Wrogowie

Muza
Enemies
literatura piękna
83-7079-682-6

Niesamowicie nakreślona osobowość głównego bohatera, który będąc ofiarą holokaustu, nie potrafi odnaleźć się w powojennej Ameryce. Pogubiony, irytujący, podejmujący złe decyzje, a jednak lubimy tego bohatera, chociaż wiemy, że nieuchronnie zmierza do zagłady.

W niepokojący sposób smutna, ale dobra książka. Napisana pięknym stylem (jak wszystkie książki Singera). Często łapiąca za serce.

Historia mało asertywnego człowieka, który dla świętego spokoju i własnej wygody „dorobił się” dwóch żon i kochanki. Miało być tak pięknie, a tymczasem każda z tych pań czegoś chce od naszego biednego bohatera, który miota się między nimi starając się, aby jedna o drugiej się nie dowiedziała. Wszystkie chcą pieniędzy, a on nie zarabia wiele pisząc przemówienia i artykuły...

Facet – Żyd – przeżył wojnę, ukryty przez polską dziewczynę w stodole, potem ożenił się z nią, potem okazało się, że jego przedwojenna żona, która miała umrzeć w czasie okupacji, żyje, potem facet ożenił się ze swoją nowojorską kochanką, potem jedna z żon umarła, a on żył z dwiema pozostałymi i nowonarodzonym dzieckiem.

Do tego kłamał jak najęty, oszukiwał wszystkich...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie podobała mi się. Strasznie się męczyłam żeby nie zasnąć podczas czytania. Nie pamiętam już kiedy 240 stron czytałam przez tydzień. Na wakacje na pewno nie polecam.

Na półkach: , , , ,

„Historia pewnej miłości” jest pierwszą książką Singera dziejąca się w środowisku żydowskich emigrantów żyjącą w Nowym Yorku, którzy przeżyli Holocaust. Napisana została dopiero w 1972 roku. Tak jakby uczucia i przeżycia związane z tym okresem mogły okrzepnąć i dały się wypowiedzieć. Część postaci pojawia się też w książce „Cienie nad rzeką Hudson”.
Przedstawione są...

Myślę sobie, że powstałaby na podstawie Wrogów ciekawa komedia, pod warunkiem, że wyszłaby spod ręki Woody Alena... Dobrze napisane, bo krótkie, gdyby Singer uległ tak powszechnej manierze bezkresnych zakończeń, zamęczyłbym się razem z pokręconym losem bohatera. To już pod koniec było nie do wytrzymania... Ale dobre! :-)

Nie spodobała mi się. Autor próbował przekazać nam proces dochodzenia do siebie i odnajdywania sensu życia po holocauście. Jednak pan Isaak Bashevis nie przeżył bezpośrednio zagłady, co było można odczuć czytając książkę. Od dawna także nie irytowała mnie aż tak bardzo postać głównego bohatera. Postacie według mnie były zbyt hm... wykreowane? Jednym słowem nie polecam.

Kolejna książka Mistrza Singera od której nie sposób się oderwać. Wciąga oraz daje do myślenia, pobudza wyobraźnie i karmi duszę

Dramatyczna i wzruszającą opowieść o skomplikowanym życiu erotycznym ludzi dotkniętych okrutną wojną.

Dyskusje

• Nobliści