Niemcewicz od przodu i tyłu

Okładka książki Niemcewicz od przodu i tyłu Karol Zbyszewski
Okładka książki Niemcewicz od przodu i tyłu
Karol Zbyszewski Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Świat Książki
1999-01-01
1999-01-01
niemcewicz zbyszewski rzeczpospolita szlachecka

Obejrzałem serial netflixowy 1670. Kilka razy się uśmiechnąłem i w zasadzie tyle. Bardziej śmieszyły mnie medialne analizy, jak to zakrzywiona została rzeczywistość historyczna i że, w ogóle tak nie było, że pełen stereotypów i – jak napisał jeden z komentatorów – można było inaczej. Część konserwatywnych krytyków poczuła się urażona, obrażona i zniesmaczona. Widzom się podoba, satyra jest dość zgrabniutka, jak to satyra bazuje na stereotypach i przesadzie, a czepianie się, że coś tam jest niezgodne z historią, jest przekomiczne. Ciekawe, czy gdyby tłem satyry był statek kosmiczny, czepiano by się szczegółów zaprzeczających fizyce.

W każdym razie, przy okazji serialu gdzieś w necie, ktoś wspomniał o książce Karola Zbyszewskiego Niemcewicz od przodu i tyłu, że znacznie zabawniejsza niż serial Netflixa.
[...]
całość:

Niebywała książka. Napisana miejscami z jadem, satyrą, ale też z wielkim bólem o tym, jak Polską rządzono przez wieprzy, którzy odchodzili od stołu, aby się jedynie wypróżnić pod schodami. Aż żal człowieka ściska, że takie gnuśne kreatury były u władzy czerpiąc jedynie prywatne korzyści wynikające ze sprzedawania kraju. Zgrupowaniu "patriotów" też się dostało, bo wiele czasu na to przyzwali, a jak działali to czasem nieudolnie. Upajali się sukcesem Konstytucji zamiast działać. Niestety często brakowało tego działania. Zbyszewski napisał fenomenalne dzieło - dlaczego w ogóle się o nim nie słyszy?!

Reportaż z sejmów, przepychania konstytucji 3 maja, targowicy, Insurekcji Kościuszkowskiej piórem nabitym żółcią trzymanym zaciśniętą ze wściekłości i bezsilności pięścią. Pisany śmiesznie, czyli ładnie, czyli dobrze.

Przez pół książki ryczałem z żalu nad Rzeczpospolitą, przez drugie pół - ze śmiechu.

Nie jest to arcydzieło historyczne, bo brakuje w nim góry merytoryki i dat oraz wielu wydarzeń - natomiast nie brakuje w nim zrozumienia i interpretacji historii, ze strony Niemcewicza oczami autora właśnie. Jest przynajmniej w miarę obiektywna, bo o ile Poniatowski i inni zdrajcy są słusznie bici po łbie przez 2/3 tekstu, tak autor punktuje też Niemcewicza, Kościuszkę czy Czartoryskiego.

Oczywiście nie mogę przejść obojętnie obok tego, że w tej książce opisana jest anegdota, o której śpiewał Jacek Kaczmarski - za to daję 10, a nie 8 gwiazdek.

Nie jest to arcydzieło historyczne, bo brakuje w nim góry merytoryki...

Książka kuriozum.Jezyk plastyczny jak i obrzydliwy,gdyby autor żył teraz pisał by teksty do tabloidów.Zbyszewski jest zafascynowany historią, to fakt,fragmenty czyta się swietnie,całość-ryczałem ze śmiechu.

Jadem, żółcią i łzami pisane. Nie jest to wcale pusty, powierzchowny, burzycielski wygłup i pamflet na temat upadku Rzeczpospolitej, ale krzyk rozpaczy, wściekłości i ostrzeżenia. Bo nie zmienił się charakter, mechanizm, ślepota, zaprzaństwo i zdrada. Bo wciąż tańczymy swój chocholi taniec. Szarpiemy się, dzielimy, opluwamy. Wygłaszamy podniosłe hymny w oparach wódy i tchórzem dyktowanych wyborów. A wrogowie kroją nas, wykrwawiają, poniżają i gwałcą. Nie można szanować narodu, który marnuje kolejne szanse. Który nie uczy się , nie wyciąga wniosków z historii. Książka Zbyszewskiego działa jak siarczysty policzek. Zasłużenie wymierzony.

Plusy za inteligentne złośliwości, górę anegdot i pasję, z jaką autor podszedł do historii ojczystej, bo widać, że przeżywał i krew go zalewała. Niemcewicz jest tu tylko pretekstem do wielkiego rozliczenia naszych przodków za zatracenie Rzeczypospolitej. Duża partia poświęcona insurekcji kościuszkowskiej tętni podskórnie gorącym patriotyzmem i tragizmem. To jest osobista, barwna, zaangażowana i hiperkrytyczna wizja czasów stanisławowskich i jako taka jest ciekawa, smaczna, pobudzająca, ale czy już pouczająca - wątpię: bo z farsy się pośmiejesz, a myśl pójdzie bokiem. Wyborem stylu autor sam pomniejszył swą robotę. Język oscyluje bowiem na skraju efekciarstwa, a nawet kuglarstwa: caryca - "Katanalia" ew. "kacapska mamasza", król, tj. pardon "króliszon" - "Kluchosław" ew. "Kluchosław August", a dalej "magnatołki", "generakarze", "kacapia", "kacapidło", czy nawet zgrabne "rublochapy" i "rublobiorcy", do tego przymiotników co obelżywszych przy większości postaci i ładnego nimi operowania, bo to co rusz gdzieś "rymnęli", "klapnęli", "machnęli się", "smarnęli się", "zabeczeli", "zagdakali", "zakwiczeli". Takie to dziejowe "dramidło". Prawo pisarza. Tak naprawdę, to jednostronność ujęcia i brak szerszej refleksji nie pozwala postawić tej książki na wysokiej półce polskiego eseju historycznego obok Jasienicy, Łojka, Bocheńskiego, Kijowskiego, Cywińskiego i innych. Oczywiście też doktoratem być nie mogła i takie chęci trzeba traktować jako hucpę Zbyszewskiego. Po prostu rzecz nie trzyma się żadnych zasad rzetelnej historiografii i w żadnym wypadku nie może być traktowana ani jako biografia, ani obraz epoki. Apologetom zatem mówię: czytać i wynotowywać źródła - to jeszcze nie historia, a pisać z ogniem - za mało.

Obowiązkowa lektura dla każdego!. Odpowiedź na pytanie czym są Polskie demony , polskie piekiełko i czemu upadła I Rzeczpospolita.
Czytasz i śmiejesz się co chwilę bo napisane jak najlepsza farsa. Nabzdyczenie, wielkie słowa, Bóg, Honor i Ojczyzna na sztandarach a pod spodem wielka pustka i własny interes. To śmiech przez łzy .Bo dokładnie to samo widzisz wokół siebie .

Jeśli cokolwiek miałbym powiedzieć o tej książce co nie zostało dotychczas powiedziane, to to, że powinna być lekturą szkolną. Amen.

Nic dodac, nic ujäc...czas plynie, a tak niewiele sie zmienilo....
Nie mieszkamy w jednej izbie ze swiniami, dzieci nie s+++ gdzie stojä, troche lepsza kultura w obsludze nozem i widelcem....lecz w polityce i na stanowiskach nic sie nie zmienilo prawie....

Nic dodac, nic ujäc...czas plynie, a tak niewiele sie zmienilo....

Klasyk! o naszym warcholstwie, głupocie, upadku i historiografii. W wielu miejscach przesadzony, ale dzięki temu bardziej wyrazisty. Ku przestrodze każdy Polak powinien przeczytać, żeby zobaczyć jak się skończyła "złota Sarmacja".

• Historyczne
  • Proza