Rytm życia

Okładka książki Rytm życia Antoni Kępiński
Okładka książki Rytm życia
Antoni Kępiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo Literackie
2001-01-01
2001-01-01
830803120X

Bardzo dobry wstęp do psychologii ogólnej.

O życiu od poczęcia do śmierci; o obozach zagłady i faktach psychicznych, które ukazały; o zaburzeniach psychicznych, o używkach i uzależnieniach; o systemie opieki zdrowotnej.

Świetna na początek. Zaawansowanym też nie zaszkodzi.

Bardzo dobry wstęp do psychologii ogólnej.

Świetna na początek. Zaawansowanym też nie zaszkodzi.

Miałem chyba większe oczekiwania. Poza autorem (do którego mam wielki szacunek) przyciągnął mnie sam tytuł. Pamiętam, że trochę się rozczarowałem. Może nie wszystko zrozumiałem.

Gdybym miał zawrzeć myśl tej książki w jednym zdaniu to na początku kojarzyło mi się to z ''ucieczką od wolności' Fromma, później może 'struktury' a na koniec przychodzi mi do głowy tylko słowo 'człowiek'. Gorąco polecam

Mimo, że powstały pół wieku temu, eseje Antoniego Kępińskiego nadal warto czytać. Ten wybitny psychiatra przypomina nam do czego prowadzą nienawiść, nacjonalizm i ksenofobia, a jednocześnie pozostaje strażnikiem pamięci pięknych postaw, człowieczeństwa w sytuacjach skrajnych oraz zwolennikiem holistycznego spojrzenia na pacjenta. Leczenia człowieka a nie choroby.

To książka mądra, choć trudna. Mimo, iż napisana przystępnym językiem zawiera również treści emocjonalnie twarde, ciężkie. Choć powstała ponad 40 lat temu, dzięki rozważaniom filozoficzno-etycznym, jest nadal aktualna. Czytałam ją długo, czasami było to kilka linijek, czasem aż cały rozdział, gdyż potem musiałam ułożyć w sobie te treści, przeanalizować własne uczucia i odczucia.
Warto było.

Nie jestem specjalistą w dziedzinie psychiatrii,ale polecam książkę Antoniego Kępińskiego każdemu,kto interesuje się własnym życiem oraz problemami, na które cierpią osoby dotknięte zaburzeniami psychicznymi.Każdy rozdział-felieton daje do myślenia i należałoby się zastanowić nad tym,co dzieje się w naszym umyśle albo co mogłoby się dziać w pewnych sytuacjach.Na koniec polecam szczególnie rozdział,który mówi o naszym codziennym pośpiechu i chociaż może się to wydawać mało ważne w porównaniu np. z zaburzeniami w schizofrenii,to warto się nad tym zatrzymać chwilę.

Już nawet nie pamiętam jak trafiłem na tą książkę, wydaje mi się tylko , że gdzieś czytałem o jego geniuszu i zapewne to mnie nakłoniło.

Długo czytałem pierwsze rozdziały tej książki, głównym problemem było to, że wciąż mam problem z czytaniem jeden książki , i zamiast jedenj czytam czasem 7, co prowadzi do tego iż w rezultacie żadnej nie czytam do końca. Kiedy tydzien temu postanowiłem sie zaprzeć i czytać tylko tą jedną, nie wierzyłem, że się uda, ale jednak się udało. Wczoraj zamknąłem ostatnią kartę Rytmu Życia. Zamknąłem z żalem.

Ta moja rozmowa z Kępińskim, bo tak nazywam czytanie książek, zaszczepiła mi w głowie wiele ideii. Uzmysłowiłem sobie jak łatwo mówić , że się ma pojęcie o ludziach psychicznie chorych kiedy tak naprawde nie ma się żadnej wiedzy, bo ja wcześniej żadnej nie miałem. Co więcej, pokazuje jak łatow myśleć o sobie iż jest się w pełni zdrowym. Kępiński pokazuje chorobe psychiczną pod wieloma kątami, pokazuje ją z wielu perspektyw życia. Jest wątek obozów koncentracycjnych ale jest i wątek świata codziennego, jest wątek szpitala i normalnego życia zwykłego obywatela.

Strach przed śmiercią, brak zrozumienia życia, próba ucieczki, zamaskowania się i uniknięcia tego co nas wszystkich czeka. O tym właśnie pisze Kępiński. Choroby psychiczne pojawiają się w wielu miejscach i na wielu płaszczyznach, tak jak to ukazuje nawiązując do problemu alkoholizmu w polsce i problemu zażywania tabletek psychotropowych w innych krajach.

Gdyby zastanowić się w kilku słowach na czym polega fenomen tej książki, to powiedziałbym , że jest to spojrzenie na człowieka z punktu widzenia człowieka który leczył ludzi. Książka wyraźnie pokazuje problemy z jakimi ja sam się stykam w życiu codziennym, pokazuje jak z nimi sobie radzić jako człowiek przez okazanie zrozumienia dla drugiego człowieka, i jak dbać o własny umysł tak aby samemu nie paść ofiarą błędów myślowych w naszym umyśle.

Hmm niegotowym na taką literaturę chyba.

Hmm niegotowym na taką literaturę chyba.

To książka dla każdego! Dla lekarza, pacjenta, cierpiącego, szczęśliwego. Kępiński zwraca się do czytelnika jak do człowieka, sam nim się stając - schodząc z naukowego piedestału.

Dużo o stosunku psychiatra-chory, filozof z Pana Antoniego marny, psychiatra-lekarz wybitny. Warto choć nie trzeba.

• Psychologia
  • Filozofia