rozwińzwiń

Imperium strachu

Okładka książki Imperium strachu Benjamin Barber
Okładka książki Imperium strachu
Benjamin Barber Wydawnictwo: Muza Seria: Spectrum reportaż
250 str. 4 godz. 10 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Spectrum
Tytuł oryginału:
Fear's empire
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
250
Czas czytania
4 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
8373196447
Tłumacz:
Hanna Jankowska
Tagi:
imperium imperializm neokolonializm terroryzm konflikt wojna XXI wiek
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
267
266

Na półkach:

Prorocza analiza polityki Stanów Zjednoczonych po zamachach z 11 września 2001 roku. Dla przypomnienia, prezydent Bush, wspierany przez tzw. orły ze swojej administracji, obrał ostry kurs wobec państw określanych jako oś zła. Efektem tego kursu były wojny w Afganistanie i Iraku oraz niepokojąca dla autora wizja powstania tytułowego imperium strachu, a więc doktryny zastraszenia nieprzyjacielskich Stanom Zjednoczonym państw świata. Barber w swojej książce ukazuje iluzoryczność i krótkowzroczność tak prowadzonej polityki, a my, z perspektywy czasu, mamy pełne potwierdzenie słuszności jego rozumowania w tym zakresie.

Ani Afganistan, ani Irak nie stały się kwitnącymi demokracjami typu zachodniego, a amerykańska interwencja doprowadziła do nieopisanego chaosu w tej części świata. Ostrzegał przed tym autor pisząc o Iraku w 2003 roku: „Czy takie państwo da się gwałtem przekształcić we wzorową bliskowschodnią demokrację w ciągu kilku miesięcy? Lat? Albo dziesięcioleci? Bardziej prawdopodobne jest to, że zamiast natychmiastowej demokracji w Iraku na długo zapanuje anarchia, grabieże, przestępczość (…),walki plemienne i wojna domowa, taka, jaka ogarnęła Jugosławię po upadku komunizmu” (s.196). Tym, czym stał się Irak po obaleniu Saddama Husajna, osoby zainteresowane tematyką międzynarodową doskonale wiedzą. O tym, jak do tego doszło, i jakie czynniki zadecydowały o zaangażowaniu się Amerykanów w bliskowschodnią awanturę można przeczytać w pierwszej części „Imperium strachu”.

W części drugiej natomiast autor przedstawia nam alternatywę dla takiej polityki. Brutalnej doktrynie interwencjonizmu militarnego orłów Barber przeciwstawia ideę demokracji prewencyjnej dalekowzrocznych sów (które to zastępują u Barbera gołębie). Barber jest demokratą z przekonania, a więc uważa, że tylko demokracja jest ustrojem gwarantującym pokój i bezpieczeństwo na świecie. Dlatego też nawołuje do prewencyjnego popierania procesów demokratyzacji społeczeństwa wszędzie tam, gdzie tylko jest taka szansa. I tutaj też nie sposób nie zgodzić się z autorem, że dobrobyt i procesy demokratyzacji są chyba najskuteczniejszymi sposobami neutralizacji terroryzmu na świecie (administracja Busha nie dostrzegła prostego faktu, że o ile można zburzyć struktury państw wspierających, faktycznie lub nie, terroryzm, o tyle dorwanie samych terrorystów już takie proste nie jest, gdyż wyrastają oni z biedy, zacofania i braku perspektyw, a także mogą przenikać przez granice i przenosić swoją działalność z miejsca na miejsce). Cały problem polega jednak na tym, że są to działania mało medialne (co dostrzega sam autor),a do tego obliczone na lata czy nawet dziesięciolecia. Demokracja bowiem czerpie swoje siły z ogólnego poziomu danego społeczeństwa i nie da się jej narzucić z zewnątrz. Można stworzyć doskonałe prawa, przemyślany ustrój, stworzyć urzędy i instytucje, ale bez demokratycznego społeczeństwa nie będą one działać prawidłowo, czego smutnym obrazem jest współczesny Irak.

Tak jak już napisałem, właściwie nie sposób nie zgodzić się z tym, co napisał w „Imperium strachu. Wojna, terroryzm i demokracja” Benjamin Barber. Imperium strachu nie powstało, bo Stany Zjednoczone ugrzęzły w Iraku i Afganistanie na długie lata. Doktryna ta zatem nie tylko nie zadziałała, ale wręcz zmobilizowała nieprzychylne Amerykanom kraje do zrewidowania swojej polityki (Rosja, Korea Północna) i obrania ostrzejszego kursu na przyszłość. Również doktryna demokracji prewencyjnej nie doczekała się realizacji w ramach jakiegoś długofalowego plany strategicznego, gdyż wymaga ona nie tylko zsynchronizowania działań państw demokratycznych, ale także poświęcenia swoich licznych interesów w zamian za bardzo odległe i mgliste skutki. Żaden z demokratycznych polityków tego nie doczeka, więc nie jest zainteresowany w mocniejszym wspieraniu tego typu polityki. Tak czy inaczej, książka Barbera okazała się bardzo ciekawym przykładem tego, jakie są efekty, gdy nie słucha się mądrych ludzi, i pokłada się ślepą wiarę w spuście karabinu, co kosztowało życie dziesiątków tysięcy ludzi. Z pewnością potrzebujemy więcej tego typu książek.

Prorocza analiza polityki Stanów Zjednoczonych po zamachach z 11 września 2001 roku. Dla przypomnienia, prezydent Bush, wspierany przez tzw. orły ze swojej administracji, obrał ostry kurs wobec państw określanych jako oś zła. Efektem tego kursu były wojny w Afganistanie i Iraku oraz niepokojąca dla autora wizja powstania tytułowego imperium strachu, a więc doktryny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
63
44

Na półkach:

Autor krytycznie opisuje politykę zagraniczną Stanów w ostatnich dziesięcioleciach, do ataku na WTC i inwazji na Irak. Ukazuje genezę mitów, które niezwykle mocno wpływają na kształt amerykańskich poczynań (mitów wyjątkowości Ameryki, jej niewinności itp.). Bardzo szczegółowo omawia zagadnienie wojny prewencyjnej (jej zwodniczej, niosącej opłakane skutki logiki). Co ciekawe, oprócz słów krytyki, proponuje czytelnikowi coś więcej - alternatywę dla w/w działań - strategię demokracji prewencyjnej stosowanej w celu zaprowadzenia światowego pokoju, światowego - nie amerykańskiego. Książka fajna, rześko napisana, szczegółowa, język czasem ironiczny, aczkolwiek uwagi całkiem trafne, a i pomysł nowego planu Marshalla godny uwagi - coś w tym jest ;-) polecam

Autor krytycznie opisuje politykę zagraniczną Stanów w ostatnich dziesięcioleciach, do ataku na WTC i inwazji na Irak. Ukazuje genezę mitów, które niezwykle mocno wpływają na kształt amerykańskich poczynań (mitów wyjątkowości Ameryki, jej niewinności itp.). Bardzo szczegółowo omawia zagadnienie wojny prewencyjnej (jej zwodniczej, niosącej opłakane skutki logiki). Co...

więcej Pokaż mimo to

avatar
209
98

Na półkach:

Cała prawda o polityce George`a W. Busha napisana z perspektywy amerykańskiego politologa. Nic dodać, nic ująć.

Cała prawda o polityce George`a W. Busha napisana z perspektywy amerykańskiego politologa. Nic dodać, nic ująć.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    66
  • Przeczytane
    43
  • Posiadam
    11
  • Teraz czytam
    2
  • Historia
    2
  • Polityka
    1
  • Reportaże i literatura faktu
    1
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • Nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
    1
  • Ważne pytania
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Imperium strachu


Podobne książki

Przeczytaj także