Panowie herbaty

Noir sur Blanc
2010-04-08
2010-04-08
Alicja Oczko
Holandia imperium holenderskie kolonializm Indonezja Jawa herbata plantacja literatura holenderska

„Panowie herbaty” to niezwykle oryginalna i interesująca powieść, stylizowana na literaturę XIX-wieczną, żeby dopasować się do opisywanych realiów. Hella S. Haasse opisuje w niej historię, która wydarzyła się naprawdę, przedstawiając realne postacie i miejsca, znane jej także osobiście – urodziła się w Batawii, obecnej Dżakarcie, w ówczesnych Holenderskich Indiach Wschodnich, gdzie spędziła 20 lat życia. Opowieść o plantatorach z Jawy skoncentrowała w historii jednego rodu, ze szczególnym uwzględnieniem jednej osoby, zarysowując szczegółowo poszczególne powiązania rodzinne, informując kto przejął jakie przedsiębiorstwo i co hodował, pokazując tym samym cały proces rozwoju plantacji. Sfabularyzowaną wersję przedstawionych wydarzeń opiera na listach i archiwach rodzinnych, udostępnionych jej przez żyjących potomków rodów Kerkhoven czy Roosegaarde Bisschop.

Autorka szczegółowo informuje o wprowadzanych technikach produkcji, zbierania, suszenie i pakowania herbaty, zależności między Holandią kontynentalną a jej koloniami i zakładanymi tam guberniami. Oprócz tego lata spędzone na wyspie sprawiły, że sprawnie posługuje się słowami i językiem z tamtych czasów, korzystając ze słów z języka malajskiego czy sundajskiego, używanego przez mieszkańców kolonii na równi z niderlandzkim, by porozumieć się i zyskać szacunek mieszkańców. Żeby ułatwić czytelnikowi tę wyjątkową podróż do regionów i czasów, o których dziś wiemy niewiele, dołącza mapę z zaznaczonymi najważniejszymi dla historii plantacjami, granicami, miastami, drogami i liniami kolejowymi; tabelkę z plantacjami herbaty z tego obszaru wyspy; słowniczek objaśniający słowa z lokalnych języków, a używane wówczas powszechnie; a także obszerne, choć i tak skrócone drzewo genealogiczne.

Mnogość postaci i nazw własnych, a do tego wspomniane już wtrącenia w językach lokalnych sprawiają, że momentami „Panów herbaty” czyta się dosyć trudno i gdyby nie zawarte dodatki, można by się bardzo łatwo zgubić w treści. Nie mniej jest to cenna powieść – tak duża dbałość o szczegóły sprawia, że rysuje się przed czytelnikiem nieznany świat tropikalnych drzew porośniętych orchideami, żyznej gleby, przecinających szlaki dzikich zwierząt i monsunowej pogody. A całość wzbogacona została europejską egzotyką, sprowadzoną lata wcześniej przez holenderskich kupców. To wyjątkowa podróż do kraju, który od uzyskania niepodległości w 1949 roku znamy jako Indonezja.

Po bardziej szczegółową recenzję zapraszam do siebie - https://kulturalnynihilista.pl/panowie-herbaty-hella-s-haasse-holandia-cz-4/

2088

Panowie herbaty to interesująca opowieść, której bazę stanowiła korespondencja przez lata przechowywana w pewnej holenderskiej rodzinie. Listy stały się dla autorki tej powieści zaczynem dla wykreowania świetnych psychologicznych portretów rodziny holenderskich plantatorów herbaty, tworzących swe imperia na Jawie, wchodzącej w opisywanych czasach w skład terytoriów kolonialnych Holandii. A czasy te to przede wszystkim druga połowa XIX wieku, ale też początek wieku XX.
Opowieść napisana w klimacie powieści dziewiętnastowiecznej pozwala „poczuć” tamten świat. Tamtych ludzi i tamte dzieje. I choć dominująca jest historia rodziny głównych bohaterów to dla mnie interesujący jest też wyłaniający się z niej zupełnie inny obraz świata przełomu wieków , inny od tego , widzianego oczami Europejczyka żyjącego w Europie właśnie.

Bardzo ciekawa książka do której długo nie mogłam się zabrać, ale okazała się niezwykle ciekawa. To historia plantatorów holenderskich w Indiach Wschodnich. Książka napisana została na podstawie listów, kilka też zostało przytoczonych, ale mimo, że wielu taki zabieg może wydawać się nieciekawy, książka na prawdę ciąga. Życie jakie prowadzą przyjezdni z dalekiej Europy, codzienność na plantacji, spory i rodzinne waśnie, miłości, edukację w ojczyźnie to wszystko znajdziemy w książce. Obraz zupełnie nieznanego nam życia, radość z pierwszych samochodów i pociągniętej linii telefonicznej. Dodatkowo wszystko w zielonej scenerii dzikiej Jawy.

Autorka miała oryginalny pomysł na tę powieść - napisała ją na podstawie bogatej korespondencji plantatora herbaty i jego bliskich oraz kontrahentów. Wyszła z tego niezła książka, chociaż (niestety) napisana nierówno.

Pierwsza część może urzec nastrojowością, bogactwem przeżyć głównego bohatera i opisami życia holenderskich kolonizatorów.
Druga część wypada na tym tle słabo - miejsce narratora zajmują cytowane listy, które często rażą drobiazgowością. Odniosłam takie wrażenie, jakby w pewnym momencie autorce odechciało się tworzyć i wybrała łatwiznę. Korespondencja na pewno wnosi wiele do treści, ale szczegółowe informacje na temat upraw mogą w pewnym momencie po prostu zacząć nużyć czytelnika.

"Panów herbaty" można odczytać jako opowieść o marzeniach i ambicjach, o skomplikowanych relacjach rodzinnych i o miłości. To na pewno dobra książka, ale zbyt często robiła na mnie wrażenie niedopracowanej i trochę chaotycznej, bym mogła dać wyższą notę.

Druga część wypada na tym tle...

„Panowie herbaty” to powieść napisana na podstawie dokumentów, mających dziś oczywiście wartość historyczną. Narracja napisana oszczędnym językiem zachwyca. W przybierającej niemal epicką formę fabule nie znajdziemy pośpiechu i być może, dlatego książkę czyta się z przyjemnością. Powieść została napisana z zachowaniem chronologii. Autorka wiernie ukazał plantacje herbat istniejące wówczas na Jawie. Dowiadujemy się o uprawie herbaty i chinowców. Mamy możliwość przeczytać o stosunku Europejczyków do tubylców, o odmiennych obyczajach, ubiorach, stylu życia i tradycji, a także o pięknie jawajskiej przyrody. Warto nadmienić, że wielką rolę w książce odgrywa korespondencja pomiędzy Rudolfem a jego rodzicami, siostrami, szwagrami, braćmi

całość: http://slowemmalowane.blogspot.com/

• Indie
  • Literatura holenderska
  • Powieść historyczna
  • Feministyczne
  • Podróżnicze

Dodaj cytat z książki Panowie herbaty