Niewidoczni Akademicy

Terry Pratchett Cykl: Świat Dysku (tom 37) fantastyka, fantasy, science fiction 400 str.
Unseen Academicals
Data 1. wydania:
2009-01-01
Piotr W. Cholewa
Prószyński i S-ka
fantastyka, fantasy, science fiction
football futbol Świat Dysku Niewidoczny Uniwersytet Ankh-Morpork literatura angielska

Unseen Academicals
Piotr W. Cholewa
Prószyński i S-ka
fantastyka, fantasy, science fiction

Kup książkę

„Jak ściekać świece, żeby były dobrze ścieknięte?” No uwielbiam :)
Uwielbiam poczucie humoru Pratchetta i uwielbiam tłumaczenia Cholewy. W tej książce Magowie z Niewidocznego Uniwersytetu zostają zmuszeni do stworzenia drużyny piłkarskiej i wzięcia udziału w meczu.

Nie jest to być może pozycja z dosadnym poczuciem humoru i bezpośrednimi żartami, ale można wyłapać mnóstwo...

Ankh-Morpork oszalało na punkcie piłki nożnej. Nawet magowie z Niewidocznego Uniwersytetu, którzy nigdy nie interesowali się sportem, ulegają temu szaleństwu. Lord Vetinari ogłasza wielki mecz.
Na uniwersytecie pojawia się sympatyczny, mądry i wyjątkowo pracowity pan Nutt. Zostaje on trenerem drużyny piłkarskiej.
Panie natomiast opanowała gorączka modowa. Prasa za wszelką...

Kolejna powieść z serii Świata Dysku, dotykająca magów Niewidocznego Uniwersytetu, miasta Ankh-Morpork oraz meczów piłki nożnej.

Magowie muszą zagrać mecz po raz pierwszy od 20 lat aby nie stracić ważnego źródła finansowania uczelni. Jednakowoż nie podobają im się obecnie obowiązujący praktyczny brak zasad. Dzięki zaangażowaniu Patrycjusza oraz niemagicznych pracowników...

Bardzo słaba książka, jedna z najmniej "dyskowych" spośród wszystkich dzieł Pratchetta. Charakterystyczny dla tej serii humor stoi tu na wyjątkowo niskim poziomie. Fabuła jest nudna a bohaterowie bez wyrazu, zwłaszcza protagonista. Mocno oburzyło mnie zmarginalizowanie i sprymitywizowanie Rincewinda. Uważam to wręcz za profanację. Gorąco nie polecam tej powieści.

Bardzo fajna, lekka, pełna humoru część Świata Dysku o świecie magów, polityki i piłce nożnej.

Początkowo myślałem, że będzie mniej gwiazdek, ale po meczu pomiędzy magami, a zjednoczonymi drużynami zmieniłem decyzję i podniosłem końcową ocenę do siedmiu gwiazdek. Historia piłki nożnej w nowej odsłonie:)

Jedna z moich ulubionych książek Pratchetta. Okrzyki na cześć Diego Macarony skanduję do dziś :)

Jak wszystkie książki TP o Niewidocznym Uniwersytecie - szczególnie polecam wszystkim nerdom i innym pracownikom naukowym :)

Siegając po tę książkę liczyłem na fantastyczną parodię piłki nożnej oraz kupy humoru z udziałem magów. Magów było znacznie mniej niż wskazuje na to tytuł, parodia piłki nożnej to najmniej udana parodia Pratchetta, a większą część książki zajmuje dziwny filozoficzny wątek bohatera który jest pomocnikiem na Uniwersytecie. O ile w innych książkach Pratchetta zwykle rozumiem...

Dyskusje

3 766