Opowiadania

Edgar Allan Poe Wydawnictwo: Mediasat Poland Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej: XIX wiek klasyka
Selected tales
8498191823
Rafał Śmietana
Biblioteka Gazety Wyborczej: XIX wiek
literatura amerykańska literatura XIX wieku

Na temat Poego powiedziano i napisano już tak dużo ze pisanie kolejnej marnej recenzji mija się z celem,dodam tylko ze zbiór jest wybitny a sama twórczość Egdara jest ponadczasowa mimo upływu lat.

2019

Mistrz grozy i suspensu, opowiadania z dreszczykiem. Pamiętam, że niektóre wzbudzały niekłamany lęk mojej 15 - letniej podówczas duszyczki. nie, nie przez dosadność opisu, ale raczej mistrzowsko budowaną atmosferę mroczną i duszną.

Kolejny raz poległam na klasyku. Opowiadania wydały mi się męczące, nieciekawe, najeżone długimi, nic nie wnoszącymi opisami i generalnie pozbawione klimatu.

Edgar Allan Poe to, jasna sprawa, nie tylko twórca horrorów - za opowiadania grozy cenię go jednak najbardziej.

Poe pokazał w swoich opowiadaniach, że istnieją zbrodnie doskonałe, ale nie ma człowieka, który byłby w stanie udźwignąć ciężar popełnionego morderstwa.

Prędzej czy później każdego zbrodniarza dopada sumienie.

Jedna z najgorszych książek, jakie czytałam. Narracja - koszmarna, ciężko jest się zmusić do czytania całości, bez omijania kilku kolejnych linijek. Ani to straszne, ani wciągające, grozy jest tam tyle, co w Strasznym Filmie. Cieszę się, że przebrnęłam przez calutki zbiór opowiadań i nie skuszę się nigdy na powrót do twórczości tego autora.

kryminały opowiedziane w swoisty sposób przez prekursora tego gatunku

O Edgarze Allanie Poe słyszałam wiele: niedościgniony mistrz horroru, prekursor noweli kryminalnej, twórca pierwszego detektywa w literaturze – C.Auguste’a Dupina. Postanowiłam więc sprawdzić na własnej skórze na czym polega fenomen tego autora i czy naprawdę jest się kim zachwycać.

Nie będę opisywać tutaj każdego z tych opowiadań, bo nie ma to najmniejszego sensu....

mroczne

Po przeczytaniu 3 pierwszych opowiadań musiałam sprawdzić, czy Edgar Allan Poe przypadkiem nie był psychicznie chory. Książka bardzo typowa dla romantyzmu, klasyk, dlatego - czytać! Mimo, że zazwyczaj ludziom wydaje się, że skoro jakaś książka należy do klasyki to musi być nudna, to w tym wypadku można się zdziwić. Polecam.

mój ulubiony Edgar, jego opowiadania mają w sobie coś takiego... drugie dno, dla mnie są uniwersalne. W wolnej chwili lubię do nich wracać.

• Klasyka
  • 2011