Na granicy

Okładka książki Na granicy Brian McGilloway
Okładka książki Na granicy
Brian McGilloway Wydawnictwo: Amber Cykl: Inspektor Benedict Devlin (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Benedict Devlin (tom 1)
Borderlands
Amber
2009-11-12
2009-11-12
Przemysław Bieliński
Devlin Irlandia

Okładka książki Belfast Noir Alex Barclay, Steve Cavanagh, Lee Child, Ian McDonald, Brian McGilloway, Sam Millar, Glenn Patterson, praca zbiorowa
Belfast Noir Alex Barclay, Steve...

Bardzo sprawny kryminał w zaskakujących dla mnie okolicach - Irlandia i Irlandia Północna, pogranicze, wędrowcy, dalekie echa IRA.
Krótki, zwięzły, treściwy, intryga wiarygodna i zaskakująca.

Ja bardzo polecam.

Krótki, zwięzły, treściwy, intryga wiarygodna i zaskakująca.

Ja bardzo polecam.

Nawet niezły kawałeczek kryminału. książka podzielona została na trzy części, każda z nich zatytułowana nazwiskiem ofiary- co przez kilka stron mnie denerwowało, bo zbyt wcześnie zdradzało dany fakt. Poza tym nie mam zastrzeżeń. Czytało się dobrze, śledztwo powoli odsłaniało kolejne fakty, mordercę czytelnik miał możliwość wytypować, chociaż może nie do końca zrozumieć jego motywy. Całość na dobrym poziomie, nawet ucieszyła mnie wiadomość, że to początek serii. Na minus tylko mam jedną uwagę- drugoplanowi bohaterowie byli mało charakterystyczni, zlewali się w jedną masę, a niektórzy okazali się ważni dla akcji.

Ostatnia uwaga, główny bohater inspektor Devlin jest porównywany do komisarza Wallandera, co mnie bardzo denerwuje, nie cierpię takich porównań. Każdy niech będzie inny, bo każdy jest sobą i przez to bardziej interesujący. Ale to moje osobiste odczucie.

Dobry kryminal sporo sie dzieje i trzyma w napieciu do samego konca.

Dobry kryminal sporo sie dzieje i trzyma w napieciu do samego konca.

Miła odmiana, jeśli chodzi o rejon geograficzny (pogranicze irlandzkie). Ciekawy bohater, który ma poukładane życie rodzinne i współpracujący z nim ludzie, tworzący ciekawą galerię postaci.

„Na granicy” jest dobrym wciągającym kryminałem z zawikłaną i wielowątkową zagadką, sympatycznym, ale wciąż bardzo normalnym detektywem w roli głównej, kilkoma zabawnymi wątkami pobocznymi a wszystko to w atmosferze irlandzkiego pogranicza. Brzmi zachęcająco, prawda?
I tak też właśnie jest. Przyznaję, że mnie do sięgnięcia po książkę zachęciła także bardzo ładna okładka i tym razem (w przeciwieństwie do bardzo licznych innych razów :) wybór ten okazał się bardzo dobry. Książka nie jest może rewelacyjna bo do tego miana jednak trochę jej brakuje, ale nie doszukałam się w niej żadnych większych wad. Autor ładnym prostym językiem prowadzi nas poprzez śledztwo, mnożące się wątki, wątpliwości i pytania, gdy elementy układanki zdają się w żaden sposób do siebie nie pasować, aż do całkiem efektownego rozwiązania.
Książce trochę brakuje napięcia, to jedyna konkretny zarzut jaki mogę jej postawić, mimo, że cała historia rozpoczyna się od odnalezienia ciała młodej dziewczyny, a potem dzieje się jeszcze sporo, obserwujemy wszystko jakby z dystansu i sądzę, że przydałoby się tu trochę więcej emocji, co pomogłoby nam także lepiej poznać głównych bohaterów. Myślę, że cześć z nich spotkamy także w kolejnych książkach z detektywem Devlinem już okrzykniętym irlandzkim Wallanderem. Czy słusznie? Przekonajcie się sami, ja w każdym razie z pewnością sięgnę po „Aleję szubienic” (intrygujący tytuł prawda?),gdy tylko będę mieć ku temu okazję.

Ten oto kryminał(ek) czyta się szybciutko i bezboleśnie. Główny bohater, inspektor Devlin, nie jest co prawda jakoś wybitnie ani dogłębnie zarysowaną postacią, ale podobały mi się jego soczyste wspomnienia - były chyba najciekawszym zabiegiem zastosowanym po to aby poznać bliżej detektywa Benedicta.

Największe zadowolenie ogarnęło mnie w momencie kiedy zorientowałam się, że akcja nie dzieje się w Anglii, Stanach czy Norwegii, ale w Irlandii! A policja to Garda Síochána (Straż Pokoju),która zamiast broni palnej używa tylko drewnianych pałek. A co łączy gardaí z resztą policji na świecie? Oczywiście nienawiść cywili ;)

Sama historia naprawdę fajna, przyjemnie poprowadzona, zwroty akcji niczego sobie. Kawałek porządnego kryminału, który uprzyjemnił mi parę zimowych wieczorów.

Największe zadowolenie ogarnęło mnie w momencie kiedy zorientowałam się,...

Bardzo dobrze się czyta. Dobry pomysł i wykonanie. Koniec, czyli rozwiązanie zagadki też bardzo przyzwoity. Do niczego się nie można przyczepić.
Powtórzę za paroma osobami - nie rozumiem tak niskiej oceny. Że niby nie amerykańskie to już gorsze? ;) Ech.

" Na granicy " to dość krótki kryminał. Nie oznacza to, że jest zły, wręcz odwrotnie. W tych ponad dwustu stronach jest akcja, zawiła fabula i ciekawe postacie. Jak dla mnie dodatkowym plusem jest to, że akcja toczy sie w Irlandii.

Bardzo ciekawa książka, ostatnie strony "pochłaniałam" w zawrotnym tempie:)

Bardzo ciekawa książka, ostatnie strony "pochłaniałam" w zawrotnym tempie:)

Nie wiem skąd takie niskie oceny ? Naprawdę, pierwrzorzędny kryminał. Już uwielbiam inspektora Devlina. I jaka miła,irlandzka odmiana-nie tylko w Skandynawii się mordują :)

• Kryminały
  • Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Wymienię
  • 03 Literatura Popularna

Dodaj cytat z książki Na granicy