Bari, syn Szarej Wilczycy

Okładka książki Bari, syn Szarej Wilczycy James Oliver Curwood
Okładka książki Bari, syn Szarej Wilczycy
James Oliver Curwood Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Szara wilczyca (tom 2) Seria: Klasyka Dziecięca [Prószyński i S-ka] literatura dziecięca
literatura dziecięca

niezapomniane, szczere emocje

niezapomniane, szczere emocje

Fantastyczna powieść. Polecam

Fantastyczna powieść. Polecam

Jedna z pierwszych ksiazek z dziecinstwa.
Opowiesc o dzikiej przyrodzie, z jednej strony nieco okrutna, z drugiej prawdziwa. A do tego wpleciona ludzka niegodziwosc.
Pamietam, gdy w szkole sredniej podkreslano okolicznosci przyrody opisane w W Pustyni i w puszczy, a ksiazki Curwooda?
PS. Moj pies wabi sie Bari...

Jedna z pierwszych ksiazek z dziecinstwa.
PS. Moj pies wabi sie Bari...

Na półkach: , , , , , ,

Ukochana moja książka przygodowa,autor lekkim piórem napisał tę lekturę,dynamiczna akcja i trzyma w napięciu.
Dobrze się czyta,cudowna przygodówka.

Dobrze się czyta,cudowna przygodówka.

Od “Lowcow Wilkow” zaczela sie moja przygoda z Curwodem. Wspaniale bylo przeniesc sie oczami wyobrazni w te wspaniale miejsca i przezywac niesamowite przygody z bohaterami. Dzis posiadam wszystkie ksiazki pisarza na polce w jezyku polskim I angielskim..
"BARI SYN SZAREJ WILCZYCY" to opowiesc o synu Kazana I Szarej Wilczycy (kontynuacja ksiazki “SZARA WILCZYCA”) pelna przygod ,zwrotow akcji i wzruszajacych momentow historia rozgrywajaca sie na dziewiczych terenach polnocnej Kanady. To opowiesc o mieszancu psa i wilka w ktorym ostatecznie zwyciezy natura psa. W rezultacie pozostanie on wierny i oddany swojemu nowemu wlascicielowi pol-indiance Nepeese ktora zaoferowala mu milosc, cieplo I opieke. Kto czytal ksiazke J. Londona pt "Zew Krwi" to sytuacja przedstawiona jest tutaj w odwrotny sposob. Bariego czytalem dosc dawno temu ale pamietam ze bardzo poruszyl mnie ostatni rozdzial ksiazki. Curwood to prawdziwy mistrz zakonczen, bez watpienia!. Curwood nie po raz pierwszy pokazuje tutaj duza wiedze i znajomosc tematu, zasypujac czytelnika licznymi informacjami i ciekawostkami np. jak ustawia sie wilk a jak pies wzgledem ofiary (bokiem lub przodem) czy sposob przygotowania I zakladania pulapek wzdluz linii sidel. Kunsztowny jezyk literacki pisarza, sugestywne I plastyczne opisy pobudzaja wyobraznie i pozwalacja czytelnikowi byc w centrum wydarzen, czuc chlod wiatru na twarzy, wolnosc I bliskosc dzikich zwierzat. Powiesc ta sklania czytelnika do refleksji, uczy wiekszej milosci do przyrody. Definicja szczescia czesto powiazana jest z przyroda ktora nas otacza dlatego musimy ja chronic I szanowac. Kto dzis pisze takie powiesci przygodowe?!..

Dla zainteresowanych czytelnikow - ponizej fragment oryginalnej przedmowy pisarza do ksiazki z 1917roku,. Przykre i zarazem frustrujace ze nie ma tego w polskich ksiazkach. Przedmowa jest rowniez czescia ksiazki!

“..Pewnie raczej nużąco dotarlem do miejsca gdzie chcialbym powiedziec kilka slow o Barim, bohaterze tej ksiazki. Baree mimo wszystko to tylko kolejny Kazan. To byl Kazan ktorego uwazalem tak jak opisalem - zly pies, killer ktory mial wlasnie byc zastrzelony przez swojego pana, kiedy szansa I moja wiara w niego oddala mi go na wlasnosc. Podrozowalismy razem wiele tysiecy mil przez szlaki polnocnych rejonow, do samych barrenow, do zatoki Hudsona i Arktyki. Kazan- zly pies, mieszaniec wilka i psa, killer byl najlepszym czworonoznym przyjacielem jakiego kiedykolwiek mialem. Odszedl niedaleko fortu MacPherson, nad rzeka Peel I jest tam pochowany. I Kazan byl ojcem Bariego. Szara wilczyca, pelnej krwi wilk byla jego matka. Nepeese, the Willow ciagle mieszka niedaleko God's Lake i to bylo w kraju Nepeese I jej ojca gdzie przez trzy leniwe miesiace obserwowalem zycie w bobrowym miescie I chodzilem na wedkarskie wyprawy z niedzwiedziem Wakayoo. Czasem sie zastanawialem czy stary bobr (Szczerbaty) nie zrozumial ze to ja w pewnym sensie uczynilem jego kolonie bezpieczna dla jego towarzyszy. To byly tereny lowieckie Pierrota, ojca Nepeese. I to Pierrotowi oddalem moja najlepsza strzelbe, ale dal mi slowo ze nigdy nie uczyni krzywdy moim przyjaciolom bobrom przez dwa lata. I ludzie Pierrota rowniez dotrzymaja danego slowa. Historia Pierrota I jego zony, ksiezniczki Wyola jest prawdziwa. Oboje pochowani sa obok siebie pod wysokim swierkiem ktory stoi niedaleko ich chaty. Morderca Pierrota zamiast umrzec jak to opisalem w ksiazce, zostal zabity podczas proby ucieczki przed Policja Konna dalej na zachodzie..”

Szkoda ze tak piekne i ponadczasowe ksiazki Curwooda nie sa juz popularne w dzisiejszych czasach, ale pojawilo sie swiatelko w tunelu! Oprocz wyzej wymienionej ksiazki, rowniez wydawnictwo LTW wydalo 3 nowe powiesci Curwooda, nigdy wczesniej nie publikowane w Polsce tzn “Niebezpieczny Szlak”, “Honor Wielkich Sniegow” oraz “Kraj Boga i Kobiety” (a takze “Dolina Smierci” po raz pierwszy wydana od czasow dwudziestolecia miedzywojennego) . Jest wiec nadzieja, zachecam do czytania I moich pozostalych recenzji ksiazek pisarza. Pozdrawiam milosnikow J. O. Curwooda i do zobaczenia na szlaku!

Wystawiam opinię po latach, gdy fabułę książki pamiętam jak przez mgłę. Jednak emocje związane z czytaniem pamiętam do dziś. Od książki nie mogłam się oderwać. Z czasem zapomniałam i tytuł i szczegóły, ale spotkanie z Szarą wilczycą i Barim sprawiły, że przeczytałam także Białeego Kła.
Ksiażki Curwooda to lektury z dzieciństwa, do których chciałabym wrócić.

Ksiażki Curwooda to lektury z dzieciństwa, do których chciałabym wrócić.

Robiąc porządki, myślałam że biblioteczkę w jedno popołudnie odgruzuję. Wszystkie nowe i większość starych książek mam w formie elektronicznej. Myliłam się. Szelest kartek, delikatne tumanki kurzu;),zapach papieru, dziwne wzruszenie na widok tytułu i ciąg skojarzeń sprawiły, że każdą książeczkę brałam do ręki, kartkowałam, czytałam jakiś fragment i….zajęły mi porządki ponad tydzień.
Spokojna, pełna opisów przyrody młodzieżowa przygodówka, gdzie praktycznie brak człowieka. Godna przeczytania. Odstresowująca.

super

super

Piękna, ale surowa i mocna książka. Taka jak natura. Opowieść o nieprzemijającej, prawdziwej przyjaźni pięknej pół-Indianki i wilka-psa. Człowiek w niej jest lekko dziki, dobry i zły jednocześnie. Teraz nikt by już takiej powieści dla dzieci/ młodzieży nie napisał, a szkoda!

To kontynuacja "Szarej Wilczycy", równie dobra. Kapitalne są opisy prób zaprzyjaźnienia się Bariego z bobrami.

• Dzieciństwo
  • Przygodowe