Marker

Okładka książki Marker Robin Cook
Okładka książki Marker
Robin Cook Wydawnictwo: Rebis Cykl: Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 5)
Marker
Rebis
2009-06-23
2009-06-23
Norbert Radomski
kryminał sensacja thriller horror robin cook

Jakoś nie mogę się przekonać do pary głównych bohaterów. Jack - facet pod pięćdziesiątkę z mentalnością nastolatka. Biurowy clown - próbujący poprawić swoje samopoczucie niewybrednymi "żarcikami", prostackimi odzywkami i debilnym zachowaniem na poziomie klasowego błazna. Jedynym czym naprawdę się przejmuje są mecze koszykówki z kumplami. No i Laurie - z bliżej nie wiadomego powodu śmiertelnie w nim zakochana, pomimo jego gówniarzerstwa i chamskiego jej traktowania. Niby oboje superinteligentni - ale jakoś trudno mi w to uwierzyć, sądząc po ich zachowaniu. Pani doktor np. używa kalendarzyka jako formy antykoncepcji - i jest zszokowana, że nie zadziałało - pan doktor dzielnie jej w tej głupocie sekunduje... Równie zabawne jest wytłumaczenie dlaczego nie zadziałało: otóż bo uprawiała seks o 3 w nocy - a to już był następny dzień..no co innego, gdyby to było za 5 dwunasta - wtedy byłoby OK...serio?
Jack odczuwa ulgę, kiedy się okazuje, że Laurie ma wadliwy marker, znacznie zwiększający u niej prawdopodobieństwo raka piersi i jajnika - bo obawiał się, że chce mu powiedzieć, że wychodzi za mąż...no naprawdę - to jest "prawdziwa miłość" :/

wiele osób polecało mi autora ze względu na moje biologiczne wykształcenie i rzeczywiście, świetnie się czytało, na pewno jeszcze po coś sięgnę

Thriller medyczny, z dobrą wciągającą akcją, interesujący i porządnie napisany, aczkolwiek, oparty na słabym pomyśle. Przyczyna, dla której uruchamia się łańcuch zdarzeń jest, jak dla mnie, ekonomicznie nieuzasadniona a pomysł wydaje mi się zbyt naciągany.

Ciekawe jest natomiast posłowie, w którym Autor wyjaśnia rewolucyjny w sumie, chociaż dla wielu zbyt ezoteryczny, fakt odkrycia sekwencji ludzkiego genomu i możliwe konsekwencje tego wydarzenia. Wierzę, że w przyszłości niebezpieczeństwo wykorzystania w złej wierze wiedzy o ludzkich genach stanie się realne - parę dystopijnych filmów o tym było. Umiem sobie wyobrazić eliminowanie osób o "złych genach", "hodowanie" ludzi w określonym kierunku więc temat może być pasjonujący. W "Markerze" zabrakło mi jednak trochę lepszego uzasadnienia dla serii krwawych zdarzeń.

Jeśli jednak przymknąć oko na pewną szablonowość, schematyczność i stereotypowy podział bohaterów na dobrych i złych, to można spędzić parę miłych godzin z ciekawą akcją i porządną dawką rzetelnej wiedzy medycznej.

Świetny kryminał nieoczekiwane zwroty akcji i nieoczywiste zakończenie

Świetny kryminał nieoczekiwane zwroty akcji i nieoczywiste zakończenie

Książki Cooka czyta się z zapartym tchem. Bardzo ciekawa fabuła.

Książki Cooka czyta się z zapartym tchem. Bardzo ciekawa fabuła.

Jak na Cook'a, to dość przeciętna pozycja. Przeczytać warto, jeśli chce się znać całą historię głównych bohaterów. Jednak jako thriller medyczny, tylko chwilami jest wciągająca...

Bardzo ciekawa, trzymająca w napięciu.

Bardzo ciekawa, trzymająca w napięciu.

Książka jedna z lepszych z tego cyklu książek Robin Cook.
Wszystkie jego książki są dla mnie rewelacyjne.
Książka trzyma w napięciu i pobudza ciekawość i wyobraźnię.

Książka jedna z lepszych z tego cyklu książek Robin Cook.
Wszystkie jego książki są dla mnie rewelacyjne.
Książka trzyma w napięciu i pobudza ciekawość i wyobraźnię.

Świetna książka. Na tym autorze zawsze można polegać. Szybka akcja, trudno się oderwać, a na pewno nie można się nudzić. Zdecydowanie polecam.

Straaaszne dłużyzny, na schemacie comy :(

Straaaszne dłużyzny, na schemacie comy :(