Pasierb nad Wisłą

Okładka książki Pasierb nad Wisłą Symcha Symchowicz
Okładka książki Pasierb nad Wisłą
Symcha Symchowicz Wydawnictwo: Więź Seria: Biblioteka Więzi biografia, autobiografia, pamiętnik
221 str. 3 godz. 41 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Biblioteka Więzi
Wydawnictwo:
Więź
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
221
Czas czytania
3 godz. 41 min.
Język:
polski
ISBN:
8388032941
Tłumacz:
Marian Domański
Tagi:
wspomnienia Otwock Żydzi
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
336
174

Na półkach:

Ze względu na moje koneksje z podwarszawskim Otwockiem ta książka musiała kiedyś wpaść w moje ręce.

''Pasierb nad Wisłą'' to powieść autobiograficzna Symchy Symchowicza, mieszkańca otwockiej dzielnicy żydowskiej w okresie międzywojennym, który występuje tu jako Nachum Feidorowicz.

Kilkumiesięczny wtedy chłopiec (autor i główny bohater zarazem) przenosi się z całą rodziną ze zniszczonych przez armię czerwoną w 1920 roku Sobień-Jezior do Otwocka po drugiej stronie Wisły.

Osiedlają się na dobrze mi znanej ulicy Świderskiej (centrum ówczesnej dzielnicy żydowskiej pełnej najróżniejszych, drobnych i większych zakładów przemysłowych) w budynku, który stoi po dziś dzień w stanie użytkowym, nieopodal stacji kolejowej. Stąd ulica Górna prowadzi do niedaleko płynącej rzeki Świder i wypoczynkowej miejscowości o tej samej nazwie. W przeciwną stronę mamy ulicę Bazarową z jakby mogło być inaczej... głównym bazarem miejskim pełnym kupców, handlarzy, tragarzy i kupujących. Na pobliskiej ulicy Kupieckiej oprócz restauracji i kolejnych przedsiębiorstw mieści się synagoga - główny ośrodek spotkań religijnych okolicznych mieszkańców, a ulica Warszawska po drugiej stronie torów to już dzielnica pięknych i bogatych willi.

Nie dość, że wraz z Nachumem obserwujemy codzienne życie niezbyt zamożnych i w większości wielodzietnych rodzin żydowskich, mieszkających ''na kupie'', często w jedno-dwupokojowych izbach, które na dodatek wykorzystywane są jako zakłady pracy, to zwiedzamy też stary Otwock jaki sam znam tylko z opowieści, zdjęć i niektórych pozostałości.
Mamy tu przekrój całego społeczeństwa Żydów od ortodoksyjnych rabbich, przez średnio religijnych robotników (jak ojciec Nachuma Mosze-Awrun, który prowadzi zakład kamaszniczy pracując od świtu do nocy, a potem małą restaurację) i handlarzy po zbuntowaną młodzież wstępującą w szeregi syjonistów, socjalistów bądź komunistów, kończąc na zasymilowanych Żydach w pełni uważających się za Polaków.

Śledzimy całą młodość autora wraz z jego radościami, rozterkami i problemami.
Po tym jak przez pierwsze lata uczęszczał do chadaru (żydowskiej szkoły zazwyczaj mieszczącej się w domu nauczyciela rebe) ojciec postanawia, że musi nauczyć się języka polskiego oraz innych przedmiotów w programie szkół państwowych. Tym samym posyła go do szkoły powszechnej nr4 na ulicy Staszica (której sam byłem uczniem, tyle że po przeniesieniu już na ul. Szkolną).
Nachum dorastając poznaje okolicę, zawiera nowe znajomości i w pewnym momencie zaraża się niektórymi hasłami politycznymi.
Młodzież żydowska rywalizuje z polską raz w sposób zdrowy i honorowy jak mecze piłki nożnej między Wulkanem, a Otwockim Klubem Sportowym, raz wyzywając się i obrzucając kamieniami. W międzyczasie nadchodzi też widmo wojny i agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Nie będę spoilerował zakończenia, ale wszyscy się domyślamy jak dramatyczny może mieć wydźwięk znając historię getta otwockiego i jego likwidację w roku 1942.
Osobiście polecam nie tylko mieszkańcom Otwocka chcącym poznać historię swojego miasta, ale również tym, którzy interesują się II wojną światową i życiem przed jej wybuchem. Autor potrafi opowiadać. Mnie pochłonęło bez reszty.

Ze względu na moje koneksje z podwarszawskim Otwockiem ta książka musiała kiedyś wpaść w moje ręce.

''Pasierb nad Wisłą'' to powieść autobiograficzna Symchy Symchowicza, mieszkańca otwockiej dzielnicy żydowskiej w okresie międzywojennym, który występuje tu jako Nachum Feidorowicz.

Kilkumiesięczny wtedy chłopiec (autor i główny bohater zarazem) przenosi się z całą rodziną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1298
1273

Na półkach: , , ,

Otwock. Co za miasteczko! Co za historie.
Serce się kroi, gdy myśli się o historiach z Otwocka. O szpitalu Zofiówka (byłam tam). O dr Dorocie Lewi. O tragicznej historii Caleka Perechodnika. O rampie kolejowej. O kamieniu pamięci przy ul. Reymonta. O nagle opustoszałych w 1942 r drewnianych willach. O cmentarzu z grobami zmarłych na gruźlicę. O wąskich ulicach, którymi kiedyś chodzili tak bardzo żywi ludzie, których zamordowano. I o kamieniu w Treblince z napisem Otwock.
Mam nadzieję, że kiedyś w zaświatach spotkam niektórych z tych ludzi i będziemy spacerować po piaszczystych, wąskich, otwockich ulicach, wśród sosen, może nawet wypijemy herbatkę na werandzie jakieś willi w stylu świdermajer?

Otwock. Co za miasteczko! Co za historie.
Serce się kroi, gdy myśli się o historiach z Otwocka. O szpitalu Zofiówka (byłam tam). O dr Dorocie Lewi. O tragicznej historii Caleka Perechodnika. O rampie kolejowej. O kamieniu pamięci przy ul. Reymonta. O nagle opustoszałych w 1942 r drewnianych willach. O cmentarzu z grobami zmarłych na gruźlicę. O wąskich ulicach, którymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

UWAGA! WYBITNE ŚWIADECTWO TAMTYCH CZASÓW, TAMTYCH MIEJSC...”
Autobiograficzna opowieść o podwarszawskim żydowskim Otwocku, który przestał istnieć.....
Symcha Symchowicz (1921 – 2017) – polsko – kanadyjski pisarz i poeta tworzący w jidysz. „Pasierb nad Wisłą” (2005) to jedyna jego pozycja przełożona na język polski, w dodatku z angielskiego.

Urodzony w 1921 w żydowskiej rodzinie mieszkającej w Otwocku . We wrześniu 1939 uciekł do ZSRR, gdzie przeżył, okres wojny. Podczas Holocaustu stracił prawie całą rodzinę, wywiezioną po likwidacji otwockiego getta do Treblinki. W 1948 wyemigrował do Kanady. Bohaterem wspomnień jest alter ego autora Nachum, a wspomnienia kończy wyjazd 18 – letniego bohatera do Łucka w 1939 roku.
Wspaniały dokument tamtych czasów, tamtego Otwocka. W „Posłowiu” Zbigniew Nosowski przytacza słowa noblisty Izaaka Bashevisa Singera napisane o Otwocku w 1945 roku:
„Trudno sobie wyobrazić, że nie ma tam już Żydów. Pozostał tylko piasek na którym budowaliśmy..”
Wpisuje się w nurt opowiadań Singera, Szolem Alejchema czy poszukiwań korzeni Amosa Oza i Paula Austera. Głęboko poruszająca lektura 8/10

UWAGA! WYBITNE ŚWIADECTWO TAMTYCH CZASÓW, TAMTYCH MIEJSC...”
Autobiograficzna opowieść o podwarszawskim żydowskim Otwocku, który przestał istnieć.....
Symcha Symchowicz (1921 – 2017) – polsko – kanadyjski pisarz i poeta tworzący w jidysz. „Pasierb nad Wisłą” (2005) to jedyna jego pozycja przełożona na język polski, w dodatku z ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
640
432

Na półkach: , ,

Dla mieszkańca Otwocka, zainteresowanego historią miasta książka obowiązkowa, dla czytelników chcących dowiedzieć się jak wyglądało życie żydowskiej biedoty, również. Dla mnie oprócz tego, że mogłem przeczytać jak wyglądały ulice miasta w owym czasie, świadectwo jak komunizm niszczył więzy rodzinne.

Dla mieszkańca Otwocka, zainteresowanego historią miasta książka obowiązkowa, dla czytelników chcących dowiedzieć się jak wyglądało życie żydowskiej biedoty, również. Dla mnie oprócz tego, że mogłem przeczytać jak wyglądały ulice miasta w owym czasie, świadectwo jak komunizm niszczył więzy rodzinne.

Pokaż mimo to

avatar
415
22

Na półkach: , , ,

Ta książka mnie urzekła. Jest to powieść autobiograficzna o życiu Żydów z Otwocka. Ja nie jestem z Otwocka, ale akurat moja praca magisterska jest związana z tym miastem, dlatego po nią sięgnęłam. I od razu to miasto stało mi się o wiele bliższe... Tak naprawdę książka z jednej strony mówi o Otwocku, ale z drugiej może być uniwersalnym przedstawieniem życia Żydów w polskich miasteczkach. W dodatku w Otwocku stanowili 75% mieszkańców przed wojną. Autor pokazuje codzienność życia, a zarazem też różnorodność Żydów, co myślę, że jest też ważne i ciekawe. Bardzo przyjemnie się czyta. Nie obejmuje już czasu wojny, więc pozbawiona jest tego opisu śmierci, wywożenia itd., choć oczywiście tragizm ten wisi cały czas nad głową, bo wiemy jak to się wszystko skończyło...

Ta książka mnie urzekła. Jest to powieść autobiograficzna o życiu Żydów z Otwocka. Ja nie jestem z Otwocka, ale akurat moja praca magisterska jest związana z tym miastem, dlatego po nią sięgnęłam. I od razu to miasto stało mi się o wiele bliższe... Tak naprawdę książka z jednej strony mówi o Otwocku, ale z drugiej może być uniwersalnym przedstawieniem życia Żydów w polskich...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    23
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    3
  • Judaica
    2
  • Ulubione
    2
  • Holocaust, obozy, ghetto
    1
  • Miasta i miasteczka...
    1
  • Literatura polska
    1
  • Z polecenia
    1
  • historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pasierb nad Wisłą


Podobne książki

Przeczytaj także