Ksiądz Marek

Okładka książki Ksiądz Marek Juliusz Słowacki
Okładka książki Ksiądz Marek
Juliusz Słowacki Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Polskiej poezja
poezja
Arcydzieła Literatury Polskiej
Zielona Sowa
2004-01-01
1989-01-01
Ksiądz Powstanie

Wspaniałe wiersze, mocne obrazy, mroczne wizje, szaleństwo i rozpacz. Sama treść jest jednak dyskusyjna. Jestem w stanie czytać ten poemat tylko z historycznego punktu widzenia, jako wyraz romantycznej wiary w moc opatrzności, gorących uczuć i czystości postawy. Wiary, że droga do wybawienia wiedzie przez ofiarę i cierpienia, a gorące serca starczą tam, gdzie brakuje szabel, armat i trzeźwej myśli. Piękny to, ale bardzo szkodliwy nurt kultury polskiej. Nawet Słowacki nie do końca w to wierzy, bo wspiera Marka cudami i znakami.

Świetne są opisy różnych warstw i postaw szlachty, w szczególności przeciwstawienie magnatów i pospolitaków. Bardzo interesujące i pogłębione są też postacie żydowskie. Widać, że Słowacki próbuje rozpisać im nowe role, choć nadal jest tu wiele tradycyjnych uprzedzeń. Nadal też Judyta, by móc zostać bohaterką, musi przyjąć chrzest.

Te 3 gwiazdki to i tak za dużo...

Te 3 gwiazdki to i tak za dużo...

Ciężko się czyta ten dramat, bo jest niezwykle symboliczny i nawiązuje do wielu dzieł, ale mimo to uważam, że jest zdecydowanie lepszy niż chociażby "Kordian".

Ksiądz jest gotowy poświęcić się dla dobra ojczyzny.

Ksiądz jest gotowy poświęcić się dla dobra ojczyzny.

• Studia
  • Romantyzm