Kot wśród gołębi

Okładka książki Kot wśród gołębi
Agatha Christie Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Herkules Poirot (tom 32) Seria: Biblioteczka Konesera kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
8373372024
Krystyna Bockenheim
powieść morderstwo wywiad Poirot

więcej Więcej

Kolejna gratka dla miłośników A. Christie (i, oczywiście, Poirota)!

Zdecydowanie jedna z najlepszych książek Christie, nie mogłam się oderwać!

W książce "Kot wśród gołębi" zaginione na Bliskim Wschodzie diamenty łączą się z morderstwem nauczycielki w pawilonie sportowym w szkole dla dziewcząt Meadowbank. Gdy dochodzi jeszcze do porwania i kolejnego morderstwa w pawilonie, do akcji wkracza Herkules Poirot.

Niestety, Herkules wkracza do historii na ostatnie 50 stron. I to są właśnie najlepsze strony tej książki....

Przyznaję, że ta pozycja spod pióra Christie odbiegała trochę od innych jej kryminałów. Lektura ciekawa, ale brakowało w niej trochę "tego czegoś", co zawsze najbardziej pochłania mnie w książkach autorki. Może było to spowodowane małą obecnością Poirota, albo po prostu trochę inną niż zawsze tematyką. Niemniej jednak nie mogę zaprzeczyć, że to ciekawa historia.

Ostatnimi czasy sięgam do klasyki kryminału. "Kot wśród gołębi" kończy się tradycyjnie - Hercules Poirot wyjaśnia wszystkie zagadki, choć pojawił się w fabule dość późno zdążył wszystko wyłapać :). Jest morderstwo, a nawet dwa, są klejnoty, tajemnica z przeszłości i sukces na końcu, czyli wszystko, co w kryminale powinno się znaleźć. Polecam!

„Kot wśród gołębi” należy do późniejszych tekstów lady Mallowan, ujrzał światło dzienne w 1959 r. W tym czasie królowa kryminału była wciąż w niezłej formie, jednak lata świetności (przypadające na czwartą i piątą dekadę XX w.) miała już za sobą.

Sam Poirot pojawiał się w jej historiach trochę rzadziej i co akurat naturalne – nieco się zestarzał. Emerytura czasem mu...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , , ,

Długo zbierałam się do przeczytania tej książki, czego po lekturze żałuję. Czytało się ją niesamowicie.

Mamy tu wgląd w życie prestiżowej szkoły dla dziewcząt. Uczennice, nauczyciele... a pośród nich seryjny morderca. Kto? Dlaczego? I po co aż tylu ludzi chce się wśliznąć do hali sportowej?

Śmierć poluje na konkretnego gołąbka, ale ona nie podda się bez walki. Nie...

Jedne książki autorki wciągają od razu - przy innych trudniej się przekonać. Być może ma tu znaczenie kwestia tłumacza. W tym przypadku tłumacz zrobił dobrą robotę. Na główną postać książki trzeba chwilę zaczekać, ale do czasu jej (jego) pojawienia się czas wcale się nie dłuży.

Miłe zaskoczenie. Połączenie książki szpiegowskiej, sensacyjnej oraz oczywiście kryminału. Jest tutaj praktycznie wszystko co powinno znaleźć się dla takiej interesującej kombinacji. Mamy szpiegów, ukryte kosztowności o wielkiej wartości oraz oczywiście morderstwo (w końcu czym byłbym kryminał bez tego aspektu) a wszystko to w obrębię prestiżowej szkoły dla dziewcząt....

Jedyna książka Christie jaką przeczytałem póki co i niestety to dość przeciętna pozycja. Ale w kolejce czekają uznane hity - "I nie było już nikogo", "Morderstwo w Orient Expressie" i "Śmierć na Nilu" (tu spodziewam się czegoś znacznie lepszego).

3 328
    1 161