Okładka książki Gra szklanych paciorków: próba opisu życia magistra ludi Józefa Knechta wraz z jego spuścizną pisarską
Hermann Hesse Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
1999-01-01
Maria Kurecka
hesse powieść niemiecka Józef Knecht

więcej Więcej

Książka dość wymagająca - zarówno pod względem objętości i czasu potrzebnego do spokojnego jej przestudiowania jak i ze względu na swoją wieloznaczność i znaczenie w kontekście okresu w którym powstała.

Pierwsza książka tego autora którą miałem przyjemność przeczytać. Wcześniej znałem nieco twórczość Tomasza Manna i u tego autora odnajduję podobne zamiłowanie do języka i...

Uważam, że w procesie doskonalenia swojego życia niestety wciąż używam niewielu instrumentów, służących bliższemu poznaniu samego siebie. A jest się o co martwić, ponieważ świat obdarty z ułudy wymaga ciągłego uzupełniania wyświechtanych idei na nowsze, bardziej sprzyjające samorozwojowi. Polowanie na sens będzie zawsze wartościowe, od wieków droga ku wytęsknionej harmonii...

W świecie stworzonym przez Hessego poza utopijną atmosferą bardzo podobały mi się trzy główni bohaterowie i relacje pomiędzy nimi. Dobrze pokazane zostało to, że ludzie pojawiają się w naszym życiu by nas czegoś nauczyć i nauczyć się czegoś z naszej znajomości. Bardzo zaskoczyło mnie zakończenie. Z chęcią będę wracał do tej powieści mając wiedzę o tym jak się kończy. To...

„Gra szklanych paciorków” łączy w sobie dwa bardzo interesujące tematy. Po pierwsze, rolę przywódcy jako sługi, a po drugie, ideę intelektualnej gry jako sposobu na nadanie życiu sensu. To kolejka książka Hessego o harmonii i sztuce, ale jednocześnie jest zupełnie inna niż jego poprzednie dzieła.

Gra wydaje się być czymś w rodzaju abstrakcyjnej matematyki. Ucieleśnia ona...

Dzieło na pewno wybitne. Książka jest trochę traktatem filozoficznym ubranym w formę powieści.
Apoteoza duchowości intelektualno-estetycznej. Wysmakowany literacko tekst, niestety nudny. Najnudniejsze są fragmenty dotyczące tytułowej gry.
Czytelnicy szukający fabularnej powieści powinni przeczytać trzy życiorysy na końcu książki. Moim zdaniem najlepszy jest Spowiednik.

To nie osiągniecie celu jest spełnieniem, ale droga, którą musimy przejść żeby go osiągnąć.

Mam dość mieszane uczucia. Momentami byłam zaciekawiona, ale też musiałam przez zdecydowaną większość przebrnąć.

Na półkach: , , , , ,

Miło, że znalazłam kolejnego po H.P. Lovecraftcie autora, który nie podsuwa jednej wersji jako „swojej i świętej”.
W przypadku Hermanna Hessego wygląda to w taki sposób, że z czasem (oprócz utopijnej wizji) pokazuje nam także pewne niedociągnięcia, rzeczy które mogłyby zburzyć funkcjonujący w danej przestrzeni ideał oraz niebezpieczeństwa z nim związane jeśli zniknie jedna...

Na półkach: , , , ,

Nie pozna tak fenomenu twórczości Hermanna Hesse ten, kto tak naprawdę przeczyta tylko “Wilka Stepowego”, nie czytając potem “Gry Szklanych Paciorków”.

Być może gdybym czytała tę powieść w innych realiach, albo bliżej czasów w których była tworzona odniosłabym się do tego dzieła inaczej.
Obecnie nie przemawia do mnie wyimaginowany, idealistyczny świat mężczyzn ( zupełny brak kobiet) dla których jedynym celem i pragnieniem jest perfekcja w sztuce.
Parafrazując znaną baśń- dla mnie: Król jest nagi.

Magiczne w dążeniach od magii uzależnienie.

1 351
  • Literatura niemiecka