Próba Kwasu w Elektrycznej Oranżadzie

1995-01-01
1989-02-17
8320714842
Tomasz Tłuczkiewicz
lsd hipisi beat generation narkotyki psychodeliki podróż

więcej Więcej

1964

Osobliwa sytuacja: ulubiony autor, książka okrzyknięta kultową i rzeczywiście świetnie napisana - a mimo to nie byłam w stanie jej dokończyć i już wiem, że na pewno do niej nie wrócę. Dlatego też powstrzymam się od oceny, ograniczając się tylko do paru uwag.
Beletryzowana biografia Kena Keseya ("Lot nad kukułczym gniazdem") jest zarazem portretem pokolenia "dzieci...

Tę książkę rozumie się jeśli "jest się w autobusie". To dla ludzi, którzy potrafią obrócić się do wielu rzeczy plecami i powiedzieć #... to! Trudna, bo wokoło za dużo promocji, na które chcą człowieka złapać.

Super opowiedziany kawał historii amerykańskiej kontrkultury. Brawurowa narracja pozwala przenieść się do tamtego świata i daje możliwość bliższego zrozumienia tych pokręconych okoliczności.

Niesamowicie wciągająca podróż wgłąb naćpanych amerykańskich umysłów. Narracja powieści świetnie oddaje zmiany myślenia i percepcji pod wpływem kwasu (i nie tylko - bohaterowie nie stronią od wszelkiego rodzaju używek). Momentami zawiła i niezrozumiała dla ludzi, którzy nie przeszli Kwasowej Matury.

Zawsze wydawało mi się, że lata sześćdziesiąte w Ameryce, to była barwna, buzująca emocjami epoka, i fajnie byłoby w niej żyć. Ta książka jednocześnie potwierdziła opinię o barwności i uświadomiła mi, jak bardzo nie pasowałabym do tamtych czasów. :D Niezła rzecz. Od samego czytania może zakręcić się w głowie.

Na półkach: , , , ,

Szczerze mówiąc, spodziewałam sie trochę więcej, ale i tak rozbawiły mnie igraszki Keseya z policją. Pościgi lepsze niż w słynnym "Bullitt".

• Chcę w prezencie
  • Literatura amerykańska
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
  • Kontrkultura
  • Beat Generation