Dwanaście prac Herkulesa

Okładka książki Dwanaście prac Herkulesa Agatha Christie
Okładka książki Dwanaście prac Herkulesa
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 27) Seria: Seria z Gawronem kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 27)
Seria z Gawronem
The Labours of Hercules
Wydawnictwo Dolnośląskie
2003-01-01
2003-01-01
Grażyna Jesionek
Agatha Christie detektyw zagadka

Mam słabość do książek Christie i przy tej lekturze bawiłam się bardzo dobrze. I chociaż w przypadku "Dwunastu prac Herkulesa" mamy do czynienia z krótkimi i nieskomplikowanymi historiami, to wcale nie odczułam aby wiało nudą. Detektyw Poirot ma tutaj do czynienia z pieskami (tymi małymi i tymi dużymi),porwaniami, handlem narkotykami, brudną polityką, podejrzaną sektą i wieloma innymi zagadkami. Przypadła mi do gustu taka luźna inspiracja mitologią grecką i odniesienie tego do bardziej współczesnych czasów.

Nie przypadła mi do gustu ta forma, opowiadania są zbyt krótkie, szybkie przedstawienie sprawy lekkie rozwinięcie i od razu rozwiązanie... opowiadania też nierówne, kilka z nich chętnie przeczytałbym w dłuższej wersji

Herkules Poirot postanawia rozwiązać 12 spraw odpowiadających dwunastu pracom wykonanym przez greckiego herosa Herkulesa.
Zbiera informacje studiując " ogromne , oprawione w skórę tomisko". Nie mogły to być zachłannie czytane przeze mnie " Mity greckie" Roberta Gravesa [ wydanie z 1967 r. z obwolutą w szlaczki przedstawiające meandry i inne motywy greckie- niestety na Lubimy Czytać nie widzę tego wydania] bo te zostały wydane w 1955 r. a opowiadania Agathy Christie w 1939 .
Wzmianka o tym , że z zainteresowaniem czytałam mity greckie jest wstępem do konkluzji , że te oryginalne historie wydają mi się o wiele ciekawsze niż opowiadania z Herkulesem Poirot.
Detektyw oczywiście nie posługuje się siłą fizyczną , a swoimi " małymi , szarymi komórkami". Tylko w 4 opowiadaniach pojawia się motyw morderstwa , reszta dotyczy, kradzieży , szantażu , narkotyków.
Nawiąania do mitologii są pomysłowe , ale dla mnie nie były wciągające. Dopiero ostatnie z nich , w którym występuje hrabina Vera Rossakoff , kobieta bujna zarówno pod względem wyglądu jak i temperamentu - wzbudziło moje większe zainteresowanie. Pani , do której poirot ma ogromną słabość , prowadzi w Londynie modny klub nocny. Perypetie z tym związane są opisane ciekawie i z humorem.
Mino , że czytałam lepsze książki Agathy Christie , to doceniam fakt , że autorka znalazła odpowiedniki prac starożytnego bohatera - może zachęci to kogoś do przeczytania oryginalnych mitów.

Wielbię 🛐🛐🛐

Wielbię 🛐🛐🛐

To bardziej powieść w 12 odsłonach, niż zbiór opowiadań, co działa na korzyść tomu. Próba znalezienia „współczesnych” odpowiedników herkulesowych prac wydała mi się pomysłem naiwnym, ale o dziwo autorka wybrnęła z tego z sobie tylko wiadomą gracją. Śledzenie słynnego detektywa zajmującego się sprawami takimi jak: zaginiona kochanka, skandal polityczny, czy podejrzana sekta, stanowiło przyjemną odmianę.

Hercules Poirot. Niesamowity detektyw. Ciekawa propozycja. 12 różnych historii. Zdecydowanie bardziej zaskakująca niż "Wczesne Sprawy Poirota".

Kiedyś czytałem kilka pojedynczych opowiadań, w końcu postanowiłem zrobić to jak należy. Nie wszystkie są na tak wysokim poziomie, jak przyzwyczaiła autorka, ale solidna szóstka za całość się należy.

Dotychczas nie byłem fanem opowiadań autorki. Ta książka, będąca naprawde powięścią dzięki prologowi zmieniła moje podejście

Bardzo dobry zbiór opowiadań.
Warto przeczytać.

Bardzo dobry zbiór opowiadań.
Warto przeczytać.

Zdecydowanie bardziej wolę długometrażowe, ale warto przeczytać.

Zdecydowanie bardziej wolę długometrażowe, ale warto przeczytać.

• Agatha Christie
  • Lektury