Krew nie woda

2010-01-01
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Felix Castor egzorcyzmy egzorcysta demony nieumarli Castor

Okładka książki Lucifer #50 Mike Carey, Chris Weston
Lucifer #50 Mike Carey, Chris W...
Okładka książki Hellblazer. Mike Carey 3 Giuseppe Camuncoli, Mike Carey, Marcelo Frusin, Leonardo Manco
Hellblazer. Mi... Giuseppe Camuncoli,...
Okładka książki Hellblazer. Mike Carey 2 Chris Brunner, Mike Carey, Steve Dillon, Marcelo Frusin, Leonardo Manco
Hellblazer. Mi... Chris Brunner, Mike...

Ciekawa kontynuacja choć wydaje mi się że poprzednie tomy były lekko lepsze w moim odczuciu ,jak zawsze dużo się dzieje i nie jeden moment może zaskoczyć ,dobra kontynuacja

Nawet pomimo bardzo mocnej końcówki uważam, że ta część była najsłabsza i mnie bardzo znużyła. Może gdyby książka była krótsza o jakieś 100 stron...
Cała przeszłość i opowiadania z dzieciństwa głównego bohatera były zbyt rozwleczone, jasne, było to niezbędne dla fabuły w tej części, ale zbyt wiele kartek na to poświęcono.

W tym tomie akcja toczy się wokół dzieciństwa Felixa i pozwala nam przez to poznać jego brata i pewne wydarzenia, których finał stawia egzorcystę w trudnym położeniu. Ciekawe i dobrze poprowadzone.

Kolejna przygoda egzorcysty Felixa Castora trzyma konwencje poprzednich części. Jest intryga, jest akcja, jest tajemnica do rozwiązania. Jednym słowem więcej tego samego. Choć jak na czwartą część to chyba jednak za mało. Nadal czyta się to przyjemnie, jednak w tle wciąż rotują te same postacie, zbyt mało jest nowych wątków a cała saga zaczyna się rozwlekać. Na plus niewątpliwie można zaliczyć to, że autor ukazuje kolejny rąbek tajemnicy jak wygląda druga strona lustra czyli świat umarłych i demonów. Fani uniwersum będą zadowoleni.

Przeczytane drugi raz (2023)

Naprawdę niezła. Tym razem dostajemy wycieczkę w przeszłość, w dzieciństwo, w patologie slumsów. Syf mentalny ściele się na gęsto, a sprawa, w którą znowu będzie wplatany Fix to tym razem coś głębszego. Coś co będzie dziugać cały ten szłam patykiem jak dzieciak pozostawiony samopas na blokowisku.
Ciekawie się rozwija wątek Rafiego i Asmodeusza. I Matta, którego znowu jest odrobinę więcej w historii.
Całość historii zmierza trochę ku finałowi i nie wiem czy się cieszyć czy nie. Nadal jedna z ulubionych serii UF.

Ciekawie się rozwija wątek Rafiego i Asmodeusza. I Matta, którego znowu jest...

Napisana jakby na siłę dla zakończenia serii, psuje wrażenie całości

Napisana jakby na siłę dla zakończenia serii, psuje wrażenie całości

Kryminał Fantasy.

Kryminał Fantasy.

Zdecydowanie najgorsza do tej pory część cyklu.
Fabuła i zawiązanie akcji dosyć schematyczne i powtarzalne względem poprzednich części. Całość oparta jest w przeważającej części na znanych już postaciach i bohaterach, a nieliczne nowe wątki odstają od nich jakościowo.
Przez wiekszość lektury miałem wrażenie jakby Autor sklecił tą opowieść na kanwie wcześniej odrzuconych pomysłów.
Kończący powieść cliff-hanger jest iście filmowy, ale dosyć przewidywalny i wymuszony - wzięty rodem z seriali kryminalnych puszczanych w paśmie popołudniowym na tele 5.

Dalej pozostaję fanem serii, ale trudno jest mi z czystym sumieniem polecić tę część.

Zdecydowanie najgorsza do tej pory część cyklu.

Felix Castor - egzorcysta zostal wezwany w nocy na miejsce zbrodni, gdzie ujrzal wlasne nazwisko wypisane krwia prze ofiare. Lekko nim to wstrzasnelo. Kenny - ofiara zbrodni, to niezbyt mile wspominany "kolega" z dziecinstwa, ktory mieszka w pewnej czesci Londynu, gdzie dzieja sie dziwne i przerazajace rzeczy. W to wszystko wplatuje sie starszy brat Feliksa, ojciec Matthew i Anathemata - ekskomunikowana bojowka kosciola katolickiego. Fajny mix 😁

Kolejne spotkanie z Feliksem Castorem chyba najmniej udane z dotychczasowych.
Jestem trochę zawiedziony.
Plusy:
- intrygująca fabuła, ale im dalej, tym gorzej;
- pojawienie się brata Matta, księdza;
- wstawki dotyczące dzieciństwa Fixa i Matta oraz ich przyjaciela Rafiego;
- dynamiczna akcja i dobra narracja;
- niesamowity mroczny klimat, duchy, zombie, wilkołaki;
- spora dawka czarnego humoru;
- oryginalny dialog pomiędzy demonem seksu, a zombi;
- emocjonujący i ciekawie rozwiązany pojedynek z Asmodeuszem;
- epitety i porównania, którymi posługuje się Fix;
- powiązanie w końcówce wielu luźnych wątków.
Minusy:
- początek z którego nic nie wynika, pełen absurdów;
- schematyczna, brak nowych pomysłów;
- niby jest fabuła, styl ale czytało mi się trudno;
- otwarte zakończenie, czyli jego brak, a to mnie zawsze drażni.
Książka najsłabsza z cyklu, taka sobie.

Kolejne spotkanie z Feliksem Castorem chyba najmniej udane z dotychczasowych.
Jestem trochę zawiedziony.
Plusy:
- intrygująca fabuła, ale im dalej, tym gorzej;
- pojawienie się brata Matta, księdza;
- wstawki dotyczące dzieciństwa Fixa i Matta oraz ich przyjaciela Rafiego;
- dynamiczna akcja i dobra narracja;
- niesamowity mroczny klimat, duchy, zombie, wilkołaki;
- spora...

• Mike Carey