Oswoić los

Okładka książki Oswoić los Anna Cholewa-Selo
Okładka książki Oswoić los
Anna Cholewa-Selo Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Świat Książki
2003-01-01
2003-01-01
83-7391-211-8

Wybitna niewielka opowieść, która rozwaliła mnie na drobne kawałeczki. Polecam.

Wybitna niewielka opowieść, która rozwaliła mnie na drobne kawałeczki. Polecam.

"Oswoić los" to książka napisana pięknym językiem przez dziennikarkę Anną Cholewę-Selo. Jest to książka oparta na faktach autentycznych. Autorka jest Polką, która wyszła za mąż za Anglika. Mając pięcioletniego syna postanowili powiększyć swoją rodzinę. Ciąża jest bliźniacza, przebiega z powikłaniami. Na świat przychodzi syn i córka. Od pierwszych chwil widać różnice w zachowaniu i rozwoju bliźniaków. Dziewczynka jest zdrowa, rozwija się prawidłowo, natomiast chłopiec jęczy z bólu, nie może przespać pół godziny bez ataków. Matka jest bezradna, nie wie jak pomóc dziecku. Lekarze długo uważają, że wszystko przebiega prawidłowo, a niepokojące matkę objawy w rozwoju Sebastiana uważane za symptomy niemowlęcej kolki. Wreszcie po wielu badaniach, pada diagnoza, która brzmi jak wyrok: dziecko ma guz mózgu.
"Oswoić los" to przejmująca opowieść o trudnej i pięknej codzienności z chorym dzieckiem . Książka o lęku, sile, odwadze i ciągłej walce o życie dziecka. A przede wszystkim jest to opowieść o miłości, wytrwałości w dążeniu do wyleczenia chorego dziecka i ogromnej pracy, aby utrzymać w zgodzie i miłości całą rodzinę. Książkę autorka dedykuje wszystkim rodzicom "dzieci specjalnej troski".Opisana historia może być pokrzepieniem dla ludzi znajdujących się w skrajnie beznadziejnych sytuacjach życiowych. Książka podpowiada jak pogodzić obowiązki żony i matki dwojga zdrowych dzieci z obowiązkami matki i opiekunki ciężko doświadczonego przez los chorego dziecka. Jak w tym wszystkim nie utracić nadziei na wyleczenie syna i lepszą przyszłość całej rodziny.

Pięknie napisana, czyta się jednym tchem, mimo ogromu tragedii, która spotkała tę rodzinę.
Pani Anna - kobieta o wielkim sercu i jeszcze większej cierpliwości, w cudowny sposób przedstawiła drogę, którą przebyła z rodziną walcząc o to, by jej bardzo choremu dziecku na początku choroby udzielono pomocy w rozpoznaniu ..dolegliwości", a później podjęto stosowne leczenie, na które w Anglii, niestety nie miała szans.
Bezduszny system zdrowotny obdziera z resztek godności, nie pozwalając na ,,ludzkie" przejście przez chorobę dziecka.

..Miarą godności człowieka nie jest tłum, otaczający nas, kiedy znajdujemy się u szczytu, ale pamięć o tych, którzy wyciągnęli do nas dłoń, kiedy najbardziej potrzebowaliśmy pomocy."
Paulo Coelho, Zwycięzca jest sam

Wzruszająca historia o Polskim chłopcu który mieszka w Angli niestety jest ciężko chory ma padaczkę wynikającą z guza który jest trudny do zoperowania... pierwsza operacja nie przynosi rezultatu chłopiec wyjeżdża z Rodzicami do Australii i tam jest operacja druga która się udaje i usunięty jest cały guz... Padaczka znika porażenie również Chłopiec staje się normalnym spokojnym nieagresywnym synkiem.

Sięgając po tą książkę nie miałam żadnych oczekiwań, wpadła mi do ręki przez przypadek, z chwilowego braku innej lektury. Widocznie to nie był ślepy traf, że sięgnęłam właśnie po nią. Ogólnie nie lubię literatury faktu wolę trochę pofantazjować i odetchnąć czytając, jednak ta fantastyczna książka wyprowadziła mnie z błędu. Sposób w jaki Anna główna bohaterka, a może jednak nie? Gdyż kluczową postacią jest Sebastian i cały spektakl, który się rozgrywa tworzy się wokół niego. Sposób pisania autorki, a zarazem osoby, która to wszystko przeżyła i postanowiła udokumentować jest obrazowy, przyjemni i przemawiający do serca czytelnika. Dla mnie jako matki,Polki, oddychającej osoby jest uwłaczające, że o podstawową pomoc, która się należy każdemu z Nas trzeba prosić, lub szukać na własną rękę. Nie wyobrażam co musieli czuć główni bohaterzy dowiadując się co chwila o to kolejnych błędach w sztuce lekarskiej, które doświadczył ich syn na własnej skórze. Nie wspominając o tym, że lekarze byli bezkarni, a nawet nie czuli się winni zaistniałej sytuacji. Zimna angielska służba zdrowia jest mi obca, ogólnie kultura tego kraju, jednak czytając książkę poczułam gdzieś w środku nienawiść, ale nie do tego narodu, tylko do ludzi, którzy podjęli się chronić i walczyć o ludzkie życie w przysiędze Hipokratesa, jak i wybierając ten zawód. Niepojęte jest dla mnie to, że rodzice muszą szukać po omacku ratunku dla własnego dziecka, a gdy znajdują w sobie wolę walki, ich starania są utrudniane przez służbę zdrowia.
Anna - Polka. Louis - Anglik pobrali się i mieli przez wiele lat jedno dziecko Marcina, zdecydowali się już w dość późnym wieku na rodzeństwo dla syna. W czasie trwania ciąży okazało się, że Anna poroniła. Nie, jednak to nie poronienie, tylko lekarze pomylili z ciążę bliźniaczą. Mały błąd. W końcu Anna rodzi dwójkę dzieci chłopca o imieniu Sebastian i córkę Monikę. Ich szczęście nie trwa długo gdyż Anna zaczyna dostrzegać różnice, które tworzą się między bliźniakami. Sygnały są niepokojące, jednak lekarze bagatelizują sprawę mówiąc, że Sebastian ma po prostu kolkę. Muszę nadmienić, że w angielskiej mentalności rodzice nie powinni podważać autorytetu lekarza,żądać dostępu do wyników badań ich dzieci oraz prosić o drugą konsultację. Nadmierne zainteresowanie i wszczynanie awantur z lekarzami może doprowadzić do odebrania dzieci przez opiekę , a matkę uznać na niepoczytalną. Tragedia! W końcu po wielu bataliach z lekarzami, rodzice postanawiają szukać ratunku dla syna na własną rękę. Fabuły więcej już nie zdradzam, jednak ta książką pokazuje jak wielką moc ma miłość, wsparcie, wiara i niezłomność, w czasach gdzie ludzie obracają się plecami na krzywdy innych. Czytając dziękowałam, że mam zdrowe dziecko, a moje życie w porównaniu do opisanej gehenny to prawdziwa bajka. Nie wiem czy przeżycia tamtych rodziców by mnie nie złamały, czy w ferworze walki potrafiłabym walczyć przez tyle lat o lepsze jutro. Jedno jest pewne nigdy nie chcę zadać sobie tego pytania.
A dla Pani Anny i rodziny biję ukłony.
Książka w dłoń i chłońcie obojętność tego świata, ale też nadzieję, bo istnieją jeszcze całe społeczeństwa, którym zależy i bądźmy kolejnym, które nie pozostanie głuche na otaczający świat.

Jedna z tych książek, które bardzo trudno ocenić poprzez wystawienie konkretnej ilości gwiazdek. Odbiera się je podskórnie, reaguje dość emocjonalnie na przedstawione zdarzenia, jednocześnie wychodząc ze swojej strefy komfortu, a to tutaj bardzo boli. Nasze odczucia zmieniają się na przestrzeni lektury, pod wpływem opisywanych przykrych doświadczeń szczególnie, ale warto dla treści, która zostanie z nami chyba na zawsze.
Nie będę odkrywcza: bardzo trudno czyta się tego typu publikacje, w których cierpienie dotyka dzieci. A do tego osoby, które mogą pomóc - wręcz są zobligowane do tego! - bagatelizują sprawę.
Właściwie książka dowodzi tego, iż w obliczu tragedii człowiek jest pozostawiony sam sobie, bo przyjaciel, czy nawet bliscy potrafią się odwrócić. Życzmy sobie wszyscy zdrowia i bogactwa, wtedy nigdy nie będziemy musieli przekonywać się kto tak naprawdę jest nam przychylny i u kogo moglibyśmy znaleźć wsparcie.

Niesamowita historia rodziców walczacych o zdrowie dziecka.Ignorancja lekarzy i upór rodziców walka o to aby zycie tego dziecka w koncu bylo lepsze.Niejednokrotnie plakalam czytajac,ale któz by sie nie wzruszyl nad losem tego biednego chlopca.Swietna ksiazka,godna polecenia,zmienia spojrzenie ludzi na osoby niepelnosprawne.

Bardzo, ale to bardzo wzruszająca książka. Jestem nad wyraz wrażliwą i delikatną dziewczyną, więc płakałam przy niej jak małe dziecko. Chwyta za serce. Uwielbiam ją. Nigdy zapewne nie zrozumiem cierpienia autorki, ale wczuwałam się w jej problemy całą sobą.

dopiero w trudnych sytuacjach wiemy jak wiele jesteśmy w stanie zrobić dla dziecka, kto jest prawdziwym przyjacielem. Książka o wsparciu całkiem obcych ludzi w najtrudniejszych chwilach w życiu rodziny. Gorąco polecam

Książka o chorobie dziecka i walka o życie dziecka. polecam

Książka o chorobie dziecka i walka o życie dziecka. polecam