Gra w pochowanego

2009-09-25
2009-09-25
978-83-7574-125-4
kryminał miasto groteska

Wielu ludzi marzących o podróży na Marsa nie zdaje sobie sprawy o mało nagłaśnianym a największym zagrożeniu takiej wyprawy, jakim jest niedoskonała psychika ludzi. Świetna książka.

Szczerze powiedziawszy to zdecydowanie bardziej wolę Pana Przemysława w roli artysty kabaretowego. I w zasadzie to powinno wystarczyć za krótką opinię odnośnie „Gry w pochowanego”. Jak dla mnie rozczarowująca.

Mówi się, że początki zazwyczaj są niezręczne. Widać, że w debiutach literackich nie jest inaczej.

Jak zacząłem czytać, to chciałem skończyć, lekcja fizyki z kosmosu po latach też może być, ale motyw, że człowiek w pojedynkę uratuje świat od zagłady, to nazbyt oklepane. Być może chodzi o tę wiarę w coś, co nie istnieje.

Powieść z pewnością czyta się szybko, co jest jej niewątpliwym, choć tak po prawdzie jedynym atutem. Cała reszta… No cóż.

Akcja „Gry w pochowanego” jest zlepiona znośnie, aczkolwiek nie zachwyca bogactwem rozwiązań i co pewien czas grzęźnie na nieciekawych mieliznach. Dialogi zauważalnie zalatują tandetą, służąc częściej nabijaniu objętości książki, niż posuwaniu naprzód akcji czy budowaniu postaci. W dodatku pomysł na fabułę mocno trąci znanym nam na co dzień z prasy sekciarstwem i tak naprawdę jest daleki od futurystyki, nawet jeśli autor szpachlował, gdzie mógł, akcentami sf (loty kosmiczne i rozrośnięte do monstrualnych rozmiarów miasta). Wszystkie powyższe mankamenty psują przyjemność płynącą z lektury, choć ich szkodliwość jest raczej tej miary, co obecność piasku w sałatce warzywnej: coś tam szoruje po zębach, ale przełknąć w sumie się daje. Co innego, gdy w sałatce przypadkiem trafi się ślimak. A w tej książce jest taki ślimak. Nazywa się psychologia postaci. Jest on wielki, tłusty i co i rusz staje kołkiem w gardle, że wspomnę na przykład scenę, gdy czytelnikowi objawiona zostaje „miłość” głównego bohatera do jego współpracownicy. Taka ni z gruszki, ni z pietruszki. Ot, w jednej scenie panuje zwyczajna obojętność, a za moment – pach! – uczucie po grób. Może nie jest to aż taka katastrofa, jak na przykład w praktycznie grafomańskim „Brakującym ogniwie” Janusza Płońskiego i Macieja Rybińskiego, ale mimo wszystko autor ma przed sobą jeszcze wiele nauki, jeśli chce pisać naprawdę dobre powieści.

(Esensja.pl)

Czyta się momentami bardzo ciężko, szczególnie te kawałki parareligijne. Nie jest w ogóle zabawna, a miałem nadzieję, ze jakieś perełki się trafią. Do poczytania jak już brak alternatyw.

Gdyby tylko udało się to napisać tak, jakby autor tego chciał. Ale się nie udało.

Książka ta znalazła się w moim posiadaniu dość przypadkowo. Długo czekała, żebym w końcu ją przeczytał. Nie wiedziałem czego właściwie się po niej spodziewać, kiedy jednak się za nią zabrałem, bardzo miło mnie zaskoczyła. Postacie są niebanalne, historia oraz wizja przyszłości ciekawe. Jest to po prostu porządna książka! ;)
W przyszłości chętnie sięgnę po inne dzieła tego autora.

W przyszłości chętnie sięgnę po inne dzieła tego...

Nie oceniaj książki po okładce, a raczej po autorze. Spodziewałem się książki z jajem, przesyconą żartami, a dostałem... no cóż nie lubię zdradzać fabuły więc powiem tylko, że jeżeli ktoś będzie tu szukał wspomnień z Imprezy u Badyla czy Komisji Wojskowej to bardzo się rozczaruje, ale kto powiedział, że rozczarowanie zawsze musi być złe...

No cóż? To nie jest jeszcze ten poziom który autor osiągnął.😪

No cóż? To nie jest jeszcze ten poziom który autor osiągnął.😪

• Książki

Dodaj cytat z książki Gra w pochowanego

Video

Video