Syberia. Wyprawa na biegun zimna

Okładka książki Syberia. Wyprawa na biegun zimna Jacek Pałkiewicz
Okładka książki Syberia. Wyprawa na biegun zimna
Jacek Pałkiewicz Wydawnictwo: Bernardinum Seria: Biblioteka "Poznaj Świat" literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Biblioteka "Poznaj Świat"
Bernardinum
2006-02-20
2006-02-20
Syberia przygoda podróże literatura podróżnicza

Świetna. Porywająca - sceneria, ludzie i ich przygody w najzimniejszym, zamieszkałym rejonie świata. Wyprawy Pałkiewicza są drobiazgowo przygotowane i maja wielką wagę w świecie eksploracji i odkrywców.

W książce autor, specjalista od survivalu i podróżnik opisuje swoją zespołową wyprawę do bieguna zimna- miejscowości Ojmiakon na dalekiej Syberii.
Poznawczo lektura bardzo intrygująca, w dodatku opatrzona licznymi fotografiami.
Klimat, tajga, niebezpieczeństwa, podróż z wykorzystaniem zaprzęgu renów, kolej transsyberyjska- o tym się czyta jednym tchem. Do tego dużo faktów historycznych- sybiracy, gułagi, katorga.
Pałkiewicz, jako surwiwalista, nie pomija porad dla następców- eksploratorów, podróżników. Team spirit, przygotowanie kondycyjne, ekwipunek, wiedza, siła charakteru, odporność fizyczna i psychiczna na trudy wyprawy.
Z minusów należy wymienić wzmianki polityczne, to akurat mnie nie interesowało. Ale generalnie pod wrażeniem jestem, i ,,siódemkę" oznaczam.

Wbrew rozkwitającej i urzekającej wiośnie za oknem, wróciłam do książki "Syberia. Wyprawa na biegun zimna" napisanej przez polskiego zasłużonego podróżnika Jacka Pałkiewicza.
Autor opisuje w niej swoje przeżycia, doświadczenia oraz ludzi, którzy towarzyszyli mu w wyprawie, jaką zorganizował w 1989 roku, z Jakucka do Ormiakonu, a więc przez najzimniejszy rejon Syberii. Przez blisko miesiąc ekipa kilku ludzi pokonała kilkaset kilometrów, najpierw w zaprzęgach końskich, później już z reniferami.
Pałkiewicz opisuje doświadczenie ekstremalnego zimna, niewygód, zmęczenia i tego jak w takich warunkach funkcjonuje człowiek. Sięga również do historii przedstawiając sylwetki zesłańców syberyjskich, którzy swoją wiedzą i badaniami przyczynili się do opisania i rozwoju tego nieprzyjaznego obszaru. Trafiamy też na dawny łagier stalinowski, jeden z setek takich rozsianych po tym niedosiegłym terenie. Spotykamy mieszkańców nielicznych osad żyjących w syberyjskiej tajdze.
Ciekawa choć dość powierzchowna lektura, opisująca wiele ale tylko dotykająca poszczególnych tematów.
Ładne wydanie i ciekawe ilustracje zachęcają do sięgnięcia po tę publikację.
Polecam ♥️

Ładna szata graficzna, niezwykle solidna oprawa… ale cóż po tym, kiedy poza niesamowicie pięknymi fotografiami nie zostaje nic więcej w pamięci. Książka niewątpliwie cieszy oko, stoi na półce wraz z innymi tomami z serii, lecz dobra książka powinna zachwycać słowem. I tego niestety w „Syberii” zabrakło. Tekst nie porywa, być może gdyby myśli były spisywane na gorąco, wrażenia byłyby inne. Ocenę na poziomie 6,8 uważam za mocno zawyżoną. Szkoda…

Niezmiernie dziwią mnie dosyć niskie noty, jakie wystawili tej książce czytelnicy portalu lubimy czytać. Ja nie miałam jakichś specjalnych oczekiwań w stosunku do tej podróżniczej relacji z Syberii, a moim celem było poznanie wrażeń autora, którymi podzielił się z nami i opisał swoje spostrzeżenia, odczucia, ciekawostki.

Zacznę od tego, że książka została wydana na pięknym, kredowym papierze, poszczególne rozdziały są wyraźnie wypunktowane, zdjęcia ilustrujące wyprawę wręcz genialne. Myślę, że w przypadku książki podróżniczej dbałość o takie detale jest niezwykle istotna, bo podnosi jej atrakcyjność.

Co do samej treści, to autor nie trzymał się jakiej chronologii czy sztywnego schematu. Dzielił się wrażeniami, spostrzeżeniami, ale w dosyć nieuporządkowany sposób, co mi osobiście odpowiadało, bo było takie naturalne. Wtrącał czasami kilka słów o swoich poprzednich wyprawach do innych zakątków kraju (co niektórzy czytelnicy uznali za niepotrzebne czy bezsensowne),ale miało to odniesienie do aktualnej wyprawy, więc było uzasadnione. Jaki jest sens się czepiać wszystkiego, nawet tego, że otrzymał błogosławieństwo” innego znanego podróżnika Wojciecha Cejrowskiego?

Plany dotyczące wyprawy na Syberię I podróż z Jakucka do Ojmiakonu nabrały realnych kształtów w 1988 roku za czasów “pieriestrojki”, gdy rządził Michaił Gorbaczow. Prezydent, który otworzył się na świat, na ludzi, chcąc zmienił oblicze swojego kraju, dzięki czemu pewne dotąd niedostępne dla ludzi zza granicy rejony uchyliły swoje drzwi, aczkolwiek nadal trzeba było pokonać wiele trudności aby je otworzyć. Ale Jacek Pałkiewicz był uparty. Wiedział do kogo z Rosjan zwrócić się o pomoc (niesamowity Jurij Sienkiewicz),walczył o pozyskanie sponsorów a w końcu zebranie odpowiedniej ekipy ludzi. I wówczas pozostało już tylko ruszać w drogę.

Wszystko w tej relacji jest niezwykle interesujące. Zarówno ekwipunek jaki trzeba ze sobą zabrać, pożywienie, środek transportu, walka z mrozem, higiena, załatwianie potrzeb fizjologicznych. Również opisy żyjących tam zwierząt, tego jak sobie radzą w takich warunkach klimatycznych sprawiało, że nie byłam w stanie oderwać się od lektury. Podróżnik opisuje to wszystko w naturalny i przystępny sposób. Dużo się z tej książki dowiedziałam o tym niedostępnym dla większości ludzi rejonie świata i nie znalazłam tu niczego, do czego można by się przyczepić. A jednak są tacy maruderzy, którzy zamiast delektować się lekturą szukają dziury w całym.

Syberia jest mi bliska z jeszcze jednego powodu. W Workucie mieszka rodzona siostra mojego taty wraz z rodziną. Jednak nigdy nie odważyłam się do niej pojechać (ze względu na koszty, uciążliwość podróży i ekstremalnie niskie temperatury),chociaż ona regularnie przyjeżdża do Polski. Tak więc informacje o Syberii mam z pierwszej ręki od kogoś, kto żyje tam na co dzień. Jednak relacja pana Jacka obejmowała te najbardziej hardcorowe bieguny zimna, wybrali się przecież w podróż z punktu A do punku B a pomiędzy tymi miejscowościami była tylko lodowa pustynia, którą jakoś trzeba było pokonać. Walka z żywiołem, z własnymi słabościami to opowieść, która zapiera dech w piersiach i czyta się ją jak książkę przygodową, z tą różnicą, że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Nie ma tu jakichś naukowych wywodów, tylko relacja człowieka, który tam był, wszystko przeżył na własnej skórze i podzielił się tym z czytelnikami. Polecam tę książkę z całego serca. Jest świetna!

Zacznę od tego, że książka została wydana na...

Ciekawa, rzetelnie opisana niesamowita, ciężka podróż przez bezkres Syberii. Polecam.

Jedno zdanie się ciśnie na usta - więcej Syberii w tej książce panie autorze!. Jak można czasami tylko "liznąć" temat i zostawić czytelniczkę samą z pytaniami, na których odpowiedzi trzeba szukać w innych książkach, albo i w sieci. Chciałoby się więcej i więcej opisów - bo książka wciąga całkowicie - przeczytałam jednym tchem.

To opisanie konkretnej wyprawy z Jakucka do Ojmiakonu, pomiędzy wciśnięte są rozdzialiki o historii gułagów, polskich zesłańcach i badaczach Syberii, reniferach, przetrwaniu itd. Poruszone wiele ciekawych spraw, a jednocześnie czuję niedosyt.
Bardzo ładnie i przemyślanie wydana (może nie okładka, ale jakość papieru, dużo zdjęć. Czytelna czcionka).

Rosja fascynuje mnie odkąd pamiętam. A jakąś szczególną uwagę przykuwają jej północne tereny. Od zawsze ciekawiły mnie tereny Syberii czy Jakucji a przede wszystkim ludzie tam żyjący, zwłaszcza zimą, gdy temperatura spada nawet poniżej -60°C. Sam jestem zimnolubny i lubię chłodne klimaty ale nie byłbym w stanie wyjść ze swojej strefy komfortu i wystawić się na działanie takich temperatur. Dlatego tak bardzo podziwiam ludzi tam żyjących jak i podróżników wypuszczających się w tamte rejony zimą.

Jednym z nich jest Jacek Pałkiewicz, polski reporter i podróżnik, który podjął się wycieczki w ten niezwykle surowy i niegościnny klimat z czego potem zdał relację w postaci tejże książki. Pałkiewicz opisuje przygotowania do podróży i swoje późniejsze perypetie. Opisuje te jakże niegościnne i niebezpieczne rejony jednocześnie odkrywając ich piękno, poznaje ludzi zamieszkujących owe ziemie, poznaje ich historie i zwyczaje, przygląda się im i ich niesamowitej zaradności, sile przetrwania w tym lodowym piekle a przy okazji ich miłości do tego miejsca bowiem ludzie ci nie wyobrażają sobie życia gdzieś indziej.

Pałkiewicz z niezwykłym respektem podchodzi do ziem po których wędrował podczas tej podróży. Wie doskonale, że klimat ten i panujące tam temperatura może zabić w okamgnieniu jeśli się nie uważa. Wie też doskonale, że w pojedynkę człowiek tam nie zdziała nic, stąd też dużo czasu poświęca swojemu zespołowi czy przewodnikom z którymi w pewnym czasie zaczynają go łączyć bardzo mocne więzi i relacje.

Jedynym zarzutem jaki mam względem „Syberii” jest to, że czasem autor jest zbyt zdawkowy. Tak jakby ślizgał się po powierzchni jakiegoś tematu, nierzadko bardzo ciekawego, ale nie zgłębia go. Ale tak poza tym to jest to świetna publikacja i czytało mi się ją przyjemnie. Po niej człowiek może zatęsknić za śnieżną zimą.

Dejawu z książką?
Czy można przeżyć 2 razy tę samą dobrą przygodę z książką. Otóż, chyba tak, bo czytając teraz te książkę, miałem wrażenie nieodparte, że już ją czytałem, ale jak to, że jej tu nie dodałem?! Pomijając moje spostrzeżenia na temat i dylemat czytania. Powiem tyle doskonała przygoda mrożąca krew w żyłach od syberyjskiego zimna, zamiłowanie do alkoholu rozgrzewającego, ale w rozsądnych ilościach. Ciekawostki jak przetrwać w wysoce niesprzyjających morderczych warunkach. Zaufanie i myśli o usunięciu w mroźnych warunkach po raz ostatni, co można sobie wyobrazić, tą ostatnią chwilę błogości. Jak nie dać się zwieść alkoholowi. Renifery, które ratują życie. Problemy fizjologiczne. Test-Czy w mrozie -50 stojąc i sikając mocz doleci do ziemi jako lód, czy jako ciecz, takie i inne ciekawostki, a skończywszy na poradach dla przyszły poszukiwaczy wrażeń i podróży.
Plus piękno przyrody i przygody, okraszone zdjęciami. Stworzy dla każdego miłą lekturę. Książka także, o ludziach Syberii. Polakach i nie tylko, którzy wnieśli duży wkład w tchnienie w niej życia i przeżycia.

Dejawu z książką?

• Podróżnicze