Pozwólcie nam krzyczeć

1962-03-01
83-215-8315-6

więcej Więcej

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobra powieść obyczajowa, dobitnie ukazująca realia życia podczas drugiej wojny światowej. Miejscem rozwoju fabuły jest Edelheim: niewielkie miasteczko, którego mieszkańcy żyją w pewnego rodzaju zawieszeniu, pomiędzy wojną i pokojem. Niemcy wojnę znają z gazet i codziennych zawiadomień radiowych, zmuszeni są znosić niedogodności w usługach i niedostatki żywności....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Czy pan jest w stanie wyobrazić sobie, że odczytywanie listy ofiar tej wojny zajęłoby kilkanaście, a może kilkadziesiąt lat?”

~~~

Do „Pozwólcie nam krzyczeć” Stanisławy Fleszarowej-Muskat miałam dwa podejścia, ale bynajmniej nie dlatego, że mi się nie podobało. Po prostu narracja była tak nostalgiczna, że czytałam to dwa razy wolniej niż zazwyczaj, a ja i tak powoli...

Rewelacyjna powieść.

Poruszająca historia młodej warszawianki wywiezionej na roboty do Bawarii.
Wracam do tej lektury po ponad 30 latach i ponownie jestem nią oczarowana. Już się cieszę na dwie kolejne części

Nie spodziewałam się, że to będzie taka dobra książka. Natknęłam się na nią przypadkiem, nie mając akurat nic ciekawego do czytania pod ręką. Zrobiła na mnie bardzo silne wrażenie.
Rozkręca się powoli, nieśpiesznie. Postacie stopniowo nabierają wyrazu, kolorytu i głębi psychologicznej. Ich zachowanie, wybory przed jakimi są postawione i decyzje, jakie podejmują są bardzo...

Na półkach: , , , , , ,

Pozwólcie nam krzyczeć-Stanisławy Fleszarowej Muskat
Okres II wojny światowej przedstawiony od strony, młodych ludzi, (Polaków i nie tylko) wywiezionych na przymusowe roboty do Niemiec.
Losy bohaterów, którzy uwikłani w okrucieństwa wojny próbują żyć swoim życiem, kochać, marzyć , wzajemnie się wspierać aby móc to okrucieństwo jakie ich dotknęło przetrwać.
Bardzo gorąco...

Powieść o niewolnikach Trzeciej Rzeszy. Nie jestem wyjątkiem. Ja też czytałam ją wiele razy. Uwaga o tym, że niektórym ludziom wywiezionym na roboty było lepiej niż przed wojną w domu uderzyła mnie jak obuchem.

Przepiękna, o ważnych sprawach, wciągająca. Po przeczytaniu jest ulga że przed nami kolejne tomy.

Książka wspaniała,
czytana przeze mnie nie pierwszy raz!
"pióro" Pani Stanisławy Fleszarowej-Muskat odpowiada mi
pod każdym względem!!!
Bez wahania gorąco polecam!

• Literatura polska
  • 2013