Noc i ciemność

Agatha Christie Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka Konesera kryminał, sensacja, thriller
Endless Night
Anna Mencwel
Prószyński i S-ka
Endless Night
kryminał, sensacja, thriller
Anna Mencwel
Biblioteczka Konesera

To było dobre :)

Kto by się spodziewał w książce Agathy Christie zbrodni dopiero po dwóch-trzecich książki? Do tamtego czasu należy uzbroić się w cierpliwość, by przebrnąć przez tę dłużącą się i niesamowicie sztywną historyjkę miłosną, wypełnioną nijakimi bohaterami. Niektórzy twierdzą, że zakończenie to rekompensuje, jednak dla mnie zwodzenie czytelnika przez 9/10 książki tylko po to by...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetne poprowadzenie narracji. Zakończenie raczej nie zaskakuje, postać Michaela jest tak dobrze poprowadzona, że "czuć" do czego to wszystko zmierza. Całość bardzo ciekawa, wciągająca, bardzo obrazowa. Niesamowity klimat na każdej stronie. Tą książkę nie tyle warto przeczytać, co poczuć :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Drugi przeczytany przeze mnie kryminał Agathy Christie, w którym czytelnik jest po prostu oszukiwany przez narratora - taki zabieg psuje całość i odbieram go jako niemal równie rozczarowujący co "deus ex machina", stąd niska ocena którą zostawiam.

Coś innego w zbiorze Agaty Christie - narracja pierwszoosobowa. Jej zwyczajnemu trzecioosobowemu narratorowi z łatwością możemy zaufać, pierwszoosobowy z kolei... jest osadzony w historii. Czy mówi nam wszystko? Czy ukazuje nam sprawę z właściwego punkty widzenia? Czy aby na pewno jest obiektywny?

Morderca jest równie zaskakujący, co zmiana narracji. Książkę wspominam...

Nie podobał mi się ten kryminał ani w trakcie czytania, ani już po samym przeczytaniu. Napis na okładce głoszący, że jest to jeden z najbardziej docenianych kryminałów Christie, uważam za mocno przesadzony. Bo w gruncie rzeczy styl Christie bardzo zgubił się przez zastosowanie pierwszoosobowej narracji. I tak jak okropnie przeszkadzało mi to w czasie lektury, tak dopiero po...

Dostrzegam tu Agatę z innej perspektywy. Niby to Christie, ale jednak nie bo coś jest w tym innego. Ciekawa książka, a zakończenia takiego szczerze powiem, że się nie spodziewałam.

Odkładając ją na półkę, można następnego dnia zapomnieć, że coś w ogóle czytamy. Raczej niezbyt wciągająca, historia niestety też bez polotu. Przykro.

Książka faktycznie inna, choć (co jest ciekawostką) już czytałem dzieło Christie o niemal identycznej konstrukcji. Z wiadomych przyczyn nie wymieniam tytułu.
Książka dłuży się, jest raczej romansem niż kryminałem, oczywiście do czasu i wtedy okazuje się, że to nie było puste lanie wody, a budowa historii dzięki której po zakończeniu ostatniego wiersza czułem gniew i złość....

Średniak od Christie, bez szału.

Przeczytałem wszystkie książki A.C. praktycznie ;) .

1 944
  • Agatha Christie