Pełnia księżyca

Okładka książki Pełnia księżyca Jim Butcher
Okładka książki Pełnia księżyca
Jim Butcher Wydawnictwo: Amber Cykl: Akta Harry'ego Dresdena (tom 2) Seria: Wielkie Serie Fantasy fantasy, science fiction
Akta Harry'ego Dresdena (tom 2)
Wielkie Serie Fantasy
Fool Moon, Book Two of The Dresden Files
Amber
2004-12-31
2004-12-31
832411758X
Anna Cichowicz
pełnia księżyca jim butcher

Autor jeszcze nie może się zdecydować, czy to ma być seria dla nastolatków czy jednak bardziej dorosłych czytelników. Szybka akcja i cała fabula przygodowo-kryminalna z wilkołakami jest zajmująca, ale główne postaci często zachowują się naiwnie i schematycznie. Trochę irytujący jest ten ciągle atakowany i lekceważony Dresden. Mam jeszcze nadzieję, że jak piszą niektórzy czytelnicy, dalsze tomy będą lepsze.

Książka wydaje się być odrobinę lepsza niż część pierwsza. Całość bardzo przyjemna. Wilkołaki, dużo wilkołaków. Ciekawe postacie, dowiadujemy się powoli nowych rzeczy o Harrym Drezdenie, który dla mnie momentami bywa irytujący. Koncówka bardzo dobra.

Warte poświęconego czasu. Niemniej książkę należy traktować jako część cyklu. Sama w sobie 5/10

Zachęcony bardzo dobra częścią 1 postanowiłem kontynuować przygodę z Dresdenem. No i się zawiodłem. Jakoś nie mogłem się wciągnąć, intryga była miałka, sporo dłużyzn. Prawdopodobnie sięgnę po następną, bo być może to tylko chwilowa zniżka formy.

Aż nie mogłam uwierzyć, że opowieść całkiem mi się podobała. Może dlatego, że słuchałam jej spacerując nieśpiesznie po jesiennym parku. Może trochę za dużo było mordowania i krwi, ale jeśli ktoś mi czyta, to nie jest to dla mnie tak plastyczne jak wtedy, gdy czytam sama.
Pewnie kolejną część też przesłucham albo na spacerze, albo w trakcie sprzątania.

Subiektywna ocena

Postacie, bohaterowie ★★☆☆
Fun i przyjemność z czytania ★★★☆
Czy bym ją polecił ★★★☆
----------

Drugi tom mniej mnie wciągnął niż pierwszy, chyba dlatego, że temat wilkołaków jest już dość mocno wyeksploatowany.

"Pełnia księżyca" Jima Butchera - Magiczne Śledztwo w Mrocznych Nocach Chicago

W mrocznych zakamarkach chicagowskiego podziemia Jim Butcher rzuca nas w wir magicznych śledztw, gdzie magia splata się z rzeczywistością w sposób niezwykły. W swojej powieści "Pełnia księżyca " Butcher prezentuje nam postać nieco niepokornego maga, który staje się naszym przewodnikiem przez mroczne zaułki paranormalnych tajemnic. Mimo pewnych wad ta opowieść wciąga i daje do myślenia. Moja ocena to 7/10, z uwzględnieniem niepowtarzalnego klimatu i pewnych ograniczeń.

Harry Dresden, mag detektyw, wprowadza nas w świat magii i niezwykłych zjawisk, gdzie zagubione rzeczy i paranormalne śledztwa to codzienność. Butcher potrafi kreować atmosferę tajemniczości i napięcia, która sprawia, że czytelnik nie jest w stanie oderwać się od kartek. W pełni zanurzamy się w otoczeniu magicznych istot, brutalnych zbrodni i śladów, które prowadzą do magicznych rozwiązań.

Harry Dresden, jako główny bohater, jest postacią o mocnych kontrastach. Jego charakterystyczny, nieco niegrzeczny ton i niezależność dodają mu charyzmy, ale czasami jego zachowanie może być irytujące. Chociaż jest to znacząca cecha, która wyróżnia go spośród innych bohaterów urban fantasy, czasami może sprawić, że trudno się z nim utożsamić.

Fabuła "Pełni księżyca" jest intrygująca i trzymająca w napięciu, z zagadkami, które nieustannie zaskakują. Śledztwo w sprawie brutalnych okaleczonych zwłok i zagadkowych śladów łączy się z magią w sposób, który przenosi nas w tajemnicze zakamarki Chicago. Jednakże, pomimo napięcia, czasami dialogi i opisy mogą wydłużać narrację, co może lekko spowolnić tempo czytania.

Butcher umiejętnie wprowadza nas w świat magii i realności, gdzie granice między tymi dwoma sferami zlewają się w nieprzewidywalny sposób. Jego opisowy styl pisania maluje przed nami wyrazisty obraz miejsca i postaci. Czujemy się, jakbyśmy stali obok Harry'ego podczas jego poszukiwań i zmagali się z zagadkami.

Podsumowując, "Pełnia księżyca" Jim Butchera to opowieść, która prowadzi nas przez labirynt magicznych zagadek i mrocznych ulic Chicago. Choć czasami utrzymanie tempa może być wyzwaniem, niezaprzeczalnie wciągający klimat i oryginalny świat magii tworzą wartość tej powieści. Moja ocena to 7/10 - to podróż przez magię, której nie można odmówić pewnego uroku, pomimo pewnych trudności.

"Pełnia księżyca" Jima Butchera - Magiczne Śledztwo w Mrocznych Nocach Chicago

2078

Trochę nie wiem.

Na pewno nie będzie to moja seria, bo nie lubię Dresdena, a jakby nie patrzeć jest główną postacią w tej historii. Podobała mi się za to fabuła w tym tomie (wilkołaczki, najs) i ogólnie doceniam solidne urban fantasy i miło czasem po nie sięgnąć - ewidentnie mam słabość i za rzadko tu jestem. Pod koniec łapałam się jednak na tym, że gubi moją uwagę i nie słucham, więc to kolejny minus, więc na dzień dzisiejszy notuję ją jako zapchaj dziurę pomiędzy innymi i taki stabilny średniaczek, na którym na pewno się nie zawiodę, a nuż widelec nawet uśmiechnę w trakcie.

No i Maciej Kowalik czyta, a to ostatnio topka moich ulubionych głosów.

Trochę nie wiem.

Ok. Działo się. Pod koniec trzymało w napięciu. Podobno dalsze tomy są lepsze. To napawa radością. Będę kontynuował. Spróbuję audiobooka.