Marek Edelman: Bóg śpi

Okładka książki Marek Edelman: Bóg śpi Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Marek Edelman
Okładka książki Marek Edelman: Bóg śpi
Witold BereśKrzysztof Burnetko Wydawnictwo: Świat Książki publicystyka literacka, eseje
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2010-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-04-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324717194
Tagi:
religia Edelman światopogląd teologia wiara
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki Witold Bereś, Krzysztof Burnetko
Ocena 7,5
Andrzej i Krys... Witold Bereś, Krzys...
Okładka książki Marek Edelman. Życie. Do końca Witold Bereś, Krzysztof Burnetko
Ocena 8,3
Marek Edelman.... Witold Bereś, Krzys...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
258 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
492
68

Na półkach:

Poza Markiem Endelmanem, cała reszta do kitu i nie na miejscu....

Poza Markiem Endelmanem, cała reszta do kitu i nie na miejscu....

Pokaż mimo to

avatar
294
192

Na półkach:

Ta książka to zapis rozmów z Markiem Edelmanem. To wywiad jaki prowadzili dwaj dziennikarze Witold Bereś i Krzysztof Burnetko z przywódcą powstania w getcie warszawskim. Rozmowa dotyczy ważnych, egzystencjalnych tematów o człowieku, Bogu, religii i wierze i osobach niewierzących. Ta książka jest adresowana do wszystkich, którzy chcą nie tylko poznać odpowiedzi na konkretne zagadnienia, ale także dokonać autorefleksji o istocie życia we wspoóczesnym świecie. To książka o człowieku , którzy doświadczył bolesne, traumatyczne wydarzenia. To książka
o człowieku który jest uważany przez wielu jako autorytet moralny. To ważna lektura będąca drogowskazem humanizmu.

Ta książka to zapis rozmów z Markiem Edelmanem. To wywiad jaki prowadzili dwaj dziennikarze Witold Bereś i Krzysztof Burnetko z przywódcą powstania w getcie warszawskim. Rozmowa dotyczy ważnych, egzystencjalnych tematów o człowieku, Bogu, religii i wierze i osobach niewierzących. Ta książka jest adresowana do wszystkich, którzy chcą nie tylko poznać odpowiedzi na konkretne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
101
43

Na półkach:

Moja ocena dotyczy tylko i wyłącznie autorów tej książki, która pod względem prowadzenia rozmowy i zadawanych pytań jest po prostu słaba. To co Panowie spisali do mnie nie przemawia, same odpowiedzi Pana Marka się czasami powtarzają, nie wiem dlaczego autorzy zdecydowali się je zostawić? No i same pytania, czasami czytałem je z zażenowaniem i nie dziwię się wcale, że Pan Marek popadał w irytację.

Moja ocena dotyczy tylko i wyłącznie autorów tej książki, która pod względem prowadzenia rozmowy i zadawanych pytań jest po prostu słaba. To co Panowie spisali do mnie nie przemawia, same odpowiedzi Pana Marka się czasami powtarzają, nie wiem dlaczego autorzy zdecydowali się je zostawić? No i same pytania, czasami czytałem je z zażenowaniem i nie dziwię się wcale, że Pan...

więcej Pokaż mimo to

avatar
278
94

Na półkach:

Nie jest łatwo odseparować biografię takiej ikony humanizmu i bohaterstwa, jaką jest Marek Edelman, od wartości samej książki, jako produktu literackiego. Tymczasem na tym drugim polu konstrukcja "Bóg śpi" do mnie nie przemawia. I nie chodzi o to, że to wywiad rzeka - to częsta forma dotarcia do poglądów, wizji, przekonań interesującej osoby.
Autorzy pokusili się jednak o coś więcej niż wywiad. Książka jest w założeniu moralitetem, opowieścią o wyborach etycznych bohatera (nie tylko Edelmana - także bohatera zbiorowego, jakim było społeczeństwo warszawskiego getta) w godzinie najwyższej próby.
By ten wysoki poziom przekazu osiągnąć, rozmówcy - znani krakowscy dziennikarze prowokują zderzenie Marka Edelmana z prawami i zasadami etycznymi wyłożonymi w 10 przykazaniach.
Edelman to wprawdzie Żyd, dla którego podstawy judaizmu, wraz z - jak mówi Biblia - przekazanymi na Górze Synaj przykazaniami powinny być pewnym punktem odniesienia. Jednak nasz bohater był zadeklarowanym ateistą, osadzonym mocno w lewicowych, świeckich, antysyjonistycznych i wprost antyreligijnych ramach robotniczego Bundu. Stąd oparte na judaistycznej a także chrześcijańskiej tradycji dylematy i wielkie pytania etyczne traktuje jak dyrdymały, rozważania tyleż teoretyczne co pozbawione sensu w konfrontacji z realnymi dramatami codziennej walki o przetrwanie w getcie. W efekcie otrzymujemy obraz wzajemnego niezrozumienia, odklejenia światów dziennikarzy i bohatera, który sam w sobie także coś mówi o tym jak niepojętym dla nas doświadczeniem jest walka o umknięcie z Zagłady, ale wywołuje w czytelniku wrażenie sztuczności, wciskania rogatej, niepokornej osobowości Edelmana na siłę w pewną foremkę, w której zupełnie się nie mieści.

Nie jest łatwo odseparować biografię takiej ikony humanizmu i bohaterstwa, jaką jest Marek Edelman, od wartości samej książki, jako produktu literackiego. Tymczasem na tym drugim polu konstrukcja "Bóg śpi" do mnie nie przemawia. I nie chodzi o to, że to wywiad rzeka - to częsta forma dotarcia do poglądów, wizji, przekonań interesującej osoby.
Autorzy pokusili się jednak o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
72
70

Na półkach:

Od zawsze interesowały mnie treści związane z II wojną światową, dlatego też koniecznością dla mnie było zapoznanie się z tą lekturą. Postać Marka Edelmana niewątpliwie jest ciekawa. Jednakże należy przyznać, iż bohater był trudnym rozmówcą, który reagował dość mocno na każde sformułowanie, które jego zdaniem było nie na miejscu. W książce tej bardzo spodobało mi się przełożenie najważniejszych cnot i wartości na tamte ciężkie czasy. Jednak to punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Od zawsze interesowały mnie treści związane z II wojną światową, dlatego też koniecznością dla mnie było zapoznanie się z tą lekturą. Postać Marka Edelmana niewątpliwie jest ciekawa. Jednakże należy przyznać, iż bohater był trudnym rozmówcą, który reagował dość mocno na każde sformułowanie, które jego zdaniem było nie na miejscu. W książce tej bardzo spodobało mi się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
365
275

Na półkach: ,

Marek Edelman dla wielu był, jest i zawsze będzie autorytetem. Ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim był zadeklarowanym ateistą, który w bardzo mocnych słowach wypowiadał się o religii i Bogu. Zresztą na każdy temat wypowiada się w stanowczych słowach, wielokrotnie dając wyraz swojemu niezadowoleniu w stosunku do autorów książki. To też wprowadza trochę humoru. Dla Edelmana wszystko wydaje się proste, jednoznaczne. Kilka razy mocno wkurza się na autorów za to, że go nie rozumieją. A może to było celowe zagranie, prowokowanie wielkiego człowieka?

Czy mamy prawo oceniać kogoś z powodu jego wiary czy niewiary? To nie jest powód do oceniania kogokolwiek. Tym bardziej osoby, która na własne oczy widziała rzeczy, których nie zobaczymy w najgorszym koszmarze. Czy człowiek wierzący może być najgorszą gnidą? Tak. Czy człowiek niewierzący może być wspaniałym człowiekiem? Tak. Marek Edelman był tego doskonałym przykładem. Dobry i przyzwoity człowiek, który przede wszystkim kochał ludzi i słabszych. Był bohaterem, chociaż na pewno nie podpisałby się pod takim tytułem. Zamysłem książki jest analizowanie całego Dekalogu w zestawieniu z trudnymi doświadczeniami życia wojennego. Edelman opowiada o swoich doświadczeniach z getta warszawskiego, a także życia po wojnie w sposób dobitny.

Książka-wywiad dla każdego. Wierzącego i ateisty. Zainteresowanych historią i chcących poznać bliżej interesujących i wielkich ludzi. Bez wątpienia Marek Edelman był człowiekiem niezwykle szanowanym w wielu środowiskach, czasem kompletnie różnych. To też świadczy o jego charyzmie i wpływie na życie. „Jestem pewny, że doktor Edelman został zbawiony i że teraz już wie: Bóg istnieje. Negując Go, całym życiem mu służył”. Słowa księdza Andrzeja Lutra.

Marek Edelman dla wielu był, jest i zawsze będzie autorytetem. Ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim był zadeklarowanym ateistą, który w bardzo mocnych słowach wypowiadał się o religii i Bogu. Zresztą na każdy temat wypowiada się w stanowczych słowach, wielokrotnie dając wyraz swojemu niezadowoleniu w stosunku do autorów książki. To też wprowadza trochę humoru....

więcej Pokaż mimo to

avatar
87
18

Na półkach:

Spodziewałem się więcej po tej książce... a jest taka sobie

Spodziewałem się więcej po tej książce... a jest taka sobie

Pokaż mimo to

avatar
50
27

Na półkach: ,

Nie sposób dokonać rzetelnej oceny tej książki. Powinniśmy raczej przenieść nasze skupienie na postać Marka Edelmana - człowieka niesamowitego, który do końca zachował przytomny umysł.

Wydawałoby się prostym go zrozumieć, jednak przebieg zapisanej w tej książce rozmowy budzi w nas wątpliwość: czy ludzie wychowani przy współczesnych systemach wartości są wstanie zrozumieć i podążać drogą Marka Edelmana?

Drogą ludzkiej przyzwoitości.

Nie sposób dokonać rzetelnej oceny tej książki. Powinniśmy raczej przenieść nasze skupienie na postać Marka Edelmana - człowieka niesamowitego, który do końca zachował przytomny umysł.

Wydawałoby się prostym go zrozumieć, jednak przebieg zapisanej w tej książce rozmowy budzi w nas wątpliwość: czy ludzie wychowani przy współczesnych systemach wartości są wstanie zrozumieć i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
821
596

Na półkach:

Sam Edelman mówi rzeczy interesujące. Nie ulega wątpliwości, że to była wyjątkowa postać i mądry facet. Ale konstrukcja tej książki jest irytujaca. Zadawane przez panów dziennikarzy pytania są irytujące (Edelmana też irytują). Próby stosowania etyki XXI wieku do Powstania w Gettcie i Powstania Warszawskiego po prostu nie działają. Czytelnik to widzi (a w każdym razie powinien),dla Edelmana to oczywiste, a ci drążą i drążą: a co kto czuł, a co kto myślał, a kto się bał, a co by było gdyby, jak w jakimś reality show, gdzie ma się pokazać EMOCJE, a reszta nieważna. Nie dziwię się, że Edelman sarka na nich właświe bezustannie. Plus te pośmiertne laurki powstawiane między rozdziałami. Jakieś to mało smaczne. Plus dobijające na koniec relacje licealistów ze spotkań z Edelmanem.

Sam Edelman mówi rzeczy interesujące. Nie ulega wątpliwości, że to była wyjątkowa postać i mądry facet. Ale konstrukcja tej książki jest irytujaca. Zadawane przez panów dziennikarzy pytania są irytujące (Edelmana też irytują). Próby stosowania etyki XXI wieku do Powstania w Gettcie i Powstania Warszawskiego po prostu nie działają. Czytelnik to widzi (a w każdym razie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
44
43

Na półkach:

Edelman nie był przeciętnym ani też łatwym rozmówcą. Lubił zbywać dziennikarzy i to bez dodatkowych ceremoniałów. Witold Bereś i Krzysztof Burnetko nie do końca dotrzymali mu kroku. A może od początku był to pojedynek skazany na porażkę, bo jeszcze nie spotkałam się z rozmówcą, który by podołał. Miałam wrażenie, że czasami przyczyna nie leży w samym sposobie bycia Edelmana. Dużo w książce “Bóg śpi” momentów, gdzie aż się prosi, żeby dalej poprowadzić wątek i dopytać, a tu cyk i do następnej kwestii. Dużo książek-wywiadów ma taką formę, jakby były pisane w najlepszym wypadku poprzez wymianę e-maili. Lista pytań, a później odpowiedzi do nich i śmiało można ruszać do druku. Może trochę zawiodła edycja zebranego materiału i wiele musiano wycinać. No nie wiem, nie wiem. W każdym razie pozostawia to poczucie niedosytu.

całość notki: http://bibliotekara.pl/bog-spi-marek-edelman-witold-beres-krzysztof-burnetko/

Edelman nie był przeciętnym ani też łatwym rozmówcą. Lubił zbywać dziennikarzy i to bez dodatkowych ceremoniałów. Witold Bereś i Krzysztof Burnetko nie do końca dotrzymali mu kroku. A może od początku był to pojedynek skazany na porażkę, bo jeszcze nie spotkałam się z rozmówcą, który by podołał. Miałam wrażenie, że czasami przyczyna nie leży w samym sposobie bycia Edelmana....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    552
  • Chcę przeczytać
    467
  • Posiadam
    194
  • Ulubione
    30
  • Teraz czytam
    14
  • Chcę w prezencie
    11
  • 2013
    9
  • Literatura faktu
    7
  • 2011
    6
  • Historia
    6

Cytaty

Więcej
Marek Edelman Marek Edelman: Bóg śpi Zobacz więcej
Marek Edelman Marek Edelman: Bóg śpi Zobacz więcej
Marek Edelman Marek Edelman: Bóg śpi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także