak ogród botaniczny. Owszem, są w niej pralki, suszarki i inny typowy sprzęt, ale u sufitu wiszą donice i rośliny, zamiast kafli, podłogę otula zielony mech, a wszędzie, gdzie tylko można było to zrobić, poustawiano rośliny. Lila jest jednocześnie zachwycona, jak i zdumiona, a nawet trochę zaniepokojona. Tutaj poznaje Armanda, właściciela pralni, który opowiada jej o mitycznych (choć nie tak do końca) 9 roślinach wzbudzających pożądanie. Armand jest w mniemaniu Lili dość dziwny: ma blisko dwa metry wzrostu, barczystą sylwetkę, ale porusza się zgrabnie i lekko, a przy tym mówi zagadkami, których początkowo Lila w ogóle nie rozumie. Jego wiedza na temat roślin wydaje się nie mieć końca.

"Wbrew powszechnemu mniemaniu orchidee wcale nie tak trudno hodować. To naprawdę idealne rośliny dla osób, które nie potrafią hodować niczego. Nie potrzebują ziemi. Nie potrzebują nawozu. Nie potrzebują nawet doniczki. Wystarcza im powietrze. Lubimy udawać, że ich hodowanie jest trudne, bo dzięki temu możemy czuć się wyjątkowi, gdy rozkwitają pod naszą opieką. Równie trudno hoduje się trawę".

Niedługo później Lila wzbogaca swoją maluteńką roślinną kolekcję o kolejny kwiat, a kiedy umawia się na randkę z przystojnym sprzedawcą roślin, Davidem, który polecił jej i sprzedał wcześniej rajskiego ptaka, opowiada mu o pralni-oranżerii, którą odkryła. Okazuje się, że David wiele wie o legendarnych 9 roślinach. Wkrótce pralnia Armanda zostaje zniszczona, a rośliny giną. Lila czuje się winna, bo przecież gdyby nie jej długi język, nic by się nie stało, zwłaszcza, że Armand prosił, by nikomu nie zdradziła tajemnicy 9 roślin, które ten hodował na zapleczu pralni. Lila chce jakoś odkupić swoje winy i proponuje Armandowi pieniądze, ale Armand ich nie przyjmuje, chce, by Lila pojechała z nim do Meksyku i tam właśnie pozyskała nowe odnóżki 9 roślin.

Podróż na Półwysep Jukatan wcale nie jest teraz tym, czego pragnie nasza bohaterka. Jednak poczucie winy, ale i ciekawość, powodują, że w końcu się zgadza. Ta wyprawa będzie z całą pewnością przygodą jej życia, a to, co przeżyje w dżungli, zderzenie dwóch kultur, ludzie, których pozna, będą mieli bezpośredni wpływ na to, jaka jest i jaka wkrótce się stanie. Bo trzeba to uczciwie przyznać, że Lila już nigdy nie będzie taka, jak przed wyprawą.

"Brnęłam dalej, posuwając się noga za nogą. Miałam bolesną świadomość, że w tej okolicy występują pantery, oceloty, jaguary, tygrysy, nietoperze wampiry, rysie rude, grzechotniki, jaszczurki, pumy, pytony i dziesiątki innych groźnych i/lub jadowitych zwierząt, owadów i roślin. Wszystkie zostały wymienione w "Poradniku, jak przetrwać na pustkowiu i w dżungli", tej upojnej lekturze od Kody'ego, którego teraz błogosławiłam jako najlepszego przyjaciela pod słońcem, nie tylko dlatego, że dał mi tę książkę, ale także dlatego, że się upierał, bym ją przeczytała przed wyjazdem".

Książka ujęła mnie nietuzinkowym pomysłem, nigdy nie czytałam niczego podobnego i mimo że nie przepadam za książkami pisanymi z narratorem w pierwszej osobie, tutaj wręcz mi się to podobało. Bohaterki nie da się nie lubić, a całość napisana jest humorystycznym, prostym językiem, choć często traktuje o sprawach poważnych. Tej przebijający zewsząd humor, to ogromna zaleta tej niedługiej, bo liczącej sobie nieco ponad 270 stron, książki.

"- To piękna pieśń - powiedziałam, uświadamiając sobie, że moje i Diega wychowanie nie mogło już być bardziej odmienne. Moi rodzice byli najbliżej pieśni ducha, kiedy ojciec śpiewał razem z reklamami Budweisera podczas meczów futbolowych w poniedziałki wieczorem".

To powieść o poszukiwaniu samego siebie, o rozglądaniu się za swoim miejscem na ziemi i o... roślinach. To one stanowią tło całości. Poznajemy ich mnóstwo, wraz z ich niecodziennymi właściwościami, chwilami wręcz magicznymi. Każda jest inna, każda odpowiada za inną ludzką namiętność. Zebranie 9 roślin i posiadanie ich wszystkich razem, może przynieść sławę, miłość lub pieniądze. Lila wkracza w zupełnie inny świat, w świat szamanów, uzdrowicieli, duchów zwierząt i dusz drzew, poznaje nawet przystojnego Huiczola.

"Mierzył w moim kierunku z wielkiej strzelby i był najpiękniejszym mężczyzną, jakiego kiedykolwiek widziałam. Te dwa fakty tak były ze sobą sprzeczne, że mój mózg nie wiedział, co zrobić z tymi informacjami. Nie wiedział, na czym się skupić. Na mojej śmierci. Czy jego urodzie".

Malownicze opisy dżungli, pełne soczystych kolorów wszystkich odmian zieleni, tropikalny upał, wilgotne powietrze - to wszystko w tej książce jest tak sugestywne, że można się w niej zagubić na dłuższy czas. To powieść głównie dla kobiet, które gustują w książkach przygodowych. Gdzieś przeczytałam, że to połączenie romansu z kryminałem - nic bardziej błędnego. To książka przygodowa. Nie ma w niej kryminału, choć jest pewien przestępca, a później nawet pojawia się trup. Typowego romansu też nie ma, a już na pewno nie takiego ckliwego i przesłodzonego - jest wątek romantyczny, ale naprawdę gustowny i przyjemny.

Myślę, że polubicie Lilę i że wraz z nią przeżyjecie w dżunglach Jukatanu coś bardzo szczególnego :)

- cytaty pochodzą z książki
- opinia również na moim autorskim blogu: http://marta.kolonia.gda.pl/connieblog

Do przeczytania zachęcił mnie intrygujący tytuł, chociaż sama okładka sugeruje raczej, że mamy do czynienia z poradnikiem na temat pielęgnacji roślin. Jednak nic bardziej mylnego.

Główna bohaterka, Lila, to młoda rozwódka, która poświęca się karierze zawodowej. Przypadkowe spotkanie z Armandem, tajemniczym właścicielem pralni jest początkiem zmian w życiu dziewczyny. To od niego dostaje odnóżkę egzotycznej rośliny, która tak naprawdę ma być egzaminem Lily. Gdy dziewczyna poznaje kolejnego mężczyznę, sprzedawcę roślin, Exleya jej los zostaje przypieczętowany. Nie dość, że pokazuje mu ona odnóżkę szczawiku, to jeszcze zdradza miejsce przechowywania 9 roślin, które według legendy wzbudzają pożądanie. Rośliny giną, a Lila, aby się zrehabilitować wyrusza do Jukatanu w głąb puszczy meksykańskiej, aby odzyskać utracone rośliny. Jej przewodnikiem i nauczycielem jest Armand. Lila w lesie deszczowym odnajduje rośliny wzbudzające pożądanie i coś jeszcze.

Książka ta to połączenie powieści przygodowej, kryminalnej i romansu. Czyta się ją szybko i przyjemnie, chociaż rażą trochę nadmiernie pojawiające się literówki. Osobiście podobają mi się opisy tajemniczych, egzotycznych roślin, drugoplanowych bohaterek powieści.

Jedna z tych książek, która jest napisana by przebić się do czytelnika z intrygującym pomysłem oplecionym wokół popularnych w najlepszym sensie tego słowa sympatii kobiet, czyli zdaje się najlepszego "targetu" czytelniczego. Lubimy przecież ciekawe i tajemnicze rośliny i z ciekawością poczytamy o ich tajemniczych i archetypicznych przymiotach. "Projekt" dobrze zrealizowany, z przyjemnością poświęciłam mu ze 2 wieczory. Choć czuć tu dość młody wiek autorki; trochę czyta się jej dzieło jak pamiętnik szalonej acz szlachetnej nastolatki, choć i autorka i bohaterka szczęśliwie przebrnęły przez cielęce, pierwsze 30 lat życia..

Zaczyna się ciekawie i obiecująco, ale z czasem klimat się rozwiewa... Szkoda, bo sądziłam, że to będzie lepsza i głębsza lektura. Niektóre fragmenty okazały się bardzo moralizatorskie, wręcz łopatologiczne.
Plusem na pewno jest wiele ciekawostek o roślinach i niecodzienne spojrzenie na nie - jako element świata, który czuje, żyje niemal jak człowiek i wpływa decydująco na swoje otoczenie. Nie ratuje to jednak książki aż tak bardzo, bym mogła dać więcej niż 2 gwiazdki.

Nigdy nie miałam wielkiego pociągu do hodowania roślin. Mało mnie to interesowało, choć przyznać muszę, że rośliny podobają mi się i chyba mnie lubią, bo bez zbędnych starań, te które już mam są ładne, zielone i kwitną. Całkiem to jest zadziwiające, biorąc pod uwagę, że nie przejmuję się nimi za wiele. Podlewam tylko. Natomiast moja mama, która ciągle coś kombinuje, to nawozik, to przesadzanie, to coś, wciąż musi kupować sobie nowe rośliny, bo te które ma po prostu jej się marnują.
Początkowo, gdy zobaczyłam okładkę powieści pani Berwin myślałam, że jest to poradnik dotyczący hodowli kwiatów. I pewnie dużo osób ma takie skojarzenia, bo przecież okładka na to wskazuje. Jest to jednak powieść pełną gębą, opowiadająca o niesamowitości roślin, a zwłaszcza 9 tytułowych roślin wzbudzających pożądanie i zapewniających człowiekowi, który je znajdzie wszystko, czego ów człowiek zapragnie.
Główną bohaterką jest Lila- kobieta, która właśnie rozwiodła się z mężem i brakuje jej mężczyzny. Z tego powodu może niekoniecznie dobrze lokuje swoje uczucia w Exleyu- sprzedawcy tropikalnych roślin na pobliskim bazarze. W międzyczasie trafia też do niezwykłej pralni, w której na podłodze rośnie mech, a za zamkniętymi drzwiami znajdują się rośliny wzbudzające pożądanie. Wkrótce potem rośliny zostają skardzione, a Lila wyrusza do meksykańskiej dżungli, aby je oodzyskać.Od samego początku czytania można poczuć niesamowity klimat powieści. Z tej książki, z każdej jej strony unosi się niesamowita woń kwiatów, zapach namiętności. Ta książka pod każdym względem jest niesamowita. Przyciąga, nie pozwala oderwać się od lektury, jest w niej coś takiego, że nawet gdy nie dzieje się nic, mamy wrażenie, że dzieje się bardzo dużo, że to coś ważnego. Poza tym nie można odmówić książce jakiegoś głębszego przesłania. I takowe tutaj znajdziecie, jeśli tylko będziecie chcieli je znaleźć. Berwin pisze tak, że nie jestem w stanie jej nic zarzucić, a to akurat w moim przypadku jest rzadkością. Zazwyczaj czepiam się namnożnonej niepotrzebnie ilości dialogów, słabych opisów, nieskładnie złożonych zdań. Nic z tego. Tutaj wszystko gra jak w szwajcarskim zegarku. Być może dlatego, że autorka, podobnie jak i stworzona przez nią bohaterka jest z zawodu copywriterką. Jedyne, co można zarzucić- ale to już wina wydawnictwa- to dość często pojawiające się literówki, których nie da się nie zauważyć.
Jeszcze słowo o samym wydaniu. Poza literówkami bardzo mi przypadło do gustu. Spodobała mi się wcześniej już wspomniana okładka, a także pomysł na umieszczenie na początku wizerunków 9 roślin. Podoba mi się także to, że każdy rozdział nosi tytuł, który jest nazwą jakiejś rośliny, z którą ma potem związek. Początkowe słowa tego rozdziału to zazwyczaj krótka charakterystyka rośliny, tak aby czytelnik miał pojęcie, o co chodzi.
Nie mam zupełnie nic do zarzucenia tej książce. Cudowna opowieść o niesamowitym klimacie. Warto.

Bohaterką i zarazem narratorką powieści jest Lila Nova, mieszkanka Nowego Jorku, pracująca w agencji reklamowej, która po rozpadzie swojego małżeństwa w czwartym roku pożycia, postanawia zacząć życie od nowa. Mimo tęsknoty za mężem, który opuścił ją dla producentki w agencji reklamowej oraz w ogóle za życiem małżeńskim, Lila bierze się w garść. Wprowadza się do maleńkiej kawalerki, którą po swojemu postanawia urządzić i ocieplić zakupionymi roślinami. Udaje się na targ kwiatowy, gdzie poznaje intrygującego sprzedawcę kwiatów Dawida Exleya. Ten proponuje jej zakup pięknej rośliny o nazwie Rajski ptak i udostępnia jej folder z tropikalnymi roślinami. To dzięki niemu Lila rozpoznaje jedną z bardzo rzadkich roślin w oknie pralni. Jak się okazuje, pralnia jest pełna roślin a jej właściciel ceniony wśród okolicznych mieszkańców to znawca kwiatów. Opowiada Lili o tajemniczych właściwościach dziewięciu roślin, które przetrzymuje na zapleczu. Posiadanie tych roślin może przynieść sławę, pieniądze, miłość, namiętność, pożądanie, nieśmiertelność. Lila obiecuje Armandowi, że nie powie nikomu nikomu roślinach. Armad daje jej odnóżkę Szczawiu Rubra, którego wypuszczone korzenie dałyby znak, że Lili jest gotowa na zobaczenie dziewięciu roślin. Lila nie należy jednak do kobiet roztropnych. Ulega pociągającemu Exleyowi, któremu zdradza sekret Armada. Pralnia zostaje zdewastowana a dziewięć roślin znika. Lila obiecuje pomóc Armandowi w odtworzeniu roślinnego zbioru i udaje się w tym celu do Meksyku i jego lasów deszczowych. Poznaje zupełnie obcy sobie świat i musi zmierzyć się z niebezpieczeństwami.

W powieści możemy odnaleźć portret kobiety, która pragnie stabilnego życia i udanego związku. Lili jest kobietą samotną, choć obracającą się w zepsutym świecie pieniądza. To osoba, która wzbudza sympatię i z którą czytelnik może się utożsamiać.

Bardzo urokliwa powieść, która przenosi czytelnika w świat egzotycznych roślin. Każdy rozdział jest poprzedzony opisem danej rośliny włącznie z jej łacińskimi odpowiednikami nazw. Odnajdziemy tu legendy i magię roślin. Na początku powieści wymienione i zilustrowane zostały wszystkie rośliny wzbudzające pożądanie. Dużą rolę odgrywa tu również cytowany tekst w języku hiszpańskim.

Przeczytane z wielką przyjemnością.

#wyzwanie LC przeczytam książkę o tematyce przyrodniczej/ekologicznej

#wyzwanie LC przeczytam książkę o tematyce przyrodniczej/ekologicznej

• Powieść obyczajowa
  • Moje własne
  • Mam, chcę przeczytać
  • Przeczytałam - dobre wartościowe polecam
  • TBR my shelf

Margot Berwin Kwiat cieplarniany i 9 roślin wzbudzających pożądanie Zobacz więcej