Dotknięcie pustki

Okładka książki Dotknięcie pustki
Joe Simpson Wydawnictwo: Stapis Seria: Literatura górska na świecie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Data 1. wydania:
1997-01-01
Wacław Sonelski, Danuta Hołata-Loetz
literatura angielska góry wspinaczka

Przesłuchałam tę książkę w audiobooku, nie jest łatwodostępna. Ach, cóż to była za przygoda! Historię poznalam nieco przypadkiem któregoś wieczoru, słuchając opowieści znajomego miłośnika gór i od razu wpadłam w wyszukiwarkę internetową, żeby zgłębić szczegóły. Przepadłam. Wstrząsnęła mną totalnie, nie pojmuję nawet po lekturze, skąd w Joe była taka wola walki i przetrwania.

Joe i Simon wybierają się w góry wysokie zdobywać szczyt, którego zimą nie zdobył nikt inny. Przy zejściu zaskakują ich fatalne warunki pogodowe i Joe łamie nogę - w wielkim skrócie. Na tej wysokości to wyrok śmierci. Jednak wspólnymi siłami postanawiają zejść. Simon opuszcza Joe na linie, aż w pewnym momencie natrafiają na przeszkodę: uskok, przez ktory wiszący na linie Joe nie jest w stanie nigdzie się oprzeć by tę linę odciążyć. Obaj alpiniści się nie widzą ani nie słyszą. Po półtorej godziny trzymania towarzysza i wzrastającego ryzyka, że zginą obaj, Simon odcina towarzysza będąc przekonanym, że tym samym zabija go.

Życie Joe ratuje dość niestabilna lodowa półka, na której ląduje. Z tego miejsca przez kolejne trzy dni sam i ze złamaną nogą czołga się do obozu. Jest to dla mnie niesamowitym wyrazem siły woli i determinacji. 3 dni w śniegu i mrozie, wyczołgując się z lodowej szczeliny, bez wody i jedzenia. W czasie tej walki Joe traci 19 kilogramów. Noga wymagała 6 operacji.

Nie oceniam warsztatu autora, chociaż nie mam wiele do zarzucenia - słuchało mi się tego naprawdę dobrze. Sama historia to dla mnie to czyste emocje. Gorąco polecam, ale uprzedzam! Jest tu trochę nomenklatury górskiej, którą mi o tyle łatwiej przełknąć, że gdzieś tam już ją przyswoiłam, chociaż sama w góry nie chodzę.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dostałam dokładnie to, czego oczekiwałam - emocje! Sposób pisania powoduje, że od razu odpływałam w opowieść. Kiedy Joe opisywał powrót po wypadku miałam wrażenie, że jestem tak samo udręczona jak on. Ciężka, bo opisane w niej wydażenia są porażające, ale jest fantastycznym świadectwem woli walki i chęci życia mimo realnie niewielkich szans na powodzenie.

Zostań w domu. Czytaj książki.
Wspinaj się. Przeżywaj. Bądź wysoko. Bądź daleko. Odczuwaj. Podejmuj decyzję. Chłoń przestrzeń. Ruszaj wyobraźnią. Marznij. Poć się.
Bój się. Zastanawiaj sie. Dziel się. Opowiadaj.
Nie oceniaj.
Książka jest niesamowita. Zapiera dech. Pokazuje trudne wybory. Pokazuje siłę przeżycia.

Cięzko sie czyta.
trzeba miec dla niej czas.

Zostań w domu. Czytaj książki.
Bój się. Zastanawiaj sie. Dziel się. Opowiadaj.
Nie oceniaj.

Cięzko sie czyta.
trzeba miec dla niej czas.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna książka! Mimo że autor nie jest pisarzem, uważam że styl jest lepszy niż nie jednego zawodowca. Bez zbędnych wtrąceń o jego codziennym życiu, sama esencja opowieści o przetrwaniu z ukazaniem wewnętrznej walki. W pełni zrozumiane obawy Simona o to jak zostanie oceniony - wiadomo, ludzie totalnie nie w temacie wspinaczki nigdy nie zrozumieją. Jedna z najlepszych książek o tematyce górskiej. Historia tak wciąga że trudno się od niej oderwać :) zawsze mam ogromny szacunek do alpinistów, sama się wspinam ale tylko sportowo. Mieć odwagę podążać za marzeniami to wspaniała rzecz, niestety ja nie akceptuję takiego ryzyka, godzę się na życie pozbawione tak niesamowitych przygód.

Przerażająca przygoda... Książka znakomicie napisana.

Przerażająca przygoda... Książka znakomicie napisana.

Mocna.
Mogąca być spowiedzią jednego z bohaterów. Spowiedzią, skutkiem której, być może, będzie rozgrzeszenie ze strony świata. Bo rozgrzeszenia od samego siebie, bohater - choć usilnie stara się przekonać czytelnika, że nie można było inaczej, że to było jedyne wyjście, że drugi raz postąpiłby tak samo – najprawdopodobniej, nie uzyska.
I mogąca być podziękowaniem, wybaczeniem i zrozumieniem ze strony drugiego bohatera. Czy jest? O tym wiedzą tylko bohaterowie tej historii. Czytelnik bardziej lub mniej wierzy lub powątpiewa w kolejne zapewnienia. Dla mnie ta książka jest przede wszystkim opowieścią o sile, którą niektórzy z nas potrafią wykrzesać z siebie w walce o przetrwanie, o determinacji, przysłowiowym łucie szczęścia i roli przypadku.

Dobra literacko. Wspaniała psychologicznie. Trzymająca w napięciu. A jednak wymęczyła mnie, jak mało która. Roztrzaskała na kawałki. Rodziła bunt i wściekłość. Przywoływała pytania nad sensem realizacji marzeń, podczas których prawdopodobieństwo śmierci jest większe, niż osiągnięcie satysfakcji ze spełnionego marzenia. Nie przyniosła zrozumienia. Zostawiła w poczuciu, że mój świat i świat "ludzi gór" to dwa osobne światy.

Mocna.
I mogąca być podziękowaniem,...

Niewiarygodna ale PRAWDZIWA historia determinacji człowieka by przeżyć będąc w sytuacji beznadziejnej. Polecam, ta historię się nie czyta ją się pochłania

Poruszające

Poruszające

Według mnie książka jest fantastyczna. Autor nie jest typowym pisarzem, dlatego styl pozostawia trochę do życzenia, ale to właśnie urok Dotknięcia Pustki. Książka opowiada prawdziwą historię heroicznej walki o życie. O sile, emocjach, niesamowicie trudnych decyzjach. Skłania do refleksji, dodaje swoje trzy grosze do dyskusji o sportach ekstremalnych, do których wspinaczka niewątpliwie się zalicza. Pokochałam książkę od pierwszej strony, bo jest taka prawdziwa. Przedstawia głównie jedną stronę sytuacji, która miała miejsce w górach, ale mam wrażenie, że przedstawia ją uczciwie. Dla mnie rewelacja, ale nie dla poszukiwaczy uczty literackiej, raczej dla miłośników gór i ludzi, którzy chcą je zrozumieć.

Początek mnie zwiódł. Piękne widoki, góry, radość wspinania. Chciałam o tym czytać. A w połowie okazało się, że jest to kryminał, potem horror, na szczęście z happy endem. I wedle kogoś to jest spoiler ??!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to